Надруковане арабською мовою: в Івано-Франківську презентували факсимільне видання Мазепинського Євангелія (ФОТО)

В Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Івана Франка сьогодні, 23 грудня, презентували факсимільне  видання Мазепинського Євангелія. Натомість першу таку презентацію організували в Софійському соборі.

У події взяли участь Ігор Осташ, Посол України у Лівані, та Олександр Драбинко, митрополит Православної церкви України, повідомляє Фіртка.

Відомо, що унікальне видання надрукували у 1708 році в сирійському місті Алеппо коштом гетьмана України – Івана Мазепи для арабськомовного світу.

«Мазепа – справді один з наймудріших наших правителів і найбільших стратегів, був найкращим зовнішньополітичним діячем. Євангеліє, яке сьогодні ви бачите, я шукав чотири роки у Лівані.

Загалом знайшов 14 Євангеліє, які мають такий самий корпус, як оця книга. Вони триста років слугували християнам Близького Сходу. Це означає, що місія Івана Мазепи – виконана», - розповідає Ігор Осташ.

За його словами, перша друкована Біблія арабською мовою з’явилася завдяки Івану Мазепі.

«Коли ми зайшли в приміщення Центру консервації стародруків, я запитав, чи немає у них Євангелія початку XVIII століття. Тоді Харіс Ібрагім, керівник цього центру, сказав, що є. В той момент нам хотілося кричати «евріка, нарешті ми знайшли!».

Це справді Євангеліє XVIII століття, але, на жаль, воно було неповним, тобто без вступних сторінок, які могли б підтвердити чи спростувати, чи справді це Євангеліє від Івана Мазепи. Тому ми, маючи в руках синицю, продовжуємо пошуки», - ділиться Посол України.

Політик зазначив, що історія друкування Євангелія від Мазепи розпочинається у Бухаресті, наступна зупинка в Алеппо, пізніше - Монастир святого Івана у Лівані. Саме цей монастир згодом став центром друкарства в Близькому Сході.

«Спочатку я думав, що ми візьмемо частину Біблії з Бухаресту, зробимо факсиміле і закриємо тему. Але зараз завдання набагато складніше. Ми досліджуємо шлях цієї Біблії і хочемо знайти повну Біблію для того, щоб вона мала історичну цінність і була не частиною, а цілим комплексом.

Хочемо зібрати воєдино весь текст першої арабської друкованої Біблії, особливо з передмовою – з першими п’ятьма сторінками, де патріарх Антіохійський Афанасій (на той час митрополит Алеппо) висловлює подяку гетьману Івану Мазепі. Цей текст має бути в підручниках української історії», - продовжує Осташ.

Політик розповів, що метою на наступний рік є завершити дослідження і видання Біблії 1708 року.

До речі, Посол України також розповів історію, чому подарунковий примірник Біблії арабською мовою не потрапив до рук Івана Мазепи.

«Дари Івану Мазепі вирушили з Алеппо до Батурина, але не доїхали, зупинилися у Ніжині, де переховувалися майже 175 років. Після того приїхав один вчений з Києва і побачив цю книжку. Написав про неї, що це арабське Євангеліє, дуже цінне, бо старе, а в кінці є герб Івана Мазепи», - додав Ігор Осташ.

За його словами, тоді була велика проблема, що ніхто не знав арабської мови й не могли достеменно ідентифікувати книгу.

«Мазепинське Євангеліє має виокремлене місце серед інших. Перш за все тому, що, наскільки мені відомо, їх залишилося у світі лише три. Одне зберігається в Парижі, ще одне в Санкт-Петербурзі та третє – в Ніжині.

Однак, що цікаво – Євангеліє написане не кирилицею, не звичними слов’янськими мовами, а саме арабською мовою. Іван Мазепа був дуже потужним меценатом, цим самим зробив великий внесок і в церковну історію», - підсумував  митр.прот. Мирослав Хімейчук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Малесенький приклад одного життя»: в Івано-Франківську презентували фільм «Із зав’язаними очима» (ФОТО)

Писав українську музику та має українське коріння: в Івано-Франківську показали прем’єру «Невідомий Бортнянський» (ФОТО)

Фотогалерея


23.12.2021 Тіна Любчик 27757 1
Коментарі (1)

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5200 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1836 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4045 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3170 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7960 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20293 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

275

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

818

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1912

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2391
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

187
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

694
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

476
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18379
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

976
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1215 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6099 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23390 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

293
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

989 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1169 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

497