На Верховинщині вже три роки не можуть закрити полігон (ФОТО/ВІДЕО)

На Верховинщині Івано-Франківської області посеред лісу гниє сміття на полігоні, який закрили три роки тому. У село Бережниця звозили відходи з усього району понад 35 років. Так утворилося високогірне стихійне сміттєзвалище на березі річки Бережниця, яка впадає в Черемош.

Про це кореспондентці Суспільного розповів голова Верховинської громади Василь Мицканюк, передає Фіртка.

Сім’я Галини Гріздак живе за 50 м від сміттєзвалища у Бережниці. Жінка розповідає, жителі села вимагали закриття полігону площею 1 га десятки років. І лише три року тому сільська рада дослухалася до селян та закрила полігон.

"Кожного ранку було чути запах. Було багато мух та змій. Нам це сміття дуже шкодило. Але ми і працювали на ньому, бо розуміли, що не закриється сміттєзвалище. Але люди відстояли – закрилося. Жителі й надалі не дозволять звозити сюди сміття, бо це — близько біля річки, та й такі краєвиди – шкода", – каже Галина Гріздак.

Житель села Бережниця Михайло Зеленчук розповідає, що місцеві перекривали дорогу та чергували цілодобово біля сміттєзвалища, щоб туди не заїжджали машини з відходами. Зараз полігон закритий, проте сміття продовжує гнити на березі притоки Черемошу.

"Я боровся не за те, щоб cміттєзвалище просто закрили. Я хотів, щоб поставили сміттєпереробну лінію. Тому що закрили одне велике сміттєзвалище, і виникло дуже багато скрізь маленьких стихійних", – розповідає Михайло Зеленчук.

Ще один житель Бережниці Петро Харук розповідає, що рекультивацію сміттєзвалища підрядник розпочав минулого року, проте зараз роботи припинилися.

"Зараз вітри – все сміття розкидане по деревах. Форелі не було у нас. Обіцяли нам рекультивацію зробити. Почали, частину зробили, а потім ті люди пропали", — розповідає Петро Харук.

Голова Верховинської територіальної громади Василь Мицканюк каже, що згідно з проєктом на рекультивацію сміттєзвалища необхідно понад 14 млн грн. Їх обласна рада повинна спрямувати з екологічного фонду області. Проте зараз таких грошей, за словами Василя Мицканюка, немає.

"У минулому році освоїли приблизно два млн. Тендер проводила на той час ще Криворівнянська сільська рада, на території якої розміщений полігон. Ця сільська рада входить зараз в нашу об’єднану територіальну громаду. Тому цього року виділили 555 тис. грн для продовження робіт", — розповідає Василь Мицканюк.

Підрядник Андрій Спринюк, компанія якого виграла тендер на рекультивацію сміття, каже, що роботи на виділені 2 млн грн виконав. Пів мільйона, які з бюджету заплатили цього року, за його словами, на роботи не вистачить.

"На ті гроші, які були виділені, ми рекультивували частину сміттєзвалища. Ми вирили котлован, розстелили бентонітові мати, заклали землю. Метр землі, потім метр піску і зверху заклали сміття. Після того ми мали це все накрити. Але в нас не вистачило грошей і ми роботи просто припинили", — розповідає Андрій Спринюк.

Начальник відділу кадрової, правової та мобілізаційної роботи Верховинської селищної ради Іван Мінилюк розповів, що затримка робіт виникла і через позов обласної прокуратури до суду на Криворівнянську сільську раду, яка уклала договір з підрядником.

"Їхні позовні вимоги — скасувати договір через те, що немає частини дозвільних документів на проведення рекультивації. По суті, обласна прокуратура стверджує той факт, що в селі Бережниця будують новий полігон твердих побутових відходів. А не проводиться рекультивація, а це не відповідає дійсності", — каже Іван Мінилюк.

Прессекретарка обласної прокуратури Іванна Федик розповіла, позов до суду подали через те, що договір не відповідає екологічним нормам.

"Тут є порушення державних будівельних норм щодо відстані до житлової забудови, примикання до лісу, ґрунтових вод річки. Санітарна зона сміттєзвалища накладається на водоохоронну зону річки і саму річку Бережниця. Окрім того, договір уклали без проведення обов’язкової процедури оцінки впливу на екологію", —каже Іванна Федик.

Екологиня Мирослава Миленька каже, що проблему з рекультивацією потрібно вирішувати терміново, адже речовини, які випаровуються та розкладаються, шкодять здоров’ю людей та екології.

"Сміття розкладається під впливом температури та води. З опадами фільтрат буде потрапляти в ґрунтові води. Він може рухатися на великі відстані, особливо, якщо це — гірська місцевість. Це — специфіка ландшафту. Під гравітаційними процесами фільтрат буде рухатися вниз по схилах, потрапляти в криниці, водоносні горизонти, які використовують люди для питної води", — каже екологиня.

Начальник відділу управління екології облдержадміністрації Петро Кульба розповів, що цього року є шанс збільшити фінансування на рекультивацію сміттєзвалища. Для цього керівник Верховинської громади повинен звернутися до обласної ради. Далі — рішення за депутатами.

"Наразі шукають гроші. Думаю, що фінансування все ж таки вдасться збільшити, можливо, з понадпланових надходжень екологічного податку", — каже Петро Кульба.

Також, за його словами, працівники комунальних служб зараз звозять сміття з Верховинського району на полігон у село Рибне, неподалік Івано-Франківська, долаючи понад 140 км.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:

Щодня звозять тоннами: на Франківщині над Дністром 50 років незаконно існує сміттєзвалище (ФОТО)

На Тисмениччині встановили найдорожчий тариф на Прикарпатті за вивіз твердих побутових відходів (ФОТО)


26.08.2021 1161
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

5029
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

479
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14656 30
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1718
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

989
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6406

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

766

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1582

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1375

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1260
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

620
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

768
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1673
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

700
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

996
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6050
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14325
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

368
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

669
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

584
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

905 2