На Прикарпатті громада боргує чотири мільйони заробітної плати (ФОТО/ВІДЕО)

Витвицька територіальна громада, що на Франківщині, недоотримала приблизно мільйон гривень у свій бюджет за перше півріччя 2021 року через зменшення надходжень від вирубки лісу.

Про це журналістам Суспільного Карпати розповів її очільник громади Василь Ільницький, передає Фіртка.

З 62 територіальних громад Івано-Франківщини третина не змогла наповнити свій бюджет на 100%. Це, зокрема, Обертинська, Долинська, Калуська громади. Найгірший показник — у Витвицької тергромади.

За перше півріччя вона наповнила бюджет лише на половину. Про це повідомила очільниця управління фінансів облдержадміністрації Ірина Мацькевич на нараді 13 липня.

"Наша Витвицька ТГ виконала 52% від запланованих показників або недоотримала 3 мільйони 400 тисяч гривень. Це — вкрай критична ситуація, найгірша в області, — сказала Ірина Мацькевич. — Ми знаємо, що ця громада мала заборгованість по заробітній платі станом на 1 січня. І станом на 1 липня знову облікується борг — 3 мільйони 800 тисяч гривень. Ми вже бачимо, що вони до кінця року, починаючи з півріччя, не мають чим платити працівникам своїх установ".

Чотири з половиною роки тому Витвицька громада об'єднала дев'ять сіл. За словами сільського голови, зараз у громаді є 192 працівники бюджетної сфери. Їм боргують зарплату з травня.

За пів року зекономили 800 тисяч, оптимізувавши частину людей. Аби громада розвивалася, знайшли кількох інвесторів. Зокрема, одна з фірм уже провела геологічну розвідку неподалік села і планує до кінця року збудувати там завод мінеральних вод.

Є перемовини з іншою компанією щодо використання трьох заморожених газових свердловин та буріння кількох нових. Також у планах – будівництво відпочинкового комплексу, розвиток тваринництва і ферм, відновлювальної енергетики. Загалом розраховують на наповнення бюджету кількома мільйонами гривень.

"Зараз наповнюємо бюджет з того, що приходить. Це – податок на доходи фізосіб, попенна плата від вирубки лісу, сплата земельного податку, якась невелика частина грошей від підприємців, які торгують у нас, — розповідає Василь Ільницький. — Є п'ять пилорам, які майже не працюють, бо ліс майже не рубають. Тому ми маємо недоотримання в цьому році майже мільйон гривень попенної плати. На сьогодні ми виплатили зарплату за квітень. Тобто, десь тримісячна заборгованість".

Одне із джерел доходу громади – пилорами. Власник однієї з них Юрій Хальпінський розповідає, що на повну потужність не працює приблизно півтора року, бо не має сировини.

Наразі роблять пелети з деревини та піддони. Доходи зменшилися, а видатки, навпаки, зросли. Тільки за оренду землі сплачує 1 600 гривень щомісяця.

"Світло і податки — орієнтовно 15 тисяч у місяць. Податки можна рахувати по-різному. Наприклад, зараз прийшов податок на нерухомість – 16 тисяч. Це одноразова річна сплата. Плюс оренда, плюс єдиний податок", — говорить підприємець.

Між селами Станківці та Слобода Болехівська облаштували кемпінгове містечко. Зараз тут розташувався дитячий літній табір.

Турист Володимир Тимків містечком, як і місциною, задоволений. Втім, має і зауваження.

"Потрібна дорога, щоби люди могли спокійно заїхати, без жодних проблем. І ще одне таке кемпінгове містечко або якийсь туристичний комплекс, бо дуже мальовнича природа, але важко заїхати", — ділиться Володимир Тимків.

Виконавчий директор Асоціації міст України Юрій Стефанчук каже, проблеми із зарплатою не сформувалися за останні пів року, вони набуті за кілька років. Частково це сталося через те, що деякі видатки раніше покривала освітня субвенція. А зараз – це відповідальність громади. Наприклад, оплата комунальних послуг та зарплата технічному персоналу.

"Я б хотів звернути увагу ще на один показник: якщо порівняти фінансові надходження цієї громади в минулому році, то за пів року ця громада отримала на 20 % більше грошей, — пояснює Юрій Стефанчук. — Тому можна зробити висновок, що вони або сподівалися на великі надходження від якогось бізнесу, і цього не сталося, або при формуванні свого бюджету виникла технічна помилка, яку вони сьогодні в змозі виправити".


Читайте також:

Стало відомо, яка заборгованість державних установ Прикарпаття перед їхніми працівниками

Зменшення дефіциту та держборгу: Рада схвалила Бюджетну декларацію на три роки

На скільки зросла зарплатня ІТ-спеціалістів в Івано-Франківську (ОПИТУВАННЯ)

Ринок праці: відомо, які професії на Прикарпатті найзатребуваніші


22.07.2021 1996
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1314
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2040
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3522
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1317
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1305

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1623

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1109

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24235
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

484
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2646
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

587
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

551
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1360 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512