Мурали як інструмент невербальної пропаганди. Яка роль вуличного мистецтва сьогодні?

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.

Раніше, з появою сучасних стінописів в Івано-Франківську, містяни все частіше дискутували над їхньою доцільністю, влучністю, тематикою та візуальною естетикою. Згодом реакція на розвиток вуличного мистецтва у місті стала спокійнішою. Сьогодні ні для кого не секрет, що професійно виконані мурали мають значний позитивний вплив на культуру міського простору. Пояснюємо — чому.

Так, стінописи додають візуального інтересу та краси навколишньому середовищу, перетворюють «нудні» міські локації на яскраві та привабливі місця.

Крім того, мурал є формою публічного мистецтва, які збагачують культурне життя громади та додають їй естетичної привабливості. Тобто, у цьому питанні відіграє важливу роль естетичний фактор: стінописи можуть додати візуального інтересу та краси міським просторам, покращуючи загальний вигляд конкретного району.

Безсумнівно, що не кожному до смаку таке мистецтво. Разом з тим важливо розуміти, що стінописи — твори мистецтва, які окрім привабливої картинки, покликані передавати певну глибоку ідею. 

Відійшовши від питання естетики, Фіртка розповідає про стінописи через призму функцій, які вони виконують.

читайте також: Арт-контрреволюція в Івано-Франківську. Художники і арт-менеджери пояснюють, чому варто боротися за нові франківські мурали

Так, стінописи виконують різноманітні функції в контексті міського простору, зокрема:

— соціальний фактор: стінописи використовують для передачі повідомлень про соціальні, політичні чи культурні проблеми, а також для підвищення обізнаності соціуму про соціально важливі теми. Стінописи також можуть служити формою протесту чи опору, виражати невдоволення чи виступати за зміни.

— економічний фактор: мурали — можливість оживити та прикрасити міські простори, залучаючи туристів та навіть бізнес, тим самим потенційно сприяючи економічному розвитку.

— розбудова громади: стінописи сприяють відчуттю місця та ідентичності громади, допомагаючи об’єднати людей і сприяючи почуттю гордості та приналежності серед жителів.

— культурна спадщина: мурали є можливістю для відзначення та збереження культурних традицій та історії громади або для демонстрації різноманітності та творчості її жителів; допомагаючи підтримувати зв’язок із минулим та передавати культурні знання майбутнім поколінням.

— публічне мистецтво: стінописи є публічним мистецтвом, яке може бути засобом залучення та збагачення культурного життя громади.

— освіта: мурали можна використовувати для інформування громадськості про певну тему, проблему або ж для обміну інформацією про історію чи культуру місця.


Замість висновку


Будь-яке мистецтво можна визначити як інструмент невербальної пропаганди. Художники, які є фундаментальними у своїй творчості, хочуть донести певну ідею та роблять це віртуозно.

Саме тому сьогодні професійно та незаангажовано говорити про вуличне мистецтво, особливо в публічному просторі, вкрай важливо. Адже, для того, щоб вуличний стріт-арт сприймали правильно, а новостворені мурали йшли на користь як місту, так і його мешканцям — необхідна стратегія роз'яснення та відповідно якісна комунікація.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Мурали: мистецтво чи декор?

Фотогалерея


22.03.2025 33308 1
Коментарі (1)

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

473
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1263
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2191 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1063
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2990
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2058

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

832

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

989

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1420

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2019
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26303 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

707
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

908
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2939
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1189
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

894
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1156
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1156
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

358
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4159
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1021
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1589