Які існують традиції та заборони на слов'янське свято Івана Купала

Іван Купала - це давнє дохристиянське слов'янське свято, яке відзначається напередодні літнього сонцестояння, зокрема сьомого липня. Це одне з найбільш відомих та яскравих свят у культурі слов'ян, пов'язане з обрядами, традиціями та ритуалами.

Однак разом з великою популярністю Івана Купала також пов'язані заборони та обмеження, що ставлять під питання його справжнє значення і спричиняють дискусії серед суспільства.

Фіртка зібрала найпопулярніші традиції та заборони на Івана Купала.

Свято Івана Купала має глибокі історичні корені, які сягають ще дохристиянських часів. Воно символізує прихід літа, плодючості та відродження природи. Ім'я свята походить від слов'янського бога Купала, який вважався покровителем вогню та води. Святкування Івана Купала супроводжується веселощами, співами, танцями, вогнищами та різноманітними обрядами.

Один з найвідоміших обрядів Івана Купала - це стрибання через вогонь. Слов'яни вірили, що цей ритуал очищає душу від злих сил та приносить удачу на наступний рік. Також популярними традиціями є плавання у воді, збирання лікарських трав, виготовлення віночків з квітів та заплітання вінків з трав для жінок.

Окрім того, у деяких країнах та регіонах, зокрема й в Україні, проведення обрядів Івана Купала пов'язане з різними обмеженнями та заборонами.

Однією з найпоширеніших є заборона на запалення вогнів у громадських місцях. Це обмеження має на меті забезпечити безпеку громади, оскільки нерегульовані вогні можуть призвести до пожеж та інших негативних наслідків. На жаль, це обмеження суперечить суттєвому елементу свята - вогню. Багато прихильників традицій Івана Купала вважають, що без вогню свято втрачає своє справжнє значення.

Ще одна заборона, яка часто стикається з критикою, це заборона на купання у воді в ночі з 6 на 7 липня. Ця заборона зазвичай вводиться через безпекові причини, оскільки купання в темряві може бути небезпечним. Однак, це обмеження викликає невдоволення серед тих, хто вірить у магічну силу води в цю ніч і хоче взяти в ній участь для очищення та відродження.

Крім того, у деяких регіонах існують заборони на збирання лікарських трав та використання їх у ритуалах Івана Купала. Це пов'язано з охороною природи та забороною знищення рідкісних видів рослин. Проте, для багатьох людей збирання трав і використання їх в обрядах є важливою частиною святкування Івана Купала, яка передає давні традиції та сприяє здоров'ю.

Обговорення заборон та обмежень на свято Івана Купала часто породжує дискусії у суспільстві. Деякі люди вважають, що заборони є необхідними для збереження безпеки та охорони природи, тоді як інші вважають, що вони обмежують свободу віросповідання та культурну спадщину. Ці суперечності створюють складну ситуацію, де необхідно знайти баланс між традиціями та безпекою.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Їжа повинна бути здоровою підтримкою», — як харчуватися збалансовано та підготувати організм до зимового періоду


06.07.2023 Тіна Любчик 2388
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

435
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2981
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21136
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2006
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1521 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2395

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

68

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

748

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2175

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

853
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

183
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

482
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1019
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

182
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

801
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

766
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

700
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8242
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

907 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

900
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2199 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

843