Головні зміни з 1 грудня 2023 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 грудня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць зими.

Податкові перевірки бізнесу

Так, в Україні відновлять перевірки бізнесу після скасування мораторію, що діяв від початку повномасштабної війни. Перевірки мали повернутися ще з 1 листопада 2023, проте Рада перенесла строк на місяць.

Документальні планові податкові перевірки можуть проводити стосовно:

  • підприємців, що здійснюють реалізацію підакцизної продукції;
  • представників бізнесу у сфері організації та проведення азартних ігор;
  • платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги;
  • нерезидентів, які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, постійні представництва та/або відокремлені підрозділи.

Мораторій на перевірки продовжить діяти для ФОПів 1 та 2 групи – до 1 грудня 2024. Також перевірки відтермінували для підприємців, податковою адресою яких є тимчасово окуповані території та території активних/можливих бойових дій.

Правила ввезення гуманітарної допомоги

За постановою Кабміну, від 1 грудня 2023 в Україні діятимуть нові правила оформлення гуманітарної допомоги при її ввезенні та обліку.

Декларування переходить в електронну форму. Якщо раніше ввезення гуманітарки відбувалось за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, то нововведення передбачають запровадження Автоматизованої системи реєстрації. Механізм включатиме:

  • реєстрацію отримувача гуманітарної допомоги, який планує завозити вантаж за допомогою електронного підпису;
  • формування декларації з унікальним номером, що містить інформацію про товар, його кількість тощо;
  • подання звіту про розповсюдження гуманітарної допомоги організаціями, які її завезли, до 15 числа кожного місяця.

Варто зазначити, що можливість подавати паперові декларації після 1 грудня залишатиметься. Благодійні фонди та волонтерські організації зможуть оформлювати гумдопомогу за звичними процедурами.

Кабмін встановив перехідний період до 1 квітня 2024, коли можна буде користуватися як паперовим, так і цифровим механізмом.

Допомога ВПО

Кабінет міністрів наприкінці листопада вдосконалив механізм призначення допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО):

  • ВПО, які перебували за кордоном понад 30 днів, повернулись в Україну і вперше звертаються за допомогою, можуть це зробити через 15 робочих днів після повернення.
  • ВПО, які повернулися в Україну після 1 серпня 2023 року, але втратили допомогу через перебування за кордоном понад 30 днів, також можуть звернутися за виплатами через 15 робочих днів після повернення. Виплату призначатимуть на 6 місяців.
  • ВПО, які після 1 серпня 2023 були змушені повторно залишити домівки через обов’язкову евакуацію (зокрема внаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС) зможуть отримувати допомогу протягом ще 6 місяців. Для цього їх мають включити до списків евакуйованих, які затверджуються ОВА. У разі евакуації за допомогою волонтерів чи самостійно, необхідно повідомити ОВА.
  • Якщо людина відмовилася від виплати ВПО, допомогу на проживання призначать повторно у випадку, коли житло людини було знищено чи пошкоджено, або коли людина повторно перемістилася з територій, де ведуться бойові дії або тимчасово окупованих РФ.
  • Запроваджено стимулювання ВПО працездатного віку до працевлаштування. Внутрішні переселенці протягом 3 місяців після призначення допомоги повинні або стати на облік в Держслужбу зайнятості, або ж знайти роботу, зареєструватися як ФОП чи отримати ваучер на навчання. Йдеться про ВПО, яким допомогу призначатимуть з моменту ухвалення цих змін.
  • ВПО отримуватимуть допомогу протягом 3 місяців з дати завершення бойових дій або тимчасової окупації в населених пунктах, з яких вони виїхали. Раніше виплати припинялися на наступний місяць.

Крім того, військовослужбовців із категорії ВПО звільнили від проведення перевірок фактичного місця проживання (перебування). Йдеться про військових, які захищають незалежність і територіальну цілісність України, за умови підтвердження сплати військовою частиною єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування.

Ідентифікація для пенсіонерів-ВПО

Пенсіонери, які стали внутрішньо переміщеними особами до повномасштабної війни (тобто до 24 лютого 2022 року), мають пройти фізичну ідентифікацію.

Наразі встановлений термін до 31 грудня 2023 року. Однак його можуть продовжити ще на три місяці – до 1 квітня 2024 року (в уряді готують відповідні зміни).

Така вимога пов’язана з тим, що протягом останніх трьох років виплата пенсій громадянам, які стали ВПО до 24 лютого 2022, здійснювалася без проходження фізичної ідентифікації. Для інших пенсіонерів ця норма діяла весь час.

Ідентифікацію можна пройти як віддалено, так і особисто:

  • Відвідавши відділення Ощадбанку.
  • Авторизувавшись в особистому електронному кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису Дія.Підпис (Дія ID).
  • Звернувшись до закордонної дипломатичної установи України для отримання документа про посвідчення факту, що особа є живою. Його слід надіслати поштовим відправленням до органу ПФУ за місцем перебування на обліку (разом із письмовою заявою про продовження виплати пенсії). Документи можна подати і через вебпортал електронних послуг ПФУ.

До того ж уряд стимулюватиме ВПО до працевлаштування. Так, переселенцям (працездатного віку, які не працюють) протягом 3-х місяців після призначення допомоги потрібно буде або стати на облік в Державну службу зайнятості, або отримати іншу допомогу за програмами Мінекономіки щодо працевлаштування, або ж працевлаштуватися, зареєструватися як ФОП чи отримати ваучер на навчання тощо.

Це стосуватиметься ВПО, що вперше звернуться за призначенням соцвиплат після ухвалення змін Уряду (21 листопада 2023). Стосовно суми виплат, вона залишається на рівні 2-3 тисяч гривень. Українцям, що отримували допомогу до 1 серпня 2023, терміни виплат продовжили до кінця січня 2024.

Оплата за комунальні послуги

До кінця 2023 року в Україні не очікується зростання комунальних тарифів для населення. У Кабінеті міністрів неодноразово запевняли, що тарифи на нинішній опалювальний сезон залишаться без змін.

Тариф на електроенергію для побутових споживачів підвищили з 1 червня – до 2,64 грн за кВт. Таку ціну встановили до 31 грудня 2023 року включно. Якщо раніше тариф залежав від обсягів споживання, то тепер є фіксованим.

У Міністерстві енергетики зазначали, що уряд поки що не планує чергове підвищення вартості електрики. А в Національній комісії, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) наголошували, що “підняття цін на електроенергію для населення з 1 січня 2024 року не буде”.

Тож можна очікувати, що дію нинішнього тарифу продовжать до кінця опалювального сезону.

Вартість блакитного палива зафіксована до 1 травня 2024 року. Клієнти компанії Нафтогаз України й надалі платитимуть 7,96 грн за кубометр. Йдеться про близько 98% побутових споживачів. В інших постачальників вартість кубометра газу в грудні коливатиметься від 7,70 до 9,99 грн.

Свята за новим календарем та вихідні

На грудень припадає чимало святкових днів. За новим календарем важливі релігійні дати змістилися майже на два тижні раніше:

  • 6 грудня (замість 19 грудня) – День святого Миколая;
  • 25 грудня (замість 7 січня) – Різдво Христове;
  • 31 грудня (замість 13 січня) – Щедрий вечір, Маланки.

Різдво Христове належить до переліку державних свят. З 2023 року в Україні його святкуватимуть офіційно лише 25 грудня. Проте вихідного не буде через воєнний стан у країні.

Таким чином, вихідні дні в грудні 2023: 2, 3, 9, 10, 16, 17, 23, 24, 30, 31 число.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.12.2023 3068
Коментарі ()

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

564
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

755
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2386
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1775
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2067
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5675 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

53

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

221

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1185

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1201
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

943
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

793
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14614
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

634
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10442
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6137
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

666
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7623
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2874
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

598
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

686
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

512