"Доволі часто виникають конфузи", — історик Ярослав Коретчук про декомунізацію на Прикарпатті

Закон про декомунізацію прийняли у 2015 році, аби остаточно позбутись від наслідків комуністичної ідеології.

Про це розповів історик, директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук у програмі «Про головне в деталях», передає Фіртка.

Процес декомунізації з 2015 року розпочався, але на сьогодні він навіть на території Івано-Франківської області є не до кінця завершений.

«На сьогодні близько 68 вулиць частково попадають під законопроєкт деколонізації, який прийняли минулого року. Ще 68 вулиць потребують перейменування.

Але на місцях ми зустрічаємо такі ситуації, коли окремі громади, органи місцевого самоврядування не поспішають перейменовувати.

Доволі часто виникають смішні ситуації. В одній із громад заявляють, що вулиця Жовтнева названа не на честь Жовтневої революції, а на честь місяця жовтня.

Або ми мали випадок, коли про вулицю Чехова казали, що вона названа не на честь російського діяча, а на честь місцевого жителя.

Доволі часто виникають такі конфузи", - прокоментував Ярослав Коретчук

Іноді, каже фахівець, доводиться довго боротися для того, щоб переконати органи місцевого самоврядування, що якщо ці факти підлягають під закон декомунізації або деколонізації, варто зробити все, щоб ці найменування зникли з українського простору.

Щодо памʼятників на Прикарпатті, які підпадають під декомунізацію, то їх уже не багато залишилося.

"Єдину таку памʼятку маємо - це хата Галана. Це памʼятка архітектури на території Івано-Франківської області.

Також у населених пунктах є памʼятники, які зараз перейменовані на честь односельців, що загинули у Другій світовій війні. На таких постаментах доволі часто є памʼятник вояку радянської армії. Навколо цього виникає дискусія", - додав Коретчук.

Як зазначає історик, керівник комунального підприємства "Памʼять", голова товариства "Меморіал" Василь Тимків, війна стимулювала запит на декомунізацію.

"Пожвавився запит щодо демонтажу совєтських памʼяток, які прославляють радянську окупацію, що була на українських землях понад 70 років. Які прославляють ті наративи, з якими путінська росія веде цю страшну війну проти України.

Якраз з початком цієї війни збільшилася кількість звернень, як від представників місцевого самоврядування, так від окремих громадських активістів, щодо дослідження, чи дійсно є поховання під радянським меморіалом. Якщо є, то слід провести перепоховання.

На превеликий жаль, майже у кожне село і містечко сьогодні повертаються загиблі захисники з фронту і, коли люди несуть тіло попри такий памʼятник в багатьох виникає питання, чому цей памʼятник ще тут.

В цьому плані є дуже багато роботи. Наголошую, більша частина тих радянських меморіалів - це не місця поховання, це пропаганда", - пояснив Василь Тимків.

Зі слів Ярослава Коретчука, повномасштабне вторгнення загострило питання української ідентичності, історії та мови. Сьогодні ми будуємо українську Україну.

"За роки Незалежності України ми доволі часто робили крок вперед, а потім два кроки назад.

Сьогодні повномасштабне вторгнення поклало для нас знак запитання, доки ми залишатимемося в орбіті москви і це відображається в різних сферах: в тому числі і у сфері памʼятників, і назв вулиць.

Сьогодні, як для прикладу, у нас відбувається декомунізація. Громади проводять громадські обговорення і пропонують кілька варіантів, або пропонують на честь кого назвати вулицю.

В радянському союзі ніхто людей і не питав. Як в 45-му році прийшли, назвали на честь своїх лідерів, які ніколи не були в Івано-Франківську і навіть не пов’язані з Україною, так і жили", - наголосив Коретчук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Декомунізація: у Богородчанській громаді перейменували 18 вулиць


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2538
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1611 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3676
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5457
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1701
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2101

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

199

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

208

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

415

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

900
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

493
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

785
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2482 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

529
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

891
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4934
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

751
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

672
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

605
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

416
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

744
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

906 2