CNN: Білорусь звинувачують у "піратстві, що фінансується державою" (ФОТО)

Літак Ryanair приземлився в міжнародному аеропорту Мінська 23 травня


Білорусь звинувачують у "піратстві, що фінансується державою", оскільки Ryanair заявляє, що агенти КДБ перебували у переадресованому літаку.

У понеділок Ryanair засудила Білорусь через "викрадення" одного з пасажирських літаків, яке фінансується державою, оскільки з'явилися нові подробиці про нахабну операцію з арешту журналіста-дисидента на борту рейсу з Греції до Литви в неділю.

Генеральний директор Ryanair Майкл О'Лірі звинуватив Білорусь у "піратстві, що фінансується державою" після того, як його рейс 4978 з Афін до Вільнюса був перенаправлений білоруським управлінням повітряного руху до Мінська через непередбачуване попередження про безпеку.

О'Лірі заявив, що білоруські агенти КДБ також перебували в рейсі, який перевозив 26-річного опозиційного активіста Рамана Пратасевича, якого шукають у Білорусі за різними звинуваченнями, чоловіка затримали після посадки літака.

Перехоплення комерційного перельоту від однієї країни Європейського Союзу до іншої спричинило глобальне засудження. Пізніше в понеділок лідери ЄС мали обговорити подальші дії проти уряду президента Білорусі Олександра Лукашенка.

"Схоже, намір влади був усунути журналіста та його супутника, і ми вважаємо, що також були втягнені у операцію КДБ", - сказав О'Лірі в понеділок радіо "Ньюсталк Сніданок".

Так само міністр закордонних справ Ірландії Саймон Ковені заявив, що агенти спецслужб могли бути в літаку, заявивши в понеділок програмі RTE "Ранкова Ірландія", що агенти "чітко пов'язані з білоруським режимом".

"Коли літак приземлився, або п'ять, або шість людей не сіли на літак до того, як він знову злетів, але насправді було заарештовано лише одного або двох людей, що, безсумнівно, свідчить про те, що деякі інші люди, які залишили літак, були працівниками спецслужби ", - сказав він, додавши, що не може бути впевненим, що члени агентства є агентами КДБ.

Білорусь межує з трьома країнами-членами Європейського Союзу - Латвією, Литвою та Польщею - і лідери ЄС обговорювали подальші дії проти уряду президента Білорусі Олександра Лукашенка.

У Литві наказали всім рейсам до і з аеропортів уникати білоруського повітряного простору з вівторка, повідомив радник міністра транспорту CNN, а МЗС закликало своїх громадян залишити Білорусь, посилаючись на "ризики для безпеки та загрозу життю цивільного населення ".

Авіаперевізник Латвії, авіакомпанія airBaltic, заявила, що "вирішила уникати входу в повітряний простір Білорусі, поки ситуація не проясниться або влада не винесе рішення".

У заяві Scandinavian Airlines (SAS) у понеділок також сказано, що вона буде перенаправляти свої рейси два рази на тиждень між Осло та Києвом, столицями Норвегії та України, відповідно до вказівок шведського транспортного агентства.

У Великобританії міністр транспорту Грант Шапп заявив, що доручив працівникам авіаційної сфери країни "вимагати від авіакомпаній уникати повітряного простору Білорусі, щоб забезпечити безпеку пасажирів".

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що закликає припинити всі рейси між країнами-членами ЄС та Білоруссю, повідомляє Reuters. А міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас закликав негайно звільнити Протасевича та подав запит щодо інформації про добробут активіста.

Роман Протасевич заявив, що боявся смертної кари до того, як його заарештували, повідомили свідки в літаку.

Громадянка Росії Софія Сапега подорожувала з Романом Протасевичем рейсом авіакомпанії Ryanair з Афін (Греція) до Вільнюса (Литва) в неділю, коли літак перенаправили до Мінська (Білорусь)

Очевидці
Незабаром після посадки літака Протасевича заарештували разом із Софією Сапегою, російською студенткою, з якою він їхав.
Протасевич - один із десятків білоруських журналістів та активістів, які ведуть кампанію в еміграції проти 26-річного правління авторитарного президента Лукашенка.
Протасевич є засновником телеграм-каналу Nexta, який сприяв мобілізації протестів проти Лукашенка, і минулого року йому пред'явили звинувачення в "організації масових заворушень та групових акцій, які грубо порушують громадський порядок". Він знаходиться в урядовому розшуку за тероризм.
Коли пілот оголосив, що літак перенаправлятиметься в сусідній Мінськ, Протасевич негайно відреагував, підвівшись зі свого місця, простягнувши руку в шафу, витягнувши з ручної поклажі портативний комп'ютер і передавши його товаришу-жінці разом із мобільним телефоном, повідомили Reuters свідки.
"Коли було оголошено, що вони збираються висадитися в Мінську, Роман підвівся, відкрив багажне відділення, взяв багаж і намагався розділити речі", - сказав литовський пасажир Reuters.
"Я думаю, що він допустив помилку. Було багато людей, щоб він міг передати речі мені або іншим пасажирам, а не дівчині, яку також, я думаю, заарештували".
Інші пасажири сказали, що Протасевич виглядав переляканим і сказав, що побоюється, що йому загрожує смертна кара. Маріус Руткаускас сидів позаду Протасевича і заявив державному телебаченню LRT Литви, що спочатку пасажирам повідомляли, що літак сідає в Мінську через технічну несправність.
"Чоловік сидів зі своєю дівчиною, і ми бачили, що він почав панікувати. Як я зрозумів, це був журналіст. Він запанікував, тому що ми приземлимося в Мінську. Він сказав, що в Білорусі його чекає смертна кара", - сказав Руткаускас.
Подібним чином пасажирка Моніка Сімкієне сказала AFP, що Протасевич "просто звернувся до людей і сказав, що йому загрожує смертна кара".
Існують суперечливі думки про те, чому літак змінив курс останньої хвилини. Ryanair каже, що його екіпаж "був повідомлений Білоруським УВД [управління повітряним рухом] про потенційну загрозу безпеці на борту, і йому було наказано переадресувати в найближчий аеропорт Мінськ" - хоча літак був ближче до Вільнюса, ніж Мінська.
Тим часом заступник командувача білоруських військ протиповітряної оборони генерал-майор Андрій Гурцевич заявив, що після того, як екіпажу Ryanair повідомили про "можливу бомбу на борту", саме капітан "прийняв рішення сісти у резервному аеродромі (Мінськ-2)".
Гурцевич повідомив, що для спостереження за польотом та "допомоги" при необхідності був відправлений реактивний літак МіГ29 Білорусі.
Версія подій білоруського уряду була сприйнята з недовірою, попри появу пожежних машин при посадці літака, а також на інсценування ретельних перевірок багажу. За словами Ryanair, нічого підозрілого не знайшли.
Протасевича та Сапегу заарештували та затримали після прибуття до Мінська. Студентка Сапега готувалась захистити кандидатську дисертацію з міжнародного права та європейського права у Вільнюсі, повідомляє Європейський гуманітарний університет (ЄГУ).
"Студент був затриманий адміністрацією Слідчого комітету у Мінську на безпідставних та вигаданих умовах", - йдеться в повідомленні ЄГУ.
Після прибуття багаж Протасевича перевірили із залученням собак-нюхачів, але нічого не виявили, повідомляє Reuters.
"Ми побачили, що Романа зупинили через деякі речі в багажі", - сказав пасажир Мантас агентству Reuters, додавши, що в інших пасажирів також перевірили багаж і їх доправили автобусом до термінала, де вони кілька годин чекали на пересадку на літак.
"З вікна ми побачили, що Роман стоїть один, а міліціонер із собакою намагався щось знайти у його багажі".
Інший пасажир, який також не назвав свого імені, повідомив литовським ЗМІ, що Протасевич по прибутті ідентифікувався з білоруськими силовиками.
"Я бачив, як у нього забрали паспорт. Він зняв маску і сказав: "Я такий-то і такий, і я є причиною того, що все це відбувається".

"Зовсім неприйнятно"
Інцидент засудили світові лідери. Голова Європейської комісії Урсула фон дер Лейен заявила у своєму твіті:
"Епатажна і протиправна поведінка режиму в Білорусі матиме наслідки. Відповідальних за викрадення #Ryanair необхідно санкціонувати. Журналіста Романа Протасевича потрібно негайно звільнити".
Державний секретар США Ентоні Блінкен засудив інцидент у неділю та вимагав звільнення Протасевича.
"Цей шокуючий акт, здійснений режимом Лукашенка, поставив під загрозу життя понад 120 пасажирів, включаючи громадян США", - зазначив Блінкен у заяві. "Перші звіти, які передбачають участь білоруських служб безпеки та використання білоруських військових літаків для супроводу літака, викликають глибоке занепокоєння і вимагають повного розслідування".
Але Білорусь заявила, що західні країни діють "похапцем", роблячи "войовничі" заяви про інцидент у неділю. Прессекретар міністерства закордонних справ Анатолій Глаз заявив російським державним ЗМІ РІА "Новости", що "ряд країн" та ЄС висловлюють "навмисно політизовані звинувачення" і зазначив, що ці країни "не мають явного бажання об'єктивно зрозуміти це".
Глаз захищав дії Білорусі в неділю як "цілком виправдані", щоб забезпечити безпеку пасажирів та екіпажу.
"Немає сумнівів, що дії наших компетентних органів також повністю відповідали встановленим міжнародним правилам", - сказав він.
Росія, ключовий союзник Білорусі, заявила, що не буде коментувати цей інцидент. Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив у понеділок у селекторній нараді з журналістами, що міжнародна авіаційна влада повинна визначити, чи відповідає Білорусь нормам.

за матеріалами CNN


24.05.2021 1580
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18629
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1674
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1166
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2210
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3779
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1448

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1887

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

629

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1260

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1409
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

320
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

835
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24350
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

555
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

574
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

713
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1603
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7900
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

293
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

734
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1979 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

699