CNN: Білорусь звинувачують у "піратстві, що фінансується державою" (ФОТО)

Літак Ryanair приземлився в міжнародному аеропорту Мінська 23 травня


Білорусь звинувачують у "піратстві, що фінансується державою", оскільки Ryanair заявляє, що агенти КДБ перебували у переадресованому літаку.

У понеділок Ryanair засудила Білорусь через "викрадення" одного з пасажирських літаків, яке фінансується державою, оскільки з'явилися нові подробиці про нахабну операцію з арешту журналіста-дисидента на борту рейсу з Греції до Литви в неділю.

Генеральний директор Ryanair Майкл О'Лірі звинуватив Білорусь у "піратстві, що фінансується державою" після того, як його рейс 4978 з Афін до Вільнюса був перенаправлений білоруським управлінням повітряного руху до Мінська через непередбачуване попередження про безпеку.

О'Лірі заявив, що білоруські агенти КДБ також перебували в рейсі, який перевозив 26-річного опозиційного активіста Рамана Пратасевича, якого шукають у Білорусі за різними звинуваченнями, чоловіка затримали після посадки літака.

Перехоплення комерційного перельоту від однієї країни Європейського Союзу до іншої спричинило глобальне засудження. Пізніше в понеділок лідери ЄС мали обговорити подальші дії проти уряду президента Білорусі Олександра Лукашенка.

"Схоже, намір влади був усунути журналіста та його супутника, і ми вважаємо, що також були втягнені у операцію КДБ", - сказав О'Лірі в понеділок радіо "Ньюсталк Сніданок".

Так само міністр закордонних справ Ірландії Саймон Ковені заявив, що агенти спецслужб могли бути в літаку, заявивши в понеділок програмі RTE "Ранкова Ірландія", що агенти "чітко пов'язані з білоруським режимом".

"Коли літак приземлився, або п'ять, або шість людей не сіли на літак до того, як він знову злетів, але насправді було заарештовано лише одного або двох людей, що, безсумнівно, свідчить про те, що деякі інші люди, які залишили літак, були працівниками спецслужби ", - сказав він, додавши, що не може бути впевненим, що члени агентства є агентами КДБ.

Білорусь межує з трьома країнами-членами Європейського Союзу - Латвією, Литвою та Польщею - і лідери ЄС обговорювали подальші дії проти уряду президента Білорусі Олександра Лукашенка.

У Литві наказали всім рейсам до і з аеропортів уникати білоруського повітряного простору з вівторка, повідомив радник міністра транспорту CNN, а МЗС закликало своїх громадян залишити Білорусь, посилаючись на "ризики для безпеки та загрозу життю цивільного населення ".

Авіаперевізник Латвії, авіакомпанія airBaltic, заявила, що "вирішила уникати входу в повітряний простір Білорусі, поки ситуація не проясниться або влада не винесе рішення".

У заяві Scandinavian Airlines (SAS) у понеділок також сказано, що вона буде перенаправляти свої рейси два рази на тиждень між Осло та Києвом, столицями Норвегії та України, відповідно до вказівок шведського транспортного агентства.

У Великобританії міністр транспорту Грант Шапп заявив, що доручив працівникам авіаційної сфери країни "вимагати від авіакомпаній уникати повітряного простору Білорусі, щоб забезпечити безпеку пасажирів".

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що закликає припинити всі рейси між країнами-членами ЄС та Білоруссю, повідомляє Reuters. А міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас закликав негайно звільнити Протасевича та подав запит щодо інформації про добробут активіста.

Роман Протасевич заявив, що боявся смертної кари до того, як його заарештували, повідомили свідки в літаку.

Громадянка Росії Софія Сапега подорожувала з Романом Протасевичем рейсом авіакомпанії Ryanair з Афін (Греція) до Вільнюса (Литва) в неділю, коли літак перенаправили до Мінська (Білорусь)

Очевидці
Незабаром після посадки літака Протасевича заарештували разом із Софією Сапегою, російською студенткою, з якою він їхав.
Протасевич - один із десятків білоруських журналістів та активістів, які ведуть кампанію в еміграції проти 26-річного правління авторитарного президента Лукашенка.
Протасевич є засновником телеграм-каналу Nexta, який сприяв мобілізації протестів проти Лукашенка, і минулого року йому пред'явили звинувачення в "організації масових заворушень та групових акцій, які грубо порушують громадський порядок". Він знаходиться в урядовому розшуку за тероризм.
Коли пілот оголосив, що літак перенаправлятиметься в сусідній Мінськ, Протасевич негайно відреагував, підвівшись зі свого місця, простягнувши руку в шафу, витягнувши з ручної поклажі портативний комп'ютер і передавши його товаришу-жінці разом із мобільним телефоном, повідомили Reuters свідки.
"Коли було оголошено, що вони збираються висадитися в Мінську, Роман підвівся, відкрив багажне відділення, взяв багаж і намагався розділити речі", - сказав литовський пасажир Reuters.
"Я думаю, що він допустив помилку. Було багато людей, щоб він міг передати речі мені або іншим пасажирам, а не дівчині, яку також, я думаю, заарештували".
Інші пасажири сказали, що Протасевич виглядав переляканим і сказав, що побоюється, що йому загрожує смертна кара. Маріус Руткаускас сидів позаду Протасевича і заявив державному телебаченню LRT Литви, що спочатку пасажирам повідомляли, що літак сідає в Мінську через технічну несправність.
"Чоловік сидів зі своєю дівчиною, і ми бачили, що він почав панікувати. Як я зрозумів, це був журналіст. Він запанікував, тому що ми приземлимося в Мінську. Він сказав, що в Білорусі його чекає смертна кара", - сказав Руткаускас.
Подібним чином пасажирка Моніка Сімкієне сказала AFP, що Протасевич "просто звернувся до людей і сказав, що йому загрожує смертна кара".
Існують суперечливі думки про те, чому літак змінив курс останньої хвилини. Ryanair каже, що його екіпаж "був повідомлений Білоруським УВД [управління повітряним рухом] про потенційну загрозу безпеці на борту, і йому було наказано переадресувати в найближчий аеропорт Мінськ" - хоча літак був ближче до Вільнюса, ніж Мінська.
Тим часом заступник командувача білоруських військ протиповітряної оборони генерал-майор Андрій Гурцевич заявив, що після того, як екіпажу Ryanair повідомили про "можливу бомбу на борту", саме капітан "прийняв рішення сісти у резервному аеродромі (Мінськ-2)".
Гурцевич повідомив, що для спостереження за польотом та "допомоги" при необхідності був відправлений реактивний літак МіГ29 Білорусі.
Версія подій білоруського уряду була сприйнята з недовірою, попри появу пожежних машин при посадці літака, а також на інсценування ретельних перевірок багажу. За словами Ryanair, нічого підозрілого не знайшли.
Протасевича та Сапегу заарештували та затримали після прибуття до Мінська. Студентка Сапега готувалась захистити кандидатську дисертацію з міжнародного права та європейського права у Вільнюсі, повідомляє Європейський гуманітарний університет (ЄГУ).
"Студент був затриманий адміністрацією Слідчого комітету у Мінську на безпідставних та вигаданих умовах", - йдеться в повідомленні ЄГУ.
Після прибуття багаж Протасевича перевірили із залученням собак-нюхачів, але нічого не виявили, повідомляє Reuters.
"Ми побачили, що Романа зупинили через деякі речі в багажі", - сказав пасажир Мантас агентству Reuters, додавши, що в інших пасажирів також перевірили багаж і їх доправили автобусом до термінала, де вони кілька годин чекали на пересадку на літак.
"З вікна ми побачили, що Роман стоїть один, а міліціонер із собакою намагався щось знайти у його багажі".
Інший пасажир, який також не назвав свого імені, повідомив литовським ЗМІ, що Протасевич по прибутті ідентифікувався з білоруськими силовиками.
"Я бачив, як у нього забрали паспорт. Він зняв маску і сказав: "Я такий-то і такий, і я є причиною того, що все це відбувається".

"Зовсім неприйнятно"
Інцидент засудили світові лідери. Голова Європейської комісії Урсула фон дер Лейен заявила у своєму твіті:
"Епатажна і протиправна поведінка режиму в Білорусі матиме наслідки. Відповідальних за викрадення #Ryanair необхідно санкціонувати. Журналіста Романа Протасевича потрібно негайно звільнити".
Державний секретар США Ентоні Блінкен засудив інцидент у неділю та вимагав звільнення Протасевича.
"Цей шокуючий акт, здійснений режимом Лукашенка, поставив під загрозу життя понад 120 пасажирів, включаючи громадян США", - зазначив Блінкен у заяві. "Перші звіти, які передбачають участь білоруських служб безпеки та використання білоруських військових літаків для супроводу літака, викликають глибоке занепокоєння і вимагають повного розслідування".
Але Білорусь заявила, що західні країни діють "похапцем", роблячи "войовничі" заяви про інцидент у неділю. Прессекретар міністерства закордонних справ Анатолій Глаз заявив російським державним ЗМІ РІА "Новости", що "ряд країн" та ЄС висловлюють "навмисно політизовані звинувачення" і зазначив, що ці країни "не мають явного бажання об'єктивно зрозуміти це".
Глаз захищав дії Білорусі в неділю як "цілком виправдані", щоб забезпечити безпеку пасажирів та екіпажу.
"Немає сумнівів, що дії наших компетентних органів також повністю відповідали встановленим міжнародним правилам", - сказав він.
Росія, ключовий союзник Білорусі, заявила, що не буде коментувати цей інцидент. Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив у понеділок у селекторній нараді з журналістами, що міжнародна авіаційна влада повинна визначити, чи відповідає Білорусь нормам.

за матеріалами CNN


24.05.2021 1245
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

6754 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1561
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1437
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2473
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4162
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2997

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

796

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1214

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1125

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

2138
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1485
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1230
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1013
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

435
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1650
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1439 5
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

794
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20134
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

60
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

467 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

524
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

865