Чи готовий Калуш до можливого колапсу через відключення "Карпатнафтохіму" від електропостачання?

У суботу, 30 грудня 2023 року, "Укренерго" відключило від електропостачання підприємство "Карпатнафтохім", що в Калуші на Івано-Франківщині. Причина — заборгованість.

Через це місто з населенням у понад 65 тисяч людей може залишитися без водопостачання, тепла й електроенергії. Крім того, є ризик забруднення повітря отруйними газами.

Чому виникла така проблема і чи готовий Калуш до можливого колапсу, читайте у матеріалі Суспільного, передає Фіртка.

За словами голови Калуської громади Андрія Найди, підприємство "Карпатнафтохім" контролює в місті роботу водоочисних споруд, подачу води до Калуської теплоелектроцентралі та має на зберіганні приблизно вісім тисяч тонн токсичного газу — етилену.

"Карпатнафтохім" наразі не має на рахунках грошей, щоб оплатити електроенергію. Вони були на тарифі "постачальника останньої надії".

Але за законом ПОН може тривати лише 90 днів, за які підприємство має знайти іншого постачальника.

Жоден постачальник до них не заходить, оскільки "Карпатнафтохім" не може проплатити", — каже Андрій Найда.

Зі слів посадовця, наразі підприємство живиться від Калуської ТЕЦ, однак це ризиковано.

Андрій Найда також додав, що інший оператор розподілу електроенергії "Карпатнафтохіму" — "Прикарпаттяобленерго" — від'єднало від постачання Чечвинське водосховище.

Це, за словами Найди, може призвести до підтоплення деяких сіл Рожнятівської, Новицької та Калуської громад, якщо там почнуться паводки.

"Ми звернулися до Кабінету міністрів, Ради національної безпеки і оборони, в обласну військову адміністрацію, СБУ, міністерство захисту довкілля та охорони здоров'я.

Якщо місто три дні буде без води, то це — колапс", — каже Андрій Найда.

Міський голова Калуша говорить: поки жодної відповіді від представників структур, до яких звернулася міська рада, не надійшло. Тож місто готуватиметься до наслідків можливих відключень.

"У нас уже була така ситуація влітку. Ми були готові — три дні сиділи без води.

Тоді організували підвіз питної води, біотуалети. Але розуміємо, що це — тимчасово, три-чотири дні.

Якщо понад чотири дні не буде забезпечене електропостачання очисних, то вони вийдуть з ладу надовго. І ми точно цього допустити не повинні", — пояснює Найда.

Через ситуацію з "Карпатнафтохімом" 30 грудня відбулося позачергове засідання комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На ній заступник генерального директора підприємства Ярема Рудик повідомив, що все майно "Карпатнафтохіму" перебуває під арештом.

"Відповідно до порушених кримінальних справ, які, на превеликий жаль, не розслідуються, вже скоро другий рік заходить.

Тож ця ситуація веде до того, що підприємство "Карпатнафтохім" паралізоване повністю", — сказав Ярема Рудик.

Голова Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук у Facebook написала, що під час наради ухвалили рішення відправити в Калуш представників "Укренерго" та органів, що ведуть розслідування у справі "Карпатнафтохіму", аби розв'язати проблему забезпечення життєдіяльності критичної інфраструктури міста.

"Зі слів енергетиків, сьогодні є можливість альтернативного заживлення об'єкта.

Власне, над цим працюватиме робоча група", — йдеться у дописі Онищук.


Що відомо про арешт майна "Карпатнафтохіму"

9 серпня 2022 року суд арештував корпоративні права та нерухомість калуського "Карпатнафтохіму", підконтрольного нафтовій компанії РФ. Через дев'ять днів Шевченківський районний суд Києва скасував це рішення.

Однак 24 жовтня ухвалою Братського районного суду Миколаївської області майно заводу передали в Агентство з розшуку та менеджменту активів. 6 грудня 2023 року Братський районний суд Миколаївської області скасував арешт на майно "Карпатнафтохіму". Суспільне надіслало в АРМА інформаційний запит.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


03.01.2024 Іван Муканик 917
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

4946
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

479
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14651 30
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1718
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

989
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6402

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

766

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1582

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1375

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1260
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

620
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

768
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1673
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

700
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

996
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6050
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14321
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

368
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

669
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

584
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

905 2