«Івано-Франківський котельно-зварювальний завод» отримав шанс на виживання

 

 

Вже третє десятиліття по всій Україні з промислової карти зникають заводи, які у минулому були гігантами своєї справи. Державна політика зводиться до того, що заводи, які обтяжені боргами, стають легкою здобиччю для тих, хто має на меті стерти їх з лиця землі. Під виглядом  "модернізації та відновлення" підприємства доводять до банкрутства, ліквідації, а потім за безцінь продають тим, хто вже давно намалював на їхньому місці розважальний заклад чи житловий комплекс.

 

Схоже, що свого часу розпочалося полювання на «Івано-Франківський котельно-зварювальним заводом», який розташований в Івано-Франківську на 20 гектарах землі, поруч із центральною частиною міста. Ласий шматочок для дерибану?! Фіртка вирішила поцікавитися, як сьогодні справи у котельно-зварювального заводу.

 

Свою історію Івано-Франківський котельно-зварювальний завод починає в 1945 році, саме тоді він був утворений в Івано-Франківську на базі фронтової авторемонтної майстерні для поновлення автомобільної техніки. У свій час на заводі виготовлялася військова продукція та трубопроводи.

 

Тривалий час спецтехніка займала більшу частину виробництва в структурі заводу. В 1994 році отримав останній заказ, після чого не отримував жодних державних замовлень. Все йшло до того, що зменшувалися об’єми виробництва. Вже згодом обставини  змусили змінити виробничу політику та шукати своє місце на ринку. Ставка була зроблена на освоєння випуску газотрубних котлів.

 

ДП «Івано-Франківський котельно-зварювальний завод» був в підпорядкуванні Міністерства оборони, проте  в 2012 році було створено концерн «УкрОборонПром» і завод передано концерну. Справи у підприємства йшли кепсько і в 2013 році керівник заводу відкриває процедуру санації .

 

Ми допоможемо вас поховати

 

Вже так історично склалося в Україні, що під санацією розглядають не тільки можливість оздоровлення підприємства, а й його «дерибан».

 

У першому варіанті, - санація передбачає пошук інвестора, можливість у законодавчій площині виділити об’єкти для продажу,  які не використовуються у виробничому циклі, для погашення боргів та запуску виробництва.

 

Станом на сьогодні борг підприємства по кредиторських вимогах складають 4 мільйони 600 тисяч гривень, що ж стосується поточних витрат (заробітна плата, податки), то тут за 1,5 роки набігло ще 5 мільйонів.

 

Не зважаючи на те, що всі органи влада кажуть, що готові підтримати підприємство, Івано-Франківська міська рада навіть у такий скрутний час не може надати йому пільг на землю і кожного місяця завод повинен сплачувати 88 тисяч гривень оренди за землю. Натомість, міська рада пропонує заводу віддати частину площі, яка не використовується, мовляв будете мати менше землі, менше будете платити.

 

Цікавим є те, що, наприклад, Вінницька міська рада у схожій ситуація, яка склалася із заводом оборонного комплексу, у 2011 році на два роки дала йому ставку плати за землю у розмірі однієї гривні.

 

По плану санації є два уповноважених обличчя її вести: керуючий , яким у даному випадку є новий директор та арбітражний керуючим, який має відповідати за цілісність і збереження майнового комплексу заводу. Ці дві людині повинні зробити все, щоб відновити фінансову стабільність підприємства та запустити його роботу

 

На проведення процедури санації заводу дали рік, проте за клопотанням сторін підприємству додали ще 6 місяців.

 

Проблема полягає в тому, що якщо план санації не буде реалізований, тоді підприємство  оголошується банкрутом та відбувається його ліквідація.

 

Ліквідація означає виставлення на торги всього майнового комплексу заводу одним цілим за ціною кредиторської заборгованості, тобто за 4 мільйони 600 тисяч гривень за словами директора – це сума, яка у десятки разів менша від реальної вартості заводу. Під обслуговування нерухомості новий власник отримає землю у розмірі 20 гектарів.

 

Погодьтеся, що на такій площі можна побудувати житловий комплекс, разом з розважальними закладами і як з’ясувалося, у місцевих « мисливців» вже є плани стосовно заводу.

 

«Ми вскочили в останній вагон. Люди хвилювалися, бо ми відчували, що є тенденція, є бажаючі побачити на нашій території будівельний майданчик, про який мріяли з 2008 року. Є проект забудівлі нашого підприємства і зараз йде боротьба, щоб завод відновити. Це факт», - розповів головний інженер Івано-Франківського котельно-зварювального заводу Олексій Кудрявцев.

 

Вихід є

 

Варіантом, який може допомогти підприємству запрацювати є захід інвестора. Проте, на нього зараз не покладають особливих надій, адже його пошук займає багато часу, якого у підприємства немає.

 

Реальний вихід - внутрішня інвестиція за рахунок продажу ліквідного майна.

 

Під час процедури санації підприємство має право самостійно визначити об’єкти, виставити їх на торги і за виручені кошти погасити борги

 

«В нас ситуація наступна, є 17 об’єктів та вказана експертна ціна відповідно до висновку експерта, згідно з законом мною та ДК "Укроборонпром" було прописано стартову ціну, яка значно вища експертної. Якщо було б навпаки – це вже корупція. Крім того виключено момент, коли при торгах є можливість продати об’єкт за заниженою ціною. Саме тому тим, хто міг мати намір отримати завод за безцінь вигідно довести завод до ліквідації. Для того, щоб по мінімуму продати і зберегти завод  виділеноло два об’єкти для продажу, які йдуть у першу чергу», - зауважив директор заводу Андрій Голяк

 

За прогнозами директора, якщо підприємство виходить на аукціон у лютому-березні, погашує заборгованість за заробітну плату та закуповує обладнання, то запрацювати воно може відновити у червні-липні цього року. Більше того, на заводі готові виробляти продукції на 64 мільйони гривень у рік.

 

«В плані санації змінено економічну частину у тому, що ми виробляємо твердопаливні котли. В нас є розуміння, що навіть по західній Україні є збут. Завод зможе виготовляти продукції на суму 64 мільйони в рік. Це цілком реально, 6 -7 мільйонів гривень готової продукції в місяць Для цього потрібно погасити поточну заборгованість, закупити нове обладнання та вирішили питання з прийомом на роботу нових кадрів.

 

Щоб зберегти території ми будемо шукати інвестора - це не справа одного дня ми збережемо завод і територію побудуємо належну культуру виробництва, бо продукція, яка робиться на коліні не є такою, якому буде реалізовуватися на експорт, адже саме там є реальні живі гроші», - пояснює Андрій Голяк.

 

Не останню роль в успішному проведенні санації відіграє арбітражний керуючий. Господарський суд призначив на цю «посаду» Ольгу Гунчак.   

 

Свого часу і місцевих ЗМІ пройшла інформація, що Ольга Гунчак має відношення до Гарі Вудуд, який у якості арбітражного керуючого брав участь у процедурах банкрутства таких українських підприємств: Чорноморський суднобудівний завод, Керченський морський завод «Фрегат», готельний комплекс «Лазурний», ОАО «Керчрибпром», ОАО «Сивашський аніліно-фарбовий завод», мережа супермаркетів «Караван» та інших.

 

Також минулого року працівники заводу влаштували пікет під Івано-Франківською обласною державною адміністраціє з вимогою змінити арбітражного керуючого, яка на їх думку намагається використати закон таким чином, щоб не дозволити заводу запрацювати.

 

Проте у розмові з кореспондентом Фіртки Ольга Гунчак запевнила, що жодних розмов про ліквідацію заводу не може бути.

 

«Про ліквідацію заводу не може навіть бути мова, адже на даний час затверджений план санації, є керуючий – директор підприємства. Ми з ним спільно працюємо в процедурі банкрутства. Нами вживаються всі необхідні заходи для успішного проведення санації. Факт пікету був, але зараз він недоречний,  адже жодних розбіжностей у нас немає», - наголосила Ольга Гунчак.

 

Варто звернути увагу на те, що заборгованість підприємства не є захмарною, кошти на її погашення можна знайти за умови, що ніхто не вставлятиме палки в колеса, а торги проводитимуться відкрито та прозоро.

 

Станом на сьогодні вже погоджено організатора торгів – це «Перша українська міжрегіональна товарна біржа», яка повинна організувати прозорий процес продажу двох об’єктів підприємства, які виставлені на продаж згідно з планом санації. За словами директора заводу вищезгадана фірма пройшла ґрунтовну перевірку в «УкрОборомПромі»

 

«Завод, вході реалізації санації, виходить на беззбитковий рівень. Перший момент – ми відновлюємо платоспроможність, другий момент – запуск реального виробництва, яке дасть можливість знову не потрапляти в неприємності.  Що нам дає продаж цих об’єктів? Якщо говорити мовою цифр, то 9,5 мільйонів стартова ціна по заводській їдальні і 24 мільйони - цех №6, з якого обладнання було демонтовано близько 2-3 років тому, повноцінно він перестав працювати більше 10 років назад, по тій інформації що надали мені працівники заводу. Заводу вистачить об’єктів, які залишилися для того, щоб виробляти заплановану продукцію», - запевняє Андрій Голяк.

 

«Всі люди, які працюють на заводі і його керівництво ставлять перед собою завдання відродити наше підприємство, як промислову структуру міста Івано-Франківська. Враховуючи те, що зараз в державні затверджена програми щодо зменшення використання енергоносіїв, зокрема, газу, наш завод перейшов на перспективу виготовлення твердопаливних котлів. Обігові кошти, які ми плануємо отримати від реалізації плану санації, першочергово будуть направлені на погашення заробітної плати та на розвиток підприємства. Якщо це буде зроблено, то з впевненість можна сказати, що майбутнє заводу забезпечено. Ми не будемо тупо дивитися в напрямі виготовлення тільки теплотехнічного обладнання, в цей складний час для держави, ми з  підприємствами «УкрОборонПрому» шукаємо шляхи для того, щоб наше підприємство відновило виробництво військової техніки для нашої держави», - додає Олексій Кудрявцев.

 

Отож, у результаті плану санації завод виставляє на торги два об’єкти.

 

Перший - приміщення заводської їдальні, загальною площею 2803.2 кв.м., що знаходиться за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Хриплинська, 11

 

Характеристика: Рік побудови - 1976, фундамент - з/бетон, стіни- цегла, перекриття - з/б плити, покрівля - шифер.

 

Комунікації: наявне освітлення, водопровід, газопровід, каналізація.

 

Кількість поверхів – 2, кількість приміщень – 119

 

 

 

 

 

 

 

Другий - Побутові приміщення, загальною площею 18155,60 кв.м розташовані на 1– 5 поверхах в будівлі РМЦ, цех №6, що знаходиться за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Хриплинська, 11.

 

Характеристика: Рік побудови – 1979 – 1980 рр., фундамент - бетон, стіни - цегла, перекриття - дерев’яні балки, покрівля - шифер.

 

Комунікації: наявне електропостачання, водопровід. Кількість поверхів в будівлі – 5 (п’ять) та підвал (бомбосховище). Підвал не входить до об’єкту продажу.

 

Кількість приміщень, що продається – 304

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Фіртка» буде і надалі слідкувати за ситуацією на заводі.


Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1427 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1735 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2534
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2337 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7574
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15289 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

351

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1064

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1135

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1925
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

308
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

687
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

927
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3138
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

952
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1978
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1031
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35180 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

299
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

513
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

655
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

971