Усікновення голови Івана Хрестителя

 

 

11 вересня – день суворого посту, коли згадується смерть великого Пророка, який тисячі людей приготував до зустрічі Спасителя.

 

Пророк Іван Хреститель - найбільший святий після Діви Марії. Про нього Господь Ісус Христос казав: «Серед народжених жонами не поставав (пророк) більший від Івана Хрестителя». Іван Хреститель прославляється Церквою, як «ангел, і апостол, і мученик, і пророк, і свічар, і друг Христів, і пророків печатка, і заступник старої та нової благодаті, і серед народжених пречесніший, і світлого Слова глас».

 

Іван Хреститель був сином священика Захарії (з роду Аарона) і праведної Єлизавети (з роду царя Давида). Жили його батьки біля Хеврону (у Нагорній країні), на південь від Єрусалиму. Він був по материнській лінії родичем Ісуса Христа і народився на шість місяців раніше Його. Як оповідає Євангеліст Лука, архангел Гавриїл, з'явившись його батькові Захарії у храмі, сповістив про народження сина. У благочестивого подружжя, до похилої старості позбавленого дітей, нарешті народилася дитина, яку вони випросили у молитвах.

 

За милістю Божою Іван уник смерті серед тисяч убитих немовлят у Віфлеємі і його околицях. Святий виріс у дикій пустелі, готуючи себе до великого служіння строгим життям - постом і молитвою. Він носив грубий одяг, підперезаний шкіряним поясом, і харчувався диким медом і сараною. Він залишався пустельником доти, поки Господь не призвав його в тридцятирічному віці до проповіді єврейському народу.

 

Виконуючи це покликання, пророк з'явився на берегах Йордану, щоб приготувати народ до прийняття очікуваного Месії (Христа). До ріки перед святом очищення у великій кількості сходився народ для релігійних обмивань. Тут і звернувся до них Іван вперше, проповідуючи покаяння та хрещення на відпущення гріхів.

 

Коли очікування Месії досягло вищого ступеня, до пророка прийшов хреститися й сам Господь. Хрещення Христа супроводжувалося дивом - сходженням Святого Духа у вигляді голуба та голосом Бога Отця з неба: «Цей є Син Мій улюблений...»

 

Одержавши одкровення про Ісуса Христа, пророк Іван говорив народу про Нього: «Ось Агнець Божий, який бере на Себе гріхи світу». Почувши це, двоє з учнів Івана приєдналися до Ісуса Христа. То були апостоли Іван (Богослов) та Андрій (Первозваний, брат Симона Петра).

 

Хрещенням Месії Іван Хреститель завершив своє пророче служіння. Він сміливо викривав пороки як простих людей, так і "сильних світу цього". Пророк звинуватив царя Ірода Антипу в тому, що, залишивши законну дружину, дочку аравійського царя Арефи, він жив із Іродіадою, дружиною свого брата Пилипа (Лк. 3, 19, 20). За це він незабаром постраждав. Ірод Антипа, (правитель Галілеї, син царя Ірода Великого) наказав посадити пророка до в’язниці.

 

У день свого народження Ірод влаштував бенкет, на який з'їхалося багато знатних гостей. Соломія, дочка нечестивої Іродіади, своїм танцем під час бенкету до того догодила Іродові та гостям, що цар поклявся їй дати все, чого не попросить, навіть до половини свого царства. Танцівниця, за наказом матері, попросила принести їй на блюді голову Івана Хрестителя. Ірод боявся Божого гніву за вбивство пророка, якого сам раніше поважав та слухався. Боявся він і народу, який любив святого Предтечу. Вельми засмучений від такого прохання, він, одначе, не зміг порушити дану ним привселюдно клятву і послав стража до тюрми, який і відтяв Івану Хрестителю голову, підніс її Соломії, а та віддала матері.

 

Іродіада проколола язик пророка голкою і закопала його святу голову в нечистому місці. Але благочестива Іванна, дружина домоправителя Ірода Хузи, поховала голову Івана Хрестителя на Елеонській горі, де в Ірода була власна земля. Святе тіло Івана Хрестителя взяли тієї ж ночі його учні і поховали у Севастії, неподалік від місця страти. Після вбивства святого Івана Хрестителя Ірод продовжував правити ще певний час. Згодом Понтій Пілат, правитель Іудеї, саме до нього посилав арештованого Ісуса Христа (Лк. 23, 7-12).

 

Суд Божий відбувся над Іродом, Іродіадою і Соломією ще при їхньому земному житті. Соломія, переходячи взимку ріку Сикоріс, провалилася під лід. Лід здавив її так, що вона висіла тілом у воді, а голова її перебувала над льодом. Подібно тому, як вона колись танцювала ногами по землі, тепер вона, немов танцююча, безпомічно смикалася в крижаній воді. Зрештою гострий лід перерізав шию. Труп її не було знайдено, а голову принесли Іроду з Іродіадою, як колись принесли їм голову святого Івана Предтечі. Аравійський цар Арефа в помсту за безчестя своєї доньки пішов війною проти Ірода. Зазнавши поразки, Ірод підпав під гнів римського імператора Гая Калігули (37-41) і був разом з Іродіадою відправланий у заслання.

 

11 вересня - день, коли владі світу цього краще не говорити, ніби вона - "від Бога", адже Пророк був страчений згідно законного наказу законної влади. Від Бога всі вони - і кат, і володар Ірод - пішли далеко, у похіть, лицемірство, розпусту духу та плоті.

 

Життя переповнене символами, а Суд Божий звершується й нині. 11 вересня були "усічені" Вежі Всесвітнього Торговельного Центру.

 

Братство


11.09.2011 4089 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопця, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання. Так, 27 червня 2025 року Долинський районний суд Івано-Франківської області виніс вирок у резона

67
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18646
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1676
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1168
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2212
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3780

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1889

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

631

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1260

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1410
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

321
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

837
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24351
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

558
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

575
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

713
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1603
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7902
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

304
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

735
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1980 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

701