Звільнення з військової служби за сімейними обставинами: прикарпатцям розповіли нюанси

З 18 травня 2024 року підстави звільнення з військової служби набули чинності в новій редакції. 

Детальніше про це розповіла адвокатка з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України» Наталя Лісова, пише Фіртка.

"На мою думку, нова редакція деяких підстав (за сімейними обставинами) певною мірою обмежує права військовослужбовців порівняно з правом військовозобов’язаних на отримання відстрочки, а також порушує права осіб з інвалідністю", — зазначила адвокатка.

Так, зокрема, чинна редакція підстави для звільнення наступна: «необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я».

Тобто для звільнення військовослужбовцю необхідно підтвердити документально три умови:

  • наявність інвалідності у батька чи матері;
  • потребу у здійсненні постійного догляду за батьком чи матірʼю;
  • відсутність інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або потребу інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення в постійному догляді.

Зі слів Лісової, приймаючи норму в такій редакції законодавець не врахував наступне: чинним законодавством України, яке регулює правовідносини у сфері надання соціальних послуг, охорони здоров’я та реабілітації осіб з інвалідністю, передбачає різні види догляду.  

Закон України «Про соціальні послуги» містить класифікацію видів соціальних послуг та визначає догляд як комплексну соціальну послугу, яка надається на постійній або систематичній основі.

Класифікатор соціальних послуг містить наступні види догляду: вдома, стаціонарний, денний, паліативний, персональний асистент. При цьому кожен із зазначених видів догляду може бути як постійним, так і тимчасовим.

Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» застосовує поняття постійний сторонній догляд по відношенню до осіб з інвалідністю І групи А та Б та дітей з інвалідністю. 

Визначення постійного стороннього догляду надає постанова Кабінету Міністрів України, яка встановлює механізм організації надання деяких соціальних послуг потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання: 

"Постійний сторонній догляд — вид догляду, яким забезпечуються особи з інвалідністю із значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, обумовленими професійним захворюванням, травмою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно вживати їжу, користуватися туалетом, потребують допомоги під час прогулянок тощо).

Тобто, маємо визначене поняття «догляду» як виду соціальної послуги, що надається особі, яка перебуває у складних життєвих обставинах. А також визначене поняття «постійного стороннього догляду» для осіб з інвалідністю зі значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, обумовленими професійним захворюванням, травмою.

"При цьому не встановлені критерії поняття «постійний». Адже судова практика з цього питання невтішна.

У деяких рішеннях суди зазначали, що наявність визначеного строку у медичному висновку щодо потреби у догляді є свідченням того, що це потреба у тимчасовому догляді", — додає адвокатка.


Документальне підтвердження потреби у догляді


Щодо документів, які можуть підтверджувати потребу в догляді чи постійному сторонньому догляді, то вищенаведені нормативно-правові акти передбачають в різних ситуаціях наступне: 

  • згідно з медичним висновком;
  • висновком лікарсько-консультативної комісії;
  • медичним висновком про здатність до самообслуговування та потребу в сторонній допомозі;
  • випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (довідкою до такого акта огляду);
  • відповідно до індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення).

Офіційно затвердженими Міністерством охорони здоров’я форми висновків (для виплати компенсації за здійснення догляду) є лише наступні:

  1. Висновок лікарської комісії про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі;
  2. Висновок лікарської комісії про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, внаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі;
  3. Висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу.

"Саме три останніх висновки, на думку МОЗ, є саме тими висновками, які можуть підтверджувати потребу особи у постійному догляді. Що на мою думку, значно обмежує права хворих осіб на соціальний захист.

Адже висновки, як ми бачимо, мають надаватись невиліковно хворим, особам похилого віку з когнітивними порушеннями та особам з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу.

А як щодо осіб, які, наприклад, після хірургічного втручання на певний період втратили здатність до самообслуговування (або вона значно обмежена саме через медичні приписи щодо зменшення рухової активності тощо)?

Важливо зазначити також, що лише ці три види висновків військові частини, подекуди, приймають як належний доказ потреби у здійсненні постійного догляду. А подекуди і не приймають через відсутність у таких висновках фрази «постійний догляд».

Тож, маючи дану проблему вже не один рік, законодавець, затверджуючи статтю 26 Закону України «Про військову службу та військовий обов’язок» в новій редакції, залишає формулювання «постійний догляд».

Термінологічна неузгодженість між нормативно-правовими актами перешкоджає реалізації права військовослужбовців  та порушує права певної категорії осіб на соціальний захист", — наголошує Наталя Лісова.


Документальне підтвердження відсутності інших членів сім’ї


Не краща ситуація і з підтвердження відсутності інших членів сім’ї при звільненні з військової служби, каже Лісова.

На думку законодавця, військовослужбовець для звільнення повинен довести відсутність родичів першого та другого ступеня споріднення або їх неспроможність здійснювати догляд.

Хто такі родичі першого ступеня споріднення? Це батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. До родичів другого ступеня споріднення відносяться рідні брати та сестри, баба та дід, онуки.

"І що ми маємо. З родичами першого ступеня споріднення майже все зрозуміло.А от питання наявності родичів другого ступеня споріднення.

Наявність, наприклад, брата мами військового, яка є особою з інвалідністю І групи та потребує догляду, стане перешкодою для звільнення. І на практиці такі відмови я вже зустрічала.

Зауважу, що брат не має обов’язку через закон утримувати чи доглядати свою повнолітню сестру, щобільше, він не є членом сім’ї мами військового. 

Тобто, законодавець створює умови щодо практичної неможливості звільнення з військової служби певної категорії військовослужбовців, батьки яких потребують догляду та залишились самі.

Саме формулювання «за умови відсутності інших членів сім’ї» є абсурдним. 

Відсутність членів сім’ї, які більше не є такими або їх фізична відсутність може бути підтверджена свідоцтвом про розірвання шлюбу, свідоцтвом про смерть, рішенням суду про визнання безвісно відсутнім, рішенням суду про оголошення померлим, витягом з єдиного реєстру осіб зниклих безвісти.

А щодо членів сім’ї яких ніколи й не було? На практиці військові частини часто вимагають підтвердження відсутності членів сім’ї, яких ніколи і не було. Найпоширеніший випадок — підтвердження відсутності інших повнолітніх дітей у матері чи батька.

Єдиним варіантом, на сьогодні є лише заява самої матері чи батька про відсутність у них інших дітей.

Адже щодо надання витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність дітей у особи Міністерство юстиції України вже надало роз’яснення: такі витяги не передбачені чинним законодавством, відсутня технічна можливість формувати такі витяги.

Отже, ми можемо документально підтвердити факт відсутності стосовно тих осіб, які колись були в сім’ї. 

Стосовно підтвердження факту відсутності інших дітей чи інших родичів, яких і не було, на сьогодні питання вирішити можна лише шляхом підписання афідевіту. Тобто письмової урочистої заяви про наявність або відсутність певних фактів (подій), які мають юридичне значення.

Оформлення афідевіту належить до компетенції державних та приватних нотаріусів.

Окрім протиправності такої норми, варто підкреслити й наявність ознак дискримінації. Адже військовозобов’язані особи мають ширші права на отримання відстрочки  в тих же самих умовах: наявності потреби матері чи батька в догляді. А мобілізований — вже не має таких прав",— зауважує адвокатка.

Зокрема, відстрочка може бути надана військовозобов’язаному, зайнятому постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду. Тобто, в цьому випадку відсутня умова наявності інвалідності чи наявності інших членів сім’ї будь-якого ступеня споріднення. Достатньо підтвердити факт здійснення догляду.

А в разі наявності у батьків військовозобов’язаного І чи II групи інвалідності, вони можуть отримати відстрочку незалежно від потреби у догляді за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати. Коло осіб, відсутність яких потрібно довести, чітко визначене і відповідає положенням Сімейного кодексу України.

"Таким чином, на мою думку, частина 12 статті 26 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу” потребує внесення змін. На додаток, склад документів, які військовослужбовець має додати до рапорту про звільнення має бути визначений нормативно-правовими актами", — резюмувала Лісова.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


05.08.2024 6098
Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

853
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1888 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

857
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2784
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1906
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3126

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

678

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

859

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1276

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1872
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

578
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

777
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1244
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1014
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

761
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1017
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7651
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

952
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3721
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

862
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1448
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1216 1