Звільнення з військової служби за сімейними обставинами: прикарпатцям розповіли нюанси

З 18 травня 2024 року підстави звільнення з військової служби набули чинності в новій редакції. 

Детальніше про це розповіла адвокатка з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України» Наталя Лісова, пише Фіртка.

"На мою думку, нова редакція деяких підстав (за сімейними обставинами) певною мірою обмежує права військовослужбовців порівняно з правом військовозобов’язаних на отримання відстрочки, а також порушує права осіб з інвалідністю", — зазначила адвокатка.

Так, зокрема, чинна редакція підстави для звільнення наступна: «необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я».

Тобто для звільнення військовослужбовцю необхідно підтвердити документально три умови:

  • наявність інвалідності у батька чи матері;
  • потребу у здійсненні постійного догляду за батьком чи матірʼю;
  • відсутність інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або потребу інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення в постійному догляді.

Зі слів Лісової, приймаючи норму в такій редакції законодавець не врахував наступне: чинним законодавством України, яке регулює правовідносини у сфері надання соціальних послуг, охорони здоров’я та реабілітації осіб з інвалідністю, передбачає різні види догляду.  

Закон України «Про соціальні послуги» містить класифікацію видів соціальних послуг та визначає догляд як комплексну соціальну послугу, яка надається на постійній або систематичній основі.

Класифікатор соціальних послуг містить наступні види догляду: вдома, стаціонарний, денний, паліативний, персональний асистент. При цьому кожен із зазначених видів догляду може бути як постійним, так і тимчасовим.

Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» застосовує поняття постійний сторонній догляд по відношенню до осіб з інвалідністю І групи А та Б та дітей з інвалідністю. 

Визначення постійного стороннього догляду надає постанова Кабінету Міністрів України, яка встановлює механізм організації надання деяких соціальних послуг потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання: 

"Постійний сторонній догляд — вид догляду, яким забезпечуються особи з інвалідністю із значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, обумовленими професійним захворюванням, травмою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно вживати їжу, користуватися туалетом, потребують допомоги під час прогулянок тощо).

Тобто, маємо визначене поняття «догляду» як виду соціальної послуги, що надається особі, яка перебуває у складних життєвих обставинах. А також визначене поняття «постійного стороннього догляду» для осіб з інвалідністю зі значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, обумовленими професійним захворюванням, травмою.

"При цьому не встановлені критерії поняття «постійний». Адже судова практика з цього питання невтішна.

У деяких рішеннях суди зазначали, що наявність визначеного строку у медичному висновку щодо потреби у догляді є свідченням того, що це потреба у тимчасовому догляді", — додає адвокатка.


Документальне підтвердження потреби у догляді


Щодо документів, які можуть підтверджувати потребу в догляді чи постійному сторонньому догляді, то вищенаведені нормативно-правові акти передбачають в різних ситуаціях наступне: 

  • згідно з медичним висновком;
  • висновком лікарсько-консультативної комісії;
  • медичним висновком про здатність до самообслуговування та потребу в сторонній допомозі;
  • випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (довідкою до такого акта огляду);
  • відповідно до індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення).

Офіційно затвердженими Міністерством охорони здоров’я форми висновків (для виплати компенсації за здійснення догляду) є лише наступні:

  1. Висновок лікарської комісії про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі;
  2. Висновок лікарської комісії про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, внаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі;
  3. Висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу.

"Саме три останніх висновки, на думку МОЗ, є саме тими висновками, які можуть підтверджувати потребу особи у постійному догляді. Що на мою думку, значно обмежує права хворих осіб на соціальний захист.

Адже висновки, як ми бачимо, мають надаватись невиліковно хворим, особам похилого віку з когнітивними порушеннями та особам з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу.

А як щодо осіб, які, наприклад, після хірургічного втручання на певний період втратили здатність до самообслуговування (або вона значно обмежена саме через медичні приписи щодо зменшення рухової активності тощо)?

Важливо зазначити також, що лише ці три види висновків військові частини, подекуди, приймають як належний доказ потреби у здійсненні постійного догляду. А подекуди і не приймають через відсутність у таких висновках фрази «постійний догляд».

Тож, маючи дану проблему вже не один рік, законодавець, затверджуючи статтю 26 Закону України «Про військову службу та військовий обов’язок» в новій редакції, залишає формулювання «постійний догляд».

Термінологічна неузгодженість між нормативно-правовими актами перешкоджає реалізації права військовослужбовців  та порушує права певної категорії осіб на соціальний захист", — наголошує Наталя Лісова.


Документальне підтвердження відсутності інших членів сім’ї


Не краща ситуація і з підтвердження відсутності інших членів сім’ї при звільненні з військової служби, каже Лісова.

На думку законодавця, військовослужбовець для звільнення повинен довести відсутність родичів першого та другого ступеня споріднення або їх неспроможність здійснювати догляд.

Хто такі родичі першого ступеня споріднення? Це батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. До родичів другого ступеня споріднення відносяться рідні брати та сестри, баба та дід, онуки.

"І що ми маємо. З родичами першого ступеня споріднення майже все зрозуміло.А от питання наявності родичів другого ступеня споріднення.

Наявність, наприклад, брата мами військового, яка є особою з інвалідністю І групи та потребує догляду, стане перешкодою для звільнення. І на практиці такі відмови я вже зустрічала.

Зауважу, що брат не має обов’язку через закон утримувати чи доглядати свою повнолітню сестру, щобільше, він не є членом сім’ї мами військового. 

Тобто, законодавець створює умови щодо практичної неможливості звільнення з військової служби певної категорії військовослужбовців, батьки яких потребують догляду та залишились самі.

Саме формулювання «за умови відсутності інших членів сім’ї» є абсурдним. 

Відсутність членів сім’ї, які більше не є такими або їх фізична відсутність може бути підтверджена свідоцтвом про розірвання шлюбу, свідоцтвом про смерть, рішенням суду про визнання безвісно відсутнім, рішенням суду про оголошення померлим, витягом з єдиного реєстру осіб зниклих безвісти.

А щодо членів сім’ї яких ніколи й не було? На практиці військові частини часто вимагають підтвердження відсутності членів сім’ї, яких ніколи і не було. Найпоширеніший випадок — підтвердження відсутності інших повнолітніх дітей у матері чи батька.

Єдиним варіантом, на сьогодні є лише заява самої матері чи батька про відсутність у них інших дітей.

Адже щодо надання витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність дітей у особи Міністерство юстиції України вже надало роз’яснення: такі витяги не передбачені чинним законодавством, відсутня технічна можливість формувати такі витяги.

Отже, ми можемо документально підтвердити факт відсутності стосовно тих осіб, які колись були в сім’ї. 

Стосовно підтвердження факту відсутності інших дітей чи інших родичів, яких і не було, на сьогодні питання вирішити можна лише шляхом підписання афідевіту. Тобто письмової урочистої заяви про наявність або відсутність певних фактів (подій), які мають юридичне значення.

Оформлення афідевіту належить до компетенції державних та приватних нотаріусів.

Окрім протиправності такої норми, варто підкреслити й наявність ознак дискримінації. Адже військовозобов’язані особи мають ширші права на отримання відстрочки  в тих же самих умовах: наявності потреби матері чи батька в догляді. А мобілізований — вже не має таких прав",— зауважує адвокатка.

Зокрема, відстрочка може бути надана військовозобов’язаному, зайнятому постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду. Тобто, в цьому випадку відсутня умова наявності інвалідності чи наявності інших членів сім’ї будь-якого ступеня споріднення. Достатньо підтвердити факт здійснення догляду.

А в разі наявності у батьків військовозобов’язаного І чи II групи інвалідності, вони можуть отримати відстрочку незалежно від потреби у догляді за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати. Коло осіб, відсутність яких потрібно довести, чітко визначене і відповідає положенням Сімейного кодексу України.

"Таким чином, на мою думку, частина 12 статті 26 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу” потребує внесення змін. На додаток, склад документів, які військовослужбовець має додати до рапорту про звільнення має бути визначений нормативно-правовими актами", — резюмувала Лісова.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


05.08.2024 1813
Коментарі ()

19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

418
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

1521
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1585
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1573
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5518
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

8072 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

833

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1538

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2296

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2305
16.09.2024

Хоча вживання гострої їжі може допомогти зміцнити імунну систему, не варто на неї налягати, якщо маєте проблеми зі шлунком.  

447
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

2469
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3856
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2101
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

417
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2336
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

3352
20.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

25903 1
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

728
11.09.2024

Кандидат у президенти США Камала Гарріс заявила, про підтримку України у війні з Росією, а кандидат у президенти США Дональд Трамп, за її словами, здасться за 24 години після того, як очолить країну.   

959 1
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

670
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

2215 6