Звільнення з військової служби за сімейними обставинами: прикарпатцям розповіли нюанси

З 18 травня 2024 року підстави звільнення з військової служби набули чинності в новій редакції. 

Детальніше про це розповіла адвокатка з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України» Наталя Лісова, пише Фіртка.

"На мою думку, нова редакція деяких підстав (за сімейними обставинами) певною мірою обмежує права військовослужбовців порівняно з правом військовозобов’язаних на отримання відстрочки, а також порушує права осіб з інвалідністю", — зазначила адвокатка.

Так, зокрема, чинна редакція підстави для звільнення наступна: «необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я».

Тобто для звільнення військовослужбовцю необхідно підтвердити документально три умови:

  • наявність інвалідності у батька чи матері;
  • потребу у здійсненні постійного догляду за батьком чи матірʼю;
  • відсутність інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або потребу інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення в постійному догляді.

Зі слів Лісової, приймаючи норму в такій редакції законодавець не врахував наступне: чинним законодавством України, яке регулює правовідносини у сфері надання соціальних послуг, охорони здоров’я та реабілітації осіб з інвалідністю, передбачає різні види догляду.  

Закон України «Про соціальні послуги» містить класифікацію видів соціальних послуг та визначає догляд як комплексну соціальну послугу, яка надається на постійній або систематичній основі.

Класифікатор соціальних послуг містить наступні види догляду: вдома, стаціонарний, денний, паліативний, персональний асистент. При цьому кожен із зазначених видів догляду може бути як постійним, так і тимчасовим.

Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» застосовує поняття постійний сторонній догляд по відношенню до осіб з інвалідністю І групи А та Б та дітей з інвалідністю. 

Визначення постійного стороннього догляду надає постанова Кабінету Міністрів України, яка встановлює механізм організації надання деяких соціальних послуг потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання: 

"Постійний сторонній догляд — вид догляду, яким забезпечуються особи з інвалідністю із значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, обумовленими професійним захворюванням, травмою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно вживати їжу, користуватися туалетом, потребують допомоги під час прогулянок тощо).

Тобто, маємо визначене поняття «догляду» як виду соціальної послуги, що надається особі, яка перебуває у складних життєвих обставинах. А також визначене поняття «постійного стороннього догляду» для осіб з інвалідністю зі значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, обумовленими професійним захворюванням, травмою.

"При цьому не встановлені критерії поняття «постійний». Адже судова практика з цього питання невтішна.

У деяких рішеннях суди зазначали, що наявність визначеного строку у медичному висновку щодо потреби у догляді є свідченням того, що це потреба у тимчасовому догляді", — додає адвокатка.


Документальне підтвердження потреби у догляді


Щодо документів, які можуть підтверджувати потребу в догляді чи постійному сторонньому догляді, то вищенаведені нормативно-правові акти передбачають в різних ситуаціях наступне: 

  • згідно з медичним висновком;
  • висновком лікарсько-консультативної комісії;
  • медичним висновком про здатність до самообслуговування та потребу в сторонній допомозі;
  • випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (довідкою до такого акта огляду);
  • відповідно до індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення).

Офіційно затвердженими Міністерством охорони здоров’я форми висновків (для виплати компенсації за здійснення догляду) є лише наступні:

  1. Висновок лікарської комісії про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі;
  2. Висновок лікарської комісії про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, внаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі;
  3. Висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу.

"Саме три останніх висновки, на думку МОЗ, є саме тими висновками, які можуть підтверджувати потребу особи у постійному догляді. Що на мою думку, значно обмежує права хворих осіб на соціальний захист.

Адже висновки, як ми бачимо, мають надаватись невиліковно хворим, особам похилого віку з когнітивними порушеннями та особам з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу.

А як щодо осіб, які, наприклад, після хірургічного втручання на певний період втратили здатність до самообслуговування (або вона значно обмежена саме через медичні приписи щодо зменшення рухової активності тощо)?

Важливо зазначити також, що лише ці три види висновків військові частини, подекуди, приймають як належний доказ потреби у здійсненні постійного догляду. А подекуди і не приймають через відсутність у таких висновках фрази «постійний догляд».

Тож, маючи дану проблему вже не один рік, законодавець, затверджуючи статтю 26 Закону України «Про військову службу та військовий обов’язок» в новій редакції, залишає формулювання «постійний догляд».

Термінологічна неузгодженість між нормативно-правовими актами перешкоджає реалізації права військовослужбовців  та порушує права певної категорії осіб на соціальний захист", — наголошує Наталя Лісова.


Документальне підтвердження відсутності інших членів сім’ї


Не краща ситуація і з підтвердження відсутності інших членів сім’ї при звільненні з військової служби, каже Лісова.

На думку законодавця, військовослужбовець для звільнення повинен довести відсутність родичів першого та другого ступеня споріднення або їх неспроможність здійснювати догляд.

Хто такі родичі першого ступеня споріднення? Це батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. До родичів другого ступеня споріднення відносяться рідні брати та сестри, баба та дід, онуки.

"І що ми маємо. З родичами першого ступеня споріднення майже все зрозуміло.А от питання наявності родичів другого ступеня споріднення.

Наявність, наприклад, брата мами військового, яка є особою з інвалідністю І групи та потребує догляду, стане перешкодою для звільнення. І на практиці такі відмови я вже зустрічала.

Зауважу, що брат не має обов’язку через закон утримувати чи доглядати свою повнолітню сестру, щобільше, він не є членом сім’ї мами військового. 

Тобто, законодавець створює умови щодо практичної неможливості звільнення з військової служби певної категорії військовослужбовців, батьки яких потребують догляду та залишились самі.

Саме формулювання «за умови відсутності інших членів сім’ї» є абсурдним. 

Відсутність членів сім’ї, які більше не є такими або їх фізична відсутність може бути підтверджена свідоцтвом про розірвання шлюбу, свідоцтвом про смерть, рішенням суду про визнання безвісно відсутнім, рішенням суду про оголошення померлим, витягом з єдиного реєстру осіб зниклих безвісти.

А щодо членів сім’ї яких ніколи й не було? На практиці військові частини часто вимагають підтвердження відсутності членів сім’ї, яких ніколи і не було. Найпоширеніший випадок — підтвердження відсутності інших повнолітніх дітей у матері чи батька.

Єдиним варіантом, на сьогодні є лише заява самої матері чи батька про відсутність у них інших дітей.

Адже щодо надання витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність дітей у особи Міністерство юстиції України вже надало роз’яснення: такі витяги не передбачені чинним законодавством, відсутня технічна можливість формувати такі витяги.

Отже, ми можемо документально підтвердити факт відсутності стосовно тих осіб, які колись були в сім’ї. 

Стосовно підтвердження факту відсутності інших дітей чи інших родичів, яких і не було, на сьогодні питання вирішити можна лише шляхом підписання афідевіту. Тобто письмової урочистої заяви про наявність або відсутність певних фактів (подій), які мають юридичне значення.

Оформлення афідевіту належить до компетенції державних та приватних нотаріусів.

Окрім протиправності такої норми, варто підкреслити й наявність ознак дискримінації. Адже військовозобов’язані особи мають ширші права на отримання відстрочки  в тих же самих умовах: наявності потреби матері чи батька в догляді. А мобілізований — вже не має таких прав",— зауважує адвокатка.

Зокрема, відстрочка може бути надана військовозобов’язаному, зайнятому постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду. Тобто, в цьому випадку відсутня умова наявності інвалідності чи наявності інших членів сім’ї будь-якого ступеня споріднення. Достатньо підтвердити факт здійснення догляду.

А в разі наявності у батьків військовозобов’язаного І чи II групи інвалідності, вони можуть отримати відстрочку незалежно від потреби у догляді за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати. Коло осіб, відсутність яких потрібно довести, чітко визначене і відповідає положенням Сімейного кодексу України.

"Таким чином, на мою думку, частина 12 статті 26 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу” потребує внесення змін. На додаток, склад документів, які військовослужбовець має додати до рапорту про звільнення має бути визначений нормативно-правовими актами", — резюмувала Лісова.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


05.08.2024 5359
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1583
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1020
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1280 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3745 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33874
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2837

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

358

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

754

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1699

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1070
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

634
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

512
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

889
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1988
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12205
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1500
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1283
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

542
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

256
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

324
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

371
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1263