Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив

До 16 липня 2024 року всі військовозобов’язані в Україні та за кордоном мають уточнити свою актуальну адресу проживання та оновити дані. 

Зробити це можна безпосередньо у ТЦК та СП або у центрах надання адміністративних послуг. Крім того, можна скористатися мобільним застосунком "Резерв+".

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

Крайньою датою оновлення даних є 16 липня 2024 року. З вказаної дати розпочнуть діяти штрафи за порушення правил військового обліку та мобілізації.

Так, під час воєнного стану порушення призовниками, військовозобов’язаними та резервістами правил військового обліку каратиметься штрафом у 17 000—25 500 гривень, для підприємств — 34 000—59 000 гривень.

Фіртка розповідає, що очікує військовозобов’язаних після 16 липня.


Чи всіх громадян, які оновили свої дані, призиватимуть на службу?


Як заявив директор Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України Марк Андрусяк свої дані оновили близько трьох мільйонів громадян.

"Потреба ЗСУ для призову під час мобілізації значно менша. Тому не всі громадяни, які оновили облікові дані будуть призвані на військову службу.

Це створено для справедливого підходу, щоб держава бачила всіх на військовому обліку", — запевнив Андрусяк.

Водночас у Міністерстві оборони повідомили, що за тиждень (з 8 по 14 липня) облікові дані через застосунок "Резерв+", ТЦК або ЦНАП оновили ще 995 224 громадян. Відтак, станом на 14 липня 2024 року, кількість оновлень сягнула понад чотири мільйони.

Більшість військовозобов'язаних оновлювали дані, відвідавши ЦНАП або ж через застосунок "Резерв+", а не через візит до ТЦК та СП. Втім, пройти військову-лікарську комісію у ці способи неможливо. Тому, найімовірніше, ті, хто оновив свої дані, після 16 липня отримають направлення на ВЛК.

Водночас в своїй заяві Міноборони пояснило, що для оновлення військо-облікових даних проходження ВЛК — не потрібно. Проходження ВЛК необхідне лише після отримання повістки на проходження медогляду.

"У зв'язку з поширенням неточної інформації у деяких Telegram-каналах та інших інформаційних ресурсах щодо штрафів за оновлення даних без проходження військово-лікарської комісії Міністерство оборони України роз’яснює — при поновленні даних проходження військово-лікарської комісії не вимагається", — йдеться в повідомленні.

Як наголосив Марк Андрусяк, законом передбачено, що оновлення даних громадянами — це окремий вид військового обов'язку. Крім того, в статті 21 закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено окремий обов'язок громадян — проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до проходження військової служби".


Що загрожує тим, хто не оновив свої дані до 16 липня?


У Міністерстві оборони наголошують, що військовозобов'язані громадяни, які не оновили свої дані до 16 липня, можуть отримати штрафи від 17 тисяч до 25,5 тисяч гривень. Крім того, окремий штраф можна отримати за непроходження ВЛК.

"Після 17 липня стосовно тих громадян, які несвоєчасно оновили облікові дані, відкриють адміністративні провадження.

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено розмір такої відповідальності на сьогодні від 17 тисяч до 25,5 тисяч гривень.

Водночас громадяни зможуть оскаржити такі рішення в суді, надаючи підтверджуючі документи, що дійсно вони не змогли оновити дані своєчасно", — пояснив Андрусяк.

У разі несплати штрафу кошти можуть стягнути з банківського рахунку. Також, такі кошти можуть бути стягнуті користуючись з майна боржника.

Тим часом військовозобов'язаний може або сплатити штраф, або звернутися до суду — аби спробувати оскаржити таке рішення. У разі програшу у суді, у людини є п'ятнадцять діб для того, аби добровільно сплатити штраф. В іншому випадку справа дійде до виконавчого провадження.

Крім штрафів, людину можуть обмежити у праві керування авто. Обмеження права на керування транспортним засобом для військовозобовʼязаних, які ухиляються від призову, скасують після оновлення даних у ТЦК і СП.

"За п’ять днів після того, як людина, яка має з’явитися до ТЦК і СП, і ухиляється, видається вимога щодо виконання обов’язку військовозобов’язаного.

За десять днів, якщо вона ігнорує її, йде звернення до суду, і суд приймає рішення стосовно обмеження права керування транспортним засобом. Важливо пам’ятати, що це обмеження тимчасове.

Якщо людина оновлює свої дані, то це обмеження скасовується", — пояснював раніше речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін.

Разом з тим, законодавство передбачило, коли позбавити людину можливості керувати авто не можна. Це, зокрема, якщо авто для людини є основним джерелом заробітку або ж в родині є людина з інвалідністю. Наразі, до кінця не відомо, як саме працюватиме механізм обмеження керування транспортним засобом.

Повістки онлайн військовозобов'язаним надіслати не можуть. Водночас з 16 липня з’явиться ще одна новація — повістка, яку ТЦК відправлятиме рекомендованим листом, вважатиметься врученою навіть тоді, коли особа відмовиться її забрати, або якщо пошта поставила відмітку про відсутність особи за адресою місця проживання.

Так, якщо людина оновила дані та вказала адресу свого фактичного проживання — повістка може бути направлена на цю адресу. Якщо дані не оновлені, повістку направлятимуть на адресу зареєстрованого чи задекларованого місця проживання військовозобов'язаного. 

Разом з тим, 9 липня Кабінет міністрів упорядкував механізм централізованого друку і надсилання повісток військовозобов'язаним поштою. Тому процес оформлення повістки має стати більш автоматизованим. 

У разі формування такої повістки керівник ТЦК має накласти кваліфікований електронний підпис у день її формування.


Чи всім автоматично випишуть штрафи за несвоєчасне оновлення даних?


Законом не передбачена процедура автоматичного накладання штрафів, а повноваження їх накладати мають виключно ТЦК та СП, розповів директор Департаменту кадрової політики Міністерства оборони.

"Факт виявлення правопорушення може здійснити технічний працівник територіального центру комплектування та соціальної політики.

За інформацією, яка є в єдиному державному Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які всі більше знають як систему "Оберіг", він може це побачити.

Виявлення факту цього правопорушення працівник документально оформлює та передає керівнику ТЦК для складання протоколу", — зазначив Андрусяк.


Чи загрожує військовозобов'язаному штраф, якщо він не оновив дані з поважних причин?


Законом не передбачено продовження терміну оновлення даних з поважних причин, таких як, наприклад, хвороба.

Втім, громадяни зможуть оскаржити такі рішення в суді, надаючи підтверджуючи документи, що дійсно вони це не могли зробити своєчасно.

"На сьогодні, законом передбачена обов'язкова вимога оновлення даних громадянами України протягом шістдесяти діб. Можливості продовження цього терміну на період лікування чи інших певних обставин законодавством не передбачено.

І в будь-якому випадку, після 17 липня щодо тих громадян, які несвоєчасно оновили облікові дані, будуть відкриті адміністративні правопорушення", — наголосив Андрусяк.


Необхідності продовжувати термін оновлення даних в Міноборони не бачать


Було чимало розмов, що через довгі черги в ТЦК та СП, про які часто повідомляли у соціальних мережах, термін оновлення даних можуть продовжити. Так, зокрема, у Верховній Раді лежать кілька законопроєктів, які це пропонують.

Проте, ухвалення законопроєкту — процедура, яка займає щонайменше кілька днів, тому продовжувати терміни оновлення даних не будуть.

"На наш погляд, дійсно достатньо було часу для оновлення своїх даних. Міністерство оборони не ініціює внесення змін щодо продовження терміну цього оновлення", — уточнив Андрусяк.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Мобілізація по-новому: прикарпатцям розповіли про головні зміни, які пропонує влада

Виїзд з України та новий закон про мобілізацію: хто може перетинати кордон та як чоловіки гинуть, тікаючи від призову


15.07.2024 Тетяна Дармограй 17998 1
Коментарі (1)

12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

975
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3153
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4930
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1358
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1582
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1897

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

283

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

583

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1380

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1476
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

438
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2158 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2007
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4591
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

470
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8164
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3453
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

355
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

105
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

474
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

629 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

812