Журналістське дослідження малих ГЕС у Карпатах

 

/data/blog/58787/04833d246df69fd7339f8fc4208ba1e7.jpg

 

Враховуючи нестабільну ситуацію у державі, значущими стають питання економії споживання енергоносіїв та альтернатива російському газу, створюючи додаткові джерела енергії. Таким видом добування енергії може стати мала гідроенергетика. 

   Інформації про доцільність чи недоцільність малих ГЕС у Інтернеті є дуже багато, але нашій редакції стало цікаво на якому рівні розвинуті малі ГЕС в Україні і, зокрема, на Прикарпатті.

   Отже, що являє собою сама ГЕС?

   Гідроелектростанція - електростанція, яка за допомогою гідротурбіни перетворює механічну енергію води в електроенергію. У Європі добре розвинутий даний вид отримання енергії там встановлено понад 17 500 одиниць малих ГЕС, зокрема у Німеччині, Франції, Чехії, Австрії. Про позитивний вплив від ГЕС можна почути багато:

   - Будівництво малих ГЕС допомагає вирішити проблему поліпшення енергопостачання численних споживачів.

   - Малі ГЕС, які використовують природні водяні напори, не характеризуються негативним впливом на довкілля.

   - За «зеленим» тарифом населення куплятиме енергію по значно нижчій ціні.

   Про негативний - ще більше:

   - Зменшення кількості вид риби,

   - пересихання води в річці,

   - руйнування дамб при повені,

   - втрата туристичної привабливості.

   Проте наука не тупцює на місці. Засоби видобутку енергії з відновлюваних джерел постійно модернізують та усувають наявні недоліки. Ми дізнались, що сучасні малі ГЕС не забруднюють воду, навпаки сучасні турбіни, виготовлені з дотримання вимог стандартів захисту навколишнього середовища, збагачують воду киснемі не допускають її забруднення мастильними матеріалами. Тим більше, вони не забирають всю воду з річки, так як працюють у автоматичному режимі і зупиняють свою роботу тоді, коли рівень води в річці знижується до мінімальних екологічних витрат.

   Також у сучасних ГЕС передбачений вибір правильного варіанту рибоходу, щоб не зменшити її кількості у річці, якраз з такими технологіями працює Європа. Проблема у тому, що інформація про позитивний вплив поширюється зі значно меншою швидкістю. А це все через не якісну роботу уже активних ГЕС в Україні.

   З подібним прикладом ми стикнулися у Верховинському районі, на даному етапі там діє дві малі ГЕС, якими, за словами людей, займається підприємець Валерій Миронюк та розпочато проект будівництва третьої ГЕС ТОВ "Гідропауер".

   Редакція інформаційного порталу "Івано-Франківські новини" вирішила дослідити цю проблему зсередини. Ми надіслали запит до директора ТОВ "Гідропауер" Сенюка Антона Володимировича про доцільність створення третьої ГЕС та надання копії документів про даний проект, на здивування протягом 5 днів отримали відповідь.

   Отже, ТОВ "Гідропауер" почало своє існування ще з 2009 року, у вересні Голошинська сільська рада погодила розробку містобудівного обгрунтування, після затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки в суборенду ТОВ "Гідропауер" приступило до проектних робіт.

   Опрацювавши документи, ми здивувались, що проект пройшов низку досліджень:

   - Оцінку впливу будівництва та експлуатації малої ГЕС (с. Голошина) на іхтіофауну та природний стан річки білий черемош", дослідження було затверджене Директором інституту гідробіології НАН України, академіком НАН України В.Д.Романенком. Нас приємно вразили зауваження, де йшлося про негативний досвід України у влаштуванні рибоходів і спробу авторів проекту створити рибохід для дунайського лосося, запозичивши європейський досвід, що заслуговує схвалення і підтримки. Були висунуті висновки та рекомендації щодо будівництва даної ГЕС.

   - Також була проведена оцінка впливу будівництва та експлуатації малої ГЕС та стан видів наземної фауни, що знаходиться під охороною в межах виконання проекту. Дана оцінка була затверджена професором кафедри екології та охорони навколишньоого середовища ННЦ "Інститут біології" Київського національного університету імені Т.Шевченка, В.П.Гандзюрою.

   - Будівельна експертиза, затверджена Директором філії "Укрдержбудекспертиза" в Івано-Франківській області, встановлено, що зазначена проектна документація відповідає нормативам з питань міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, охорони навколишнього природного середовища, техногенної та пожежної безпеки, а також виконання архітектурних вимог і рекомендується до затвердження в установленому порядку.

   - Проведено науково-екологічну оцінку матеріалів робочого проекту Голошинська мала ГЕС ТОВ "Гідропауер", виконавець ТОВ "Агенція сертифікацій, екологічної експертизи та нотифікації" за завданням Мінприроди України;

   - Наукову екологічну експертну оцінку проекту будівництва малої ГЕС ТОВ "Гідропауер" та екологічну експертизу оцінки каскаду чотирьох малих ГЕС, виконавець Івано-Франківський Національний технічний університет нафти і газу, Кафедра екології.

   Але є і інша сторона медалі - населення, яке проти будівництва ГЕС у Верховинському районі.

   Нашій редакції вдалося поспілкуватись із жителькою с. Біла річка п. Тамарою, та дослідити чи доцільним, на її думку, є будівництво ГЕС. П.Тамара говорить, що мешканців сіл Біла річка та Гринява до відома про будівництво ГЕС ніхто не доводив, вони стикнулись із цією проблемою саме тоді коли почалось будівництво, так як рішення про було прийнято мешканцями с. Голошино.

   https://www.youtube.com/watch?v=68Ufqj7ds0U

   Було озвучено ще кілька проблем: гребля, яка перекриватиме ріку і під час повені може прорватись і принести збитки для с. Біла річка, загроза зеленому туризму, знищення форелі. Громада боїться, що збудована ГЕС буде приносити таку ж шкоду, як дві попередні: недостатня кількість постачання води з річки, промивка труб після якої воду не п'ють навіть корови.

   На останньому зібранні громади було присутньо 100 мешканців переважно з с. Гринява та с. Біла річка, також були присутні мешканці с. Голошино де прийняли рішення проти будівнитва ГЕС. Також селяни переконані, що труби, які стоять на шляху до села Яблуниця, будуть використовуватись для будівництва ГЕС, говорять, що по ржавих трубах не може текти чиста вода.

   Ми теж зацікавились для якого саме проекту будуть використовуватись ці труби, тому звернимось з офіційним листом до голови Верховинської ради про експлуатацію даних труб, але про це в наступних матеріалах.

   Вислухавши думку громади з таким питанням ми звернулись і до представника ТОВ «Гідропауер» п.Констянтина, він запевнив: «Люди необгрунтовано дійшли до висновку, що ГЕС буде шкодити екології регіону, адже наш проект пройшов Європейську експертизу, на що можемо надати копії документів на розгляд громаді».

   https://www.youtube.com/watch?v=YYkmn7DCYzI

   https://www.youtube.com/watch?v=XtGNzS69MMw

   Також п.Констянтин заперечив той факт, що труби, про які уже згадувались вище, будуть експлуатовуватись у даному проекті. І розповів, що для с.Голошено виділено соціальний пакет і на рахунок сільської ради планується перерахувати 300 тис. грн, з яких 100 тис. грн уже перераховано та було відведено на ремонт сільської ради.

   Як на нас, то проблема очевидна! Люди бояться, що третя ГЕС проведе анологію у роботі з двома попередніми у Верховинському районі.

   Наша редакція і надалі буде проводити дослідження по даній проблемі, але поки зрозуміли одне, що якщо правильно побудувати роботу ГЕС, при цьому використавши сучасне технічне забезпечення, то можна добитись високих результатів у енергетиці із малою шкодою для навколишнього середовища. Що на даному етапі розвитку країни нам надзвичайно необхідне, так як малі ГЕС видають найдешевшу та найбезпечнішу електроенергію з усіх наявних альтернативних засобів її отримання.


23.08.2014 1243 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1717
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1080
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1332 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3837 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33918
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2904

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

388

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

796

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1762

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1115
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1118
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

671
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

544
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2029
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12239
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1542
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1329
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

586
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

299
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

369
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

415
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1305