Журналістське дослідження малих ГЕС у Карпатах

 

/data/blog/58787/04833d246df69fd7339f8fc4208ba1e7.jpg

 

Враховуючи нестабільну ситуацію у державі, значущими стають питання економії споживання енергоносіїв та альтернатива російському газу, створюючи додаткові джерела енергії. Таким видом добування енергії може стати мала гідроенергетика. 

   Інформації про доцільність чи недоцільність малих ГЕС у Інтернеті є дуже багато, але нашій редакції стало цікаво на якому рівні розвинуті малі ГЕС в Україні і, зокрема, на Прикарпатті.

   Отже, що являє собою сама ГЕС?

   Гідроелектростанція - електростанція, яка за допомогою гідротурбіни перетворює механічну енергію води в електроенергію. У Європі добре розвинутий даний вид отримання енергії там встановлено понад 17 500 одиниць малих ГЕС, зокрема у Німеччині, Франції, Чехії, Австрії. Про позитивний вплив від ГЕС можна почути багато:

   - Будівництво малих ГЕС допомагає вирішити проблему поліпшення енергопостачання численних споживачів.

   - Малі ГЕС, які використовують природні водяні напори, не характеризуються негативним впливом на довкілля.

   - За «зеленим» тарифом населення куплятиме енергію по значно нижчій ціні.

   Про негативний - ще більше:

   - Зменшення кількості вид риби,

   - пересихання води в річці,

   - руйнування дамб при повені,

   - втрата туристичної привабливості.

   Проте наука не тупцює на місці. Засоби видобутку енергії з відновлюваних джерел постійно модернізують та усувають наявні недоліки. Ми дізнались, що сучасні малі ГЕС не забруднюють воду, навпаки сучасні турбіни, виготовлені з дотримання вимог стандартів захисту навколишнього середовища, збагачують воду киснемі не допускають її забруднення мастильними матеріалами. Тим більше, вони не забирають всю воду з річки, так як працюють у автоматичному режимі і зупиняють свою роботу тоді, коли рівень води в річці знижується до мінімальних екологічних витрат.

   Також у сучасних ГЕС передбачений вибір правильного варіанту рибоходу, щоб не зменшити її кількості у річці, якраз з такими технологіями працює Європа. Проблема у тому, що інформація про позитивний вплив поширюється зі значно меншою швидкістю. А це все через не якісну роботу уже активних ГЕС в Україні.

   З подібним прикладом ми стикнулися у Верховинському районі, на даному етапі там діє дві малі ГЕС, якими, за словами людей, займається підприємець Валерій Миронюк та розпочато проект будівництва третьої ГЕС ТОВ "Гідропауер".

   Редакція інформаційного порталу "Івано-Франківські новини" вирішила дослідити цю проблему зсередини. Ми надіслали запит до директора ТОВ "Гідропауер" Сенюка Антона Володимировича про доцільність створення третьої ГЕС та надання копії документів про даний проект, на здивування протягом 5 днів отримали відповідь.

   Отже, ТОВ "Гідропауер" почало своє існування ще з 2009 року, у вересні Голошинська сільська рада погодила розробку містобудівного обгрунтування, після затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки в суборенду ТОВ "Гідропауер" приступило до проектних робіт.

   Опрацювавши документи, ми здивувались, що проект пройшов низку досліджень:

   - Оцінку впливу будівництва та експлуатації малої ГЕС (с. Голошина) на іхтіофауну та природний стан річки білий черемош", дослідження було затверджене Директором інституту гідробіології НАН України, академіком НАН України В.Д.Романенком. Нас приємно вразили зауваження, де йшлося про негативний досвід України у влаштуванні рибоходів і спробу авторів проекту створити рибохід для дунайського лосося, запозичивши європейський досвід, що заслуговує схвалення і підтримки. Були висунуті висновки та рекомендації щодо будівництва даної ГЕС.

   - Також була проведена оцінка впливу будівництва та експлуатації малої ГЕС та стан видів наземної фауни, що знаходиться під охороною в межах виконання проекту. Дана оцінка була затверджена професором кафедри екології та охорони навколишньоого середовища ННЦ "Інститут біології" Київського національного університету імені Т.Шевченка, В.П.Гандзюрою.

   - Будівельна експертиза, затверджена Директором філії "Укрдержбудекспертиза" в Івано-Франківській області, встановлено, що зазначена проектна документація відповідає нормативам з питань міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, охорони навколишнього природного середовища, техногенної та пожежної безпеки, а також виконання архітектурних вимог і рекомендується до затвердження в установленому порядку.

   - Проведено науково-екологічну оцінку матеріалів робочого проекту Голошинська мала ГЕС ТОВ "Гідропауер", виконавець ТОВ "Агенція сертифікацій, екологічної експертизи та нотифікації" за завданням Мінприроди України;

   - Наукову екологічну експертну оцінку проекту будівництва малої ГЕС ТОВ "Гідропауер" та екологічну експертизу оцінки каскаду чотирьох малих ГЕС, виконавець Івано-Франківський Національний технічний університет нафти і газу, Кафедра екології.

   Але є і інша сторона медалі - населення, яке проти будівництва ГЕС у Верховинському районі.

   Нашій редакції вдалося поспілкуватись із жителькою с. Біла річка п. Тамарою, та дослідити чи доцільним, на її думку, є будівництво ГЕС. П.Тамара говорить, що мешканців сіл Біла річка та Гринява до відома про будівництво ГЕС ніхто не доводив, вони стикнулись із цією проблемою саме тоді коли почалось будівництво, так як рішення про було прийнято мешканцями с. Голошино.

   https://www.youtube.com/watch?v=68Ufqj7ds0U

   Було озвучено ще кілька проблем: гребля, яка перекриватиме ріку і під час повені може прорватись і принести збитки для с. Біла річка, загроза зеленому туризму, знищення форелі. Громада боїться, що збудована ГЕС буде приносити таку ж шкоду, як дві попередні: недостатня кількість постачання води з річки, промивка труб після якої воду не п'ють навіть корови.

   На останньому зібранні громади було присутньо 100 мешканців переважно з с. Гринява та с. Біла річка, також були присутні мешканці с. Голошино де прийняли рішення проти будівнитва ГЕС. Також селяни переконані, що труби, які стоять на шляху до села Яблуниця, будуть використовуватись для будівництва ГЕС, говорять, що по ржавих трубах не може текти чиста вода.

   Ми теж зацікавились для якого саме проекту будуть використовуватись ці труби, тому звернимось з офіційним листом до голови Верховинської ради про експлуатацію даних труб, але про це в наступних матеріалах.

   Вислухавши думку громади з таким питанням ми звернулись і до представника ТОВ «Гідропауер» п.Констянтина, він запевнив: «Люди необгрунтовано дійшли до висновку, що ГЕС буде шкодити екології регіону, адже наш проект пройшов Європейську експертизу, на що можемо надати копії документів на розгляд громаді».

   https://www.youtube.com/watch?v=YYkmn7DCYzI

   https://www.youtube.com/watch?v=XtGNzS69MMw

   Також п.Констянтин заперечив той факт, що труби, про які уже згадувались вище, будуть експлуатовуватись у даному проекті. І розповів, що для с.Голошено виділено соціальний пакет і на рахунок сільської ради планується перерахувати 300 тис. грн, з яких 100 тис. грн уже перераховано та було відведено на ремонт сільської ради.

   Як на нас, то проблема очевидна! Люди бояться, що третя ГЕС проведе анологію у роботі з двома попередніми у Верховинському районі.

   Наша редакція і надалі буде проводити дослідження по даній проблемі, але поки зрозуміли одне, що якщо правильно побудувати роботу ГЕС, при цьому використавши сучасне технічне забезпечення, то можна добитись високих результатів у енергетиці із малою шкодою для навколишнього середовища. Що на даному етапі розвитку країни нам надзвичайно необхідне, так як малі ГЕС видають найдешевшу та найбезпечнішу електроенергію з усіх наявних альтернативних засобів її отримання.


23.08.2014 1092 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

936
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

750
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1862
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3204
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2532
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2522

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

204

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

712

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

669

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1568
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

337
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

666
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

596
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

309
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

368
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27008
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

820
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19659
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

404
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

382
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

710
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1266 2