Зупинка п’ята: підземна скарбниця Старуні (ФОТО)

 

 

В живописній долині, яка добре проглядається з Лейбової гори, розташоване село Старуня. Це місце знамените своїми геофізичними і геомантичними чудесами. Про Старуню, як особливе місце, захопливо оповідають і науковці і духовні нащадки прикарпатських чаклунів.

 

Старуня, як проявлене місце Сили, віддавна притягувало людей. Ще за часів мезоліту і неоліту на місці села знаходилися стоянки первісних людей. Таких стоянок поки що знайдено чотирнадцять, але вчені впевнені, що перелік не вичерпано. Залишки однієї з них розташовані безпосередньо у центрі села, на березі річки Солонець. Археологи знайшли там серед артефактів багато магічного приладдя з арсеналу доісторичних шаманів. Це дає підстави вважати, що люди, які селилися біля Старуні за доби мамонтів, належали до «магічної культури» - племен з надзвичайно розвинутою духовною інтуїцією.

 

У 1907 році поряд із селом, під час видобування озокериту (земляного воску), в шахті були знайдені природно законсервовані залишки мамонта і волохатого носорога. Пізніше, у 1929 році були знайдені ще один носоріг, а також рештки дикого коня, бика, косулі, залишки рослин. Шкіра мезолітичних тварин була так добре збереженою, що місцеві мешканці робили з неї взуття. Тепер старунські знахідки перебувають у Івано-Франківському краєзнавчому, Краківському та Львівському природничих музеях.

 

Справжнім дивом Старуні є унікальний грязьовий вулкан, який виник поряд з природним нафтово-озокеритовим озером у 1977 році, під час знаменитого землетрусу у Румунії. За перші сім років існування вулкана земля в цьому районі піднялася майже на метр. Коливання земної кори (на величезній території - від Атлантики до Іранського нагір’я) змушують вулкан активно викидати на поверхню землі суміш нафти, газу, мінеральних солей та важких металів. Але й у спокійному стані він продовжує загрозливо булькотіти. У щоденних «виділеннях» Старунського вулкану (єдиного діючого в Україні!) знаходять чи не половину з елементів таблиці Менделєєва. Топографічно вулкан, розташований всього у 200 метрах від південно-західної околиці села, має 8 постійних і 12 непостійних міні-кратерів.

 

Потоки озокериту. Колись, за Польщі, поряд була лічниця

 

 

Вічний вогонь горить за рахунок виходу на поверхню природнього газу

 

 

В підземних витоках - майже вся Таблиця Мєндєлєєва

 

 

Головне гирло вулкану. Тут земля за кілька років піднялася більше ніж на метр

 

 

Таємниці Старунського вулкану

За однією з гіпотез науковців, вулкан «виріс» на випуклій геологічній структурі з глибинними розломами, яку геофізики називають антиклінальною складкою. Джерело виверження знаходиться на глибині більше кілометра і має складну фізико-хімічну природу. Це джерело реагує не лише на події, що відбуваються у надрах нашої планети, але й на небесні явища. Зокрема, Старунський вулкан активізувався 17 листопада 2001 року, коли в атмосферу над Івано-Франківською областю увійшов суперболід вагою 4300 кг (за оцінкою члена-кореспондента НАНУ, професора Кліма Чурюмова). Космічне тіло увійшло до атмосфери зі швидкістю, що перевищувала другу космічну і рухалося майже точно у західному напрямі. Цей болід (що отримав позначення EN171101) пролетів через Карпати і згас в районі селища Тур’ї Ремети. В момент, коли він пролітав над Старунею, вулкан несподівано викинув грязьову масу на висоту більше трьох метрів. Як «небесний гість» викликав таку реакцію вулкана? Вчені поки що не мають відповіді.

 

Ще одним місцем Сили вважається «соляна криниця» недалеко від Старуні (в районі села Жураки). Вода з цієї криниці має унікальні лікувальні властивості. Відомі випадки, коли водою із «соляної криниці» загоювали виразки і виліковували хронічні хвороби горла (фарингіти і катари). Сучасні маги використовують воду з криниці для ритуальних очищень.

 

Соляна криниця

 

 

 


30.08.2011 6383 1
Коментарі (1)

Містики .... 2011.08.30, 13:30
Жду книгу "Містичні місця в квартирі Єшкілєва і Головенського"
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

360
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1200
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2120 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1021
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2930
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2016

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

791

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

959

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1382

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1987
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26234 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

674
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

875
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2896
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1149
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

864
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1115
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1117
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

311
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4083
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

983
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1552