Знову тінь ленінсько-сталінської зірки над Прикарпаттям?

 

 

Минулого року показували документальний фільм про останні роки комуністичного режиму в Україні. Хоча час від часу бачила по телевізору кадри з комсомольських з’їздів вісімдесятих років, але може вперше тоді придивилась до облич делегатів-комсомольців, що співали: «Будут новиє пабєди, встанут новиє байци!»

 

Скажу вам: я була вражена якоюсь особливою однаковістю цих вгодованих й впевнених "лиць". Камера оператора вибирала найкрасивіші з них, але це також була особлива врода – «породна», чисто фізіологічна краса паркових скульптур, отих «дівчат-комсомолок з веслами», яких ще можна знайти у сквериках в прикарпатських райцентрах. Відчуття було трохи моторошним. Ніби після екскурсії до бройлерної фабрики.

 

Ми знаємо, що радянська імперія (як і кожна суспільна насильницька «машина зла») ретельно вирощувала на окупованих землях свою колоніальну еліту. Випадкових людей на комсомольських з’їздах, в комсомольських комітетах та бюро не траплялось. Старші люди розповідали мені про цілі місцеві «комсомольські династії», що починались у прокляті сорокові роки з бандикуватих карателів-«яструбків» продовжувались колгоспними начальниками й досягали кар’єрного «розквіту» десь за доби Андропова-Черненка.

 

Тоді онуки тих кривавих катів, що розстрілювали повстанців ОУН-УПА в акуратних костюмах, при краватках та з зачісками «під Тєрєшкову» сотнями сідали у владні крісла на Франківщині, щоби вірно служити Москві й не допускати ані найменшого прояву «українського буржуазного націоналізму».

 

Старші мешканці Івано-Франківська пам’ятають, як у 80-і роки комсомольські начальники цькували та ганьбили на своїх зборищах молодого прикарпатського дисидента Віктора Ідзя за те, що давав читати друзям патріотичний «самвидав», як у 1984 році виключили з педагогічного інституту групу студентів лише за те, що ті у гуртожитку слухали повстанські пісні. Як комсомольці-студенти доносили до КДБ на тих нечисленних франківських інтелігентів-викладачів, хто мав у книгозбірнях старі видання «націоналістів» Антоновича і Грушевського.

 

Ще не забулись промови колишніх чільних комсомольців (а  тепер, зрозуміло, суперпатріотичних політиків) на велелюдних зібраннях, присвячених радянським ювілеям, як то 40-річчю перемоги над Німеччиною, яку святкували у 1985 році. От би тепер підняти газети з їхніми виступами, у яких вони називають вояків УПА «скаженими звірами» та «лакеями фашистів».

 

Тепер вони претендують на депутатство, б’ють себе у прикрашені вишиванкою груди. А може під тією вишиванкою сховано талісмана – комсомольського квитка? Адже ж, кажуть, виявив журналіст Шеляженко комуністичну партійність у «полум’яної націоналістки» Фаріон. Чим гірші за неї місцеві «полум’яні»? А може вони сподіваються повторити успіх знаменитої «тушки» - нині діючого нардепа Купчака (на 84-ому окрузі), що на виборах 2012 року бив себе перед людьми в груди та клявся до скону не здати української справи, а через півроку продався регіоналам?

 

Вони також йдуть до влади продаватись. Вони ж завжди служили і Леніну і долару. Й у вісімдесятих вони ніколи не забували про власну кишеню, будуючи собі комунізм за життя. Саме для них існували «спецрозподільники» харчів і промтоварів, саме вони вселялись у «квартири покращеного планування». Вони були впевнені у своєму майбутньому, бо за ними стояла потуга цілої імперії.

 

І як вони розгубились, як забігали, коли та імперія почала валитись!

 

Багатьом у 90-их здавалось, що це бадилля вже ніколи не ростиме на незалежній українській ниві. Що людська пам'ять завадить онукам й правнукам катів пролізти до влади. Але то були ілюзії. «Комсомольські династії» (чи не завдяки грошам компартії, вкладеним в їхні бізнеси?) пережили падіння СРСР і вже мої ровесники побачили поряд із собою четверте покоління вгодованих нащадків «яструбків». Вже з синьо-жовтими депутатськими значками. Отже пісенька виявилась пророчою? Всталі новиє байци?

 

Коли ми вийшли на Майдан проти режиму донецького «батона», то це було не лише проти бандитів, але й проти повернення до владних кабінетів отої невмирущої комсючкової порості, корені якої грілись під променями кривавої ленінсько-сталінської зірки. Ми боролись за люстрацію як за перевірений сусідніми європейськими країнами спосіб позбутись комсомольської відрижки минулого.

 

Й закон про люстрацію прийнято. Прийнято після того, як тисячі поклали свої життя за кращу долю України. Нарешті в українців є дійовий інструмент очищення влади від червоної плісняви. Проте «вічно вчорашні» знайшли для себе нову шпарину у теперішній ситуації. Здоровенну таку шпарину.

 

Як відомо, щойно прийнятий Закон про очищення влади не стосується виборних посад. Зокрема й посад народних депутатів. Тепер колишні «вєрниє прадалжатєлі дєла Лєніна» лізуть до Верховної ради, як таргани до хлібу. Адже іншого способу жити, окрім як сидіти на шиї в людей, вони не знають і знати не хочуть.

 

І от вже ми бачимо як комсомольська «дискотівка вісімдесятих» починає розкручуватись на одномандатних округах Прикарпаття. Ми бачимо у списках мажоритарників і колишнього секретаря Івано-Франківського комітету комсомолу і колишню комсомольську  інструкторку, що нині є журналісткою. Комітетський ідеологічний вишкіл дається взнаки – ці «вчорашні бойци» тепер бадьоро і «професійно» розповідають своїм потенційним виборцям про патріотизм та українську ідею! І «вновь прадалжаєтся бой і сєрдцу трєвожна в груді»!

 

Я не уявляю собі, щоби в Прибалтиці або у Польщі люди, що служили насильницькій ідеології могли б отак нахабно, й без огляду на настрій громади лізти в провідники, пропонувати свої послуги в якості «слуг народу».

 

Як таке назвати? Ганьбою? Маразмом? Безпам’ятством? Втратою суспільного інстинкту самозбереження? Шукаю й не можу підібрати вірного означення.

 

Невже Небесна сотня загинула заради того, щоби від «українського П’ємонту» до парламенту поїхали ті, хто чверть століття тому приймав «лєнінські зачоти»? 

 

Я не вірю тим мудрагелям і «знавцям», що подейкують, буцім то галичани відзначаються якоюсь особливою любов’ю до перешиванців, що вони легко вибачають зрадникам. Народ все пам’ятає. Навіть, якщо й мовчить, то це грізне мовчання перед рішучим вибором.

 

Я впевнена, що все це мої краяни зупинять простим чином – просто не проголосують за «вічно вчорашніх». А без виборних депутатських посад вони відразу підпадуть під дію Закону про очищення влади.

 

Й відступить нарешті у минуле тінь червоної зірки.

 

А ви кажете "люстрація"....

 

Христина Майчак


30.09.2014 1154 5
Коментарі (5)

Natalija Zorij 2014.10.01, 08:22
головний месидж всього цього тексту : що все це мої краяни зупинять простим чином – просто не проголосують за «вічно вчорашніх». саме голосування і є механізмом реалізації люстрації :)
Orest Osadchuk 2014.10.01, 09:24
Стаття про все і про ніщо. Немає конкретики. Де "герої"?.
Bogdan Lesjuk 2014.10.02, 13:19
Мені видається,що стаття носить явно замовний характер. Думаю,автору б не завадило ознайомитись з повною біографією Квасневського,Меркель,Фюле і т.д. Як вони оминули хвилі люстрацій.А то виходить,що звинувачувати можна і поляків,німців,чехів …Невже ці політики не виправдали довіря своїх народів?Пора вже уяснити,що ядром пятої колони є "кгб-ешні" агенти,які присутні в "партіях" від крайньо лівого до крайньо правого напряму.
Oleg Golovenskyy 2014.10.03, 08:05
Розумію, Богдане, що ви як комсомольський активіст проти цієї статті і проти люстрації)) Але тут всім не догодиш. Ліс рубають - щепки летять. А як пропонуєте люструвати? За якими ознаками? І головне, де в Україні знайти відсторонених люстраторів? Тому для нас іншого варіанту як за чіткими об'єктивними ознаками - нічого не вийде, бо люстрація перетвориться в бізнес)) А так як виборчі посади не люструються, то це просто точка зору-застереження автора, на яку він має право)) та й по всьому...
Bogdan Lesjuk 2014.10.03, 10:44
Олеже! А хто вам сказав що я проти люстрації?Чи у вас є факти,щоб я колись ховав голову "в пісок"?Я якраз двома руками "ЗА",але корінь зла в моєму розумінні зовсім в іншому…До речі,я свою комсомольську діяльність почав зі створення з колегами культурно-наукового товариства "Рух" аж в 1987. Незабуту(а це 80-ті по автору)-розкопки Демянового лазу,створення товариства української мови ім.Т.Г.Шевченка(не того де ОК КПУ з Пушиком) . Доречі,я ніколи,на відмінну від нині "властьімущих" не скривав нічого в своїй біографії.А в нас виходить,що чуть не я один комсомолець.Та таких не менше 50% в нашому суспільстві.
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1716
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1080
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1332 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3837 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33918
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2904

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

388

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

796

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1762

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1115
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1116
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

671
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

544
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2029
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12239
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1542
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1329
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

586
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

299
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

369
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

415
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1305