Зняття з Хреста

 

 

Це сталося в Римі, в галереї Боргезе. Там я пізнав свого Рафаеля. До того я бачив великого Санті і в Відні, і в Дрездені, і в Мюнхені. Але цього разу просто зачарувався.

Мова йде про картину великого італійця «Зняття з Хреста». Спочатку, проходячи залами галереї, я зупинився на якусь мить, з тим, щоби йти далі. Та наче приріс на місці. За якийсь час, таки пройшовшись залами галереї, переповненими шедеврами, знову повернувся до Рафаеля. 

Я не знаю скільки часу провів біля картини, але побачене настільки вражало, що хотілося знову і знову вдивлятися в неї. І страждання, і муки, і просвітлення – все було в тій картині. Хотілося розповісти про свої почуття. Хотілося передати схвильованість і відчуття дотичності до геніального. Хотілося написати про це.

Але просто передати сюжет – нецікаво. Я не зможу зробити це краще за святих Євангелістів. Спроби – недоречні. Ще при першому погляді на картину, я побачив, крім центральних фігур чоловіків і жінок, що схилилися над тілом Ісуса Христа, два силуети стражників вдалині, на пагорбі, на Голгофі.

Повернувшись до Києва, я раз за разом подумки згадував цей сюжет. Я перечитав багато пояснювальних і дослідницьких текстів, щодо Зняття з Хреста. І врешті-решт з’явилася невеличка новелка...

 

**************

 

Зняття з Хреста

 

- Послухай, а чого це вони тіло так далеко понесли?


- Чиє тіло?


- Ну, того Розіп’ятого, що посередині був, Ісуса, здається?


- Може й Ісуса, що мені, як було звати – розбійника. Понесли, бо Закон говорить, щоби ближче 50 ліктів від міста не ховати.


- А якщо ближче?


- Тоді покарають, а ти сам знаєш, як у нас карають.


- Та, знаю, знаю… А ти думаєш: він – розбійник?


- Не знаю, різне говорять: одні - що він хотів царем себе поставити, інші – що людям допомагав, лікував і правду говорив.


- Мабуть, за правду і постраждав?


- Можливо…


- Он, сотник наш…


- Логин?


-  Так, з ними пішов. Бачиш, якраз за ноги тримає.


- Та не за ноги, а за матерію. Ноги, то у небіжчика всі в крові.


- Нехай за матерію, бачив яка дорога?


- Бачив. Привезли, мабуть, здалеку. Людина, що забрала Розіп’ятого, ох не проста. Чув, як до нього інші шанобливо зверталися. Дозвіл на тіло у нього був від самого Прокуратора.


- Серйозно, нічого собі! А я думаю, чого це наш Логин за ними пішов?


- Та, ні, щось із Логином сталося. Змінився він за мить. Завжди суворий і мовчазний, а тут:  раз - і просвітлів.


- А я не побачив. Пішов, та й пішов. А хто, той хлопчина, що весь час біля страчених стояв?


- Не знаю, як його звати, здається Іван, бо матері своїй Розіп’ятий, коли ще був при тямі, наказав берегти його і по імені назвав, точно – Іваном.


- А мати та, що зімліла зовсім?


- Вона. 


- А батько його хто?


- Кажуть, Йосип.


- Тесля?


-  Він.


- Так, він же старий.


- Ну і що?


- Та хіба він?..


- Хіба.


- А я думав, що батько, той бородатий.


- Ні, то Никодим. Праведна людина. Якось чув я його, як він говорив – заслухаєшся. Він хотів спасти цього Розіп’ятого, але не зміг.


- Ох, люди…


- Чуєш, звуки ріжка?


- А, шилклопер – той, що до молитви скликає. Шабат – скоро, чи встигнуть до заходу сонця поховати?


- Встигнуть, у них є готова печера.


- Звідки знаєш?


- Знаю. У «Второзаконні» сказано: «Якщо в кому знайдеться злочин гідний смерті, і він буде омертвлений, і ти повісиш його на дереві, то тіло його не повинно ночувати на дереві, але поховай його в той самий день».


- Розумний ти.


- Є трохи. Не завжди ж стражником був, та і не завжди їм буду.


- Послухай, а хто та жінка з розкішним рудим волоссям?


- Сподобалася? Вона багатьом подобається. Марія. Марія Магдалина. Підемо вже. Сонце сідає. Скоро субота.


- Підемо, свою частку одягу Розіп’ятого забрав?


- Звичайно.


- Слухай, а ти хто?


- Стражник.


- А чого я тебе раніше не бачив?


- Не знаю.


- А як тебе звати?


- Марко, небіж Варнави…

 


09.04.2012 Сергій Грабар 3185 2
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

378
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

514
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2329
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1720
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2014
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5619 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1129

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1141

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1651

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1124
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

885
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

739
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14559
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

550
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10400
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6074
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

622
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7543
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2778
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

529
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

625
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

461