Зміщена "рівновага"

 

           В переддень чекання Великого Вибору президентом В.Януковичем хочеться ще раз нагадати і показати події на тлі яких розгорталась недавня трагічна  історія нашого народу.

       Ціле покоління онімілих громадян, для яких ще й досі не скінчилась Радянська влада, з допомогою мистецтва почало говорити. Сьогодні, коли  знову переписують підручники історії, саме вони мають сказати своє слово – слово людей, які були свідками подій, через свою особисту історію життя. Не всі готові розповідати про свій досвід, особливо ті, хто перебував у сталінських та німецьких таборах. Страх посіяний тоді, удобрений мільйонами життів, не дає їм досі свободи говорити…

      «Пересувна виставка творчих робіт людей, які постраждали від нацизму і тоталітаризму» - це проект, який здійснюється на кошти німецького фонду «Пам'ять, відповідальність, майбутнє» в рамках програми «Місце зустрічі – діалог». Проект має на меті зібрати і оприлюднити спогади очевидців подій та створювати умови для спілкування різних поколінь. На протязі вже двох років в десяти містах України (Київ, Миколаїв, Тернопіль, Хмельницький, Чернігів, Глухів, Житомир, Івано-Франківськ і ще пройдуть у Житомирі, Черкасах) проходили зустрічі  молоді з людьми, які постраждали від нацизму і тоталітаризму. Живий діалог через покоління вилився у творчі роботи юних. Ці малюнки  «жахливо-наївні» і водночас, пропущені крізь уяву, дають шанс тяглості  історії, передачі такого важливого досвіду від батьків до дітей. Водночас, зрілі графічні роботи зовсім юного тоді київлянина   Володимира Куткіна (15 років на момент війни), який пережив і війну, і концтабори, зміщують наш погляд з минулого на можливе майбутнє, коли мовчанка багатьох стає репризою історії.

      «Ми зростали в тоталітарному СРСР і погано знали власну історію. У історії Другої Світової війни, яку нам було запропоновано, багато чого було приховано, і ідеологічні незручності підчищені, а сама історія частково перетворилася на міф. Наприклад, ми не знали, що понад 30 000 німецьких чоловіків відмовилися служити в армії «великого» фюрера з релігійних або політичних причин. Вони не хотіли вбивати, тому вбили їх. Не знали ми  і про сотні тисяч німців, відправлених в концентраційні табори, тому що режим Гітлера був для них неприйнятний. А ще не здогадувались про німецьких дипломатів, які відмовилися служити тоталітарній Німеччині – тому яскравий приклад Майер-Лінденберг, німецький аристократ, нащадок дипломатів.

     Ми, тобто Радянський Союз, виграли цю війну. Страшною ціною. Але діалогу держави з народом знову не відбулося. Табори для військовополонених розмістилися поряд з таборами для власних громадян. Сьогодні ми живемо в іншій країні, якій випало стати державою Україна. Ця дивовижна держава й досі не бажає приймати й розуміти власну історію, держава, що, як і раніше, не бажає вчитися діалогу з власним народом.

     Та ми маємо друзів і, як виявилося, живуть вони у Німеччині. Отій Німеччині, що була переможена і зруйнована, а сьогодні є демократичною і впливовою країною. В котрій природна зміна поколінь не знищила пам'ять, і нині там цілком успішні люди живуть з невгасаючим відчуттям провини. Провини за далеке минуле.

      Сьогодні, коли міністр освіти України намагається на свій, вельми специфічний смак, «вичистити» історію нашої країни, німецький платник податків цілеспрямовано і свідомо  вчить нас, українців, діалогу. Діалогу нашого молодого покоління з минулим, таким далеким від нього. Він, цей німецький громадянин так і назвав фонд, що працює для нас і у нас «Пам’ять, відповідальність та майбутнє». Подякуємо йому. Ми лише вчимося бути європейцями» - пише Семен Глузман.

      Щоб відбувся діалог необхідно було перед тим зібрати і зберегти по крихтам ще живих свідків минулого. І ось Семен Глузман засновує «Медичний реабілітаційний центр для жертв воєн та тоталітарних режимів».  Кінорежисером Олександром Дірдовським з перших уст було записано понад 500 годин інтерв’ю-спогадів 264 людей про катування і знущання, які вилились у 16-ти хвилинний фільм «Ріновага-жаху». Коротенькі статті-свідчення повторились і в книжечці-нагадуванні «Рівновага», яку випустила благодійна організація «Касталія-Фонд», що проводить зустрічі та виставки робіт учасників цих зустрічей в містах України. Запис однієї з них у м. Івано-Франківськ на радіо можна почути тут http://odtrk.if.ua/2013/11/09/reportazh-11/  (репортаж Наталі Асатурян «Рівновага» від 9.11.2013).

      «Фонд, «Пам'ять, відповідальність та майбутнє», є втіленням політичної та моральної відповідальності німецького уряду, економіки та суспільства за збиток нанесений націонал-соціалістичним режимом, що пам’ятає своїх жертв і переосмислює пройдене. А ми?» - запитує керівник проекту Ірина Пієвська.

     «Де буде моя і ваша, пане Президент, рівновага завтра?» - запитую себе я, дивлячись в очі Володимиру Куткіну.

 

Еріка Вітер, Івано-Франківськ


25.11.2013 Еріка Вітер 1927 0
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3753 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269