Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 серпня 2023 року українців чекають деякі зміни.
Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у серпні.
Міністерство внутрішніх справ скасувало обмеження на кількість спроб складання практичних іспитів для отримання водійського посвідчення
З 1 серпня МВС України скасувало обмеження щодо кількості спроб складання практичних іспитів для отримання водійського посвідчення.
- необмежену кількість спроб для складання теоретичного іспиту.
- необмежену кількість спроб упродовж двох років з дня видачі свідоцтва про закінчення практичної підготовки для складання практичного іспиту.
Розширення програми "єОселя"
Подавати заяви на отримання пільгових іпотечних кредитів за програмою "єОселя" дозволили всім українцям, які не мають власного житла.
Раніше подати заяву на таку програму могли лише певні категорії: військовослужбовці, медичні працівники, педагоги та науково-педагогічні працівники. Для них діяла ставка 3%.
З 1 серпня отримати пільгові кредити за ставкою 7% зможуть також інші категорії громадян:
- ветерани війни та члени їх сімей; учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, сім’ї загиблих (померлих) захисників і захисниць;
- внутрішньо переміщені особи;
- інші громадяни України, які не мають житла, або ті, у власності яких перебуває менш як 52,5 кв м для сім’ї з однієї особи та додатково 21 кв м на кожного наступного члена родини.
Доплата ветеранам
До Дня Незалежності України держава виплатить разову грошову допомогу ветеранам війни, постраждалим від нацистських переслідувань, а також громадянам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною та відзначились, захищаючи країну.
Зокрема, кошти отримають люди з інвалідністю внаслідок війни та колишні малолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання:
- I групи — 3100 гривень;
- II групи — 2900 гривень;
- III групи — 2700 гривень.
Окрім того, виплати отримають:
- люди, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною — 3 100 гривень;
- учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції гідності та колишні неповнолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також діти, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їхніх батьків — 1000 гривень;
- члени сімей загиблих захисників і захисниць України — 1 000 гривень;
- члени сімей загиблих ветеранів війни, дружини (чоловіки) померлих людей з інвалідністю внаслідок війни, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань — 650 гривень;
- учасники війни та колишні в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання; особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи; діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога — 450 гривень.
Мобілізація строковиків
З 1 серпня набирає чинності норма, згідно з якою строковики за власним бажанням можуть перевестись у категорію мобілізованих. Це стосується військовослужбовців, строк військової служби яких закінчився під час воєнного стану, службу яких продовжили понад встановлені строки та які під час воєнного стану вислужили не менше шести місяців.
Бронювання працівників
Уряд розширив перелік галузей, працівники яких можуть бути заброньовані від мобілізації, а також визначив чіткі терміни розгляду звернень для визначення підприємств критично важливими.
«Під час зустрічей з бізнесом ми отримували неодноразові скарги на зволікання державних органів з розглядом звернень щодо визначення підприємств критично важливими. Це впливало на діяльність суб’єктів господарювання, заважало бізнесу планувати свою роботу.
Бюрократичній тяганині в питаннях бронювання буде покладено край.
Цим рішенням Уряд встановив граничні терміни розгляду: звернення підприємств, установ та організацій має бути розглянуте в строк до 10 робочих днів з моменту отримання», — зазначила Перший віцепрем'єр-міністр України, міністр економіки України Юлія Свириденко.
Окрім того, ухвалені Урядом зміни передбачають:
- Суми ЄСВ відтепер будуть враховуватися у одному з критеріїв для визначення підприємства критично важливим. Нагадаємо, що критерій передбачає сплату підприємством протягом звітного податкового року податків, зборів, платежів (окрім митних платежів) на суму понад 1,5 мільйона євро.
- Підприємства ветеринарної медицини, казенних підприємств пробірного контролю тощо можуть бути визнані критично важливими у разі відповідності двом або більше критеріям.
- Застосування єдиного підходу до визначення кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню і працюють в органах місцевого самоврядування та в державних органах.
Повернення довоєнних податків
Що буде з Єдиним податком у 2%
ФОПи 3 групи та юридичні особи більше не зможуть сплачувати Єдиний податок у розмірі 2% від суми доходу. Цю можливість скасували. Далі можливі такі варіанти розвитку подій:
- ФОПи самостійно оберуть, за якою ставкою платити податки (відповідну заяву потрібно подати до серпня);
- якщо вони цього не зроблять, їх автоматично переведуть на ту податкову ставку, на якій вони перебували до війни;
- якщо ФОП зареєстрований під час війни й підприємець обрав ставку у 2%, його автоматично перекине до Платників Єдиного податку зі ставкою у 5%.
Що з доходами, які набувалися під час перебування на 2%-му ЄП
Ті доходи, які підприємці отримували, поки перебували на 2% ставці ЄП, до річного ліміту включатися не будуть. Ліміт просто пропорційно зменшать, аби у підприємців не виникло проблем.
Повернення перевірок
З 1 серпня для підтвердження операції поповнення банківських карток готівкою через термінал необхідно буде вводити номер мобільного телефону. Ця норма передбачена постановами правління Нацбанку.
Алгоритм дій з підтвердження поповнення картки готівкою:
- ввести в терміналі номер свого мобільного телефону;
- отримати на цей номер одноразовий пароль (у вигляді смс або телефонного дзвінка);
- ввести пароль, що підтверджує згоду на виконання операції;
- отримати квитанцію.
Ця процедура стосується не всіх грошових переказів. До винятків належать оплата комунальних послуг, придбання квитків на потяг і на проїзд у міському та приміському видах транспорту, поповнення проїзних і транспортних карток, сплата податків, штрафів, адміністративних послуг, зборів та інших платежів до бюджету.
Для деяких ВПО скасують виплати
У серпні 2023 року виплати для ВПО залишаться незмінними: для дітей або людей з інвалідністю – три тисячі гривень та дві тисячі гривень для інших переселенців. Втім, тепер таку допомогу призначають терміном на пів року, тобто ті, хто вже отримує гроші, матимуть їх до кінця січня 2024 року.
- ті, хто перебуває за кордоном понад 30 календарних днів без обґрунтованих причин;
- засуджені, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі;
- особи, що повернулися до свого місця проживання;
- люди, які придбали земельну ділянку, будинок або квартиру на суму більш ніж 100 тисяч гривень;
- громадяни, що купили транспортний засіб з випуску якого минуло менше ніж 5 років;
- ті, хто має депозит більш як 100 тисяч гривень;
- особи, які купили іноземну валюту або дорогоцінні метали більше ніж на 100 тисяч гривень.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!