Так, після отримання повісток мають з'явитися з документами у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Законом не заборонено вручення повістки в будь-якому місці після встановлення особи. При цьому вручена повістка ще не означає, що людину обов'язково призвуть.
Вручення повісток проводять через відповідні органи місцевого самоврядування та керівників підприємств. Разом з тим, повістки можуть вручати посадові особи територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки за місцем проживання, роботи, а також на вулиці чи на блокпостах.
Разом з тим, згідно з новими правилами, що вступили у дію наприкінці травня, під час проведення мобілізації чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та предʼявляти його на вимогу представника ТЦК та СП або поліціянта.
У прикордонній смузі та на пунктах пропуску через державний кордон військово-обліковий документ може вимагати предʼявити прикордонник.
Процес перевірки документів може фіксуватися на камеру або телефон.
Фіртка розповідає, що зміниться у правилах мобілізації у жовтні.
Так, у жовтні у проведенні мобілізаційних заходів є зміни. Зокрема, до нових правил мобілізації додали директиву командування Сухопутних військ 116/2/1/21 409 від 19 вересня 2024 року.
Вона стосується заборони мобілізації чоловіків до 25 років. Згідно з документом, мобілізація цієї категорії можлива лише за письмовою згодою. Натомість демобілізацію вже мобілізованих ця директива не передбачає.
Натомість, не матимуть права на відстрочку від мобілізації, як раніше, наступні категорії:
- студенти та аспіранти, які навчаються на заочній або вечірній формі;
- студенти та аспіранти, які здобувають другу, третю вищу освіту;
- багатодітні чоловіки, які мають заборгованість зі сплати аліментів;
- батьки-одинаки, у разі якщо матір не позбавлена батьківських прав, не визнана померлою або зниклою безвісти, не відбуває покарання;
- громадяни, які працюють на підприємствах, установах та організаціях Міністерства оборони;
- громадяни, які мають статус "обмежено придатний" — через скасування такої категорії (якщо ЛКК визнає чоловіка придатним);
- чоловіки, які під час повторної ЛКК були визнані здоровими.
У жовтні мобілізувати в Україні можуть такі категорії:
-
придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 25 до 60 років, якщо вони мають або не мають військового досвіду;
-
придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу та проходять військову службу в запасі або резерві;
-
виключених з військового обліку чоловіків, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними за станом здоров'я та якщо вони не вчинили тяжкого злочину, за якого мобілізація заборонена.
Зазначимо, що наразі призовники від 18 до 25 років, які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть.
Разом з тим, обовʼязкової мобілізації жінок не планується. Вони підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану в добровільному порядку.
Водночас, під час війни не мобілізовують наступні категорії:
- студентів;
- викладачів та науковців,
- деякі категорії за професійною діяльністю;
- за визначеними сімейними обставинами;
- з визначеними хворобами;
- заброньованих працівників.