Живучи в Укелані

 

Час від часу вертаюсь до підручників китайської мови. Останнє таке повернення спровокувала підготовка лекції, присвяченої стратагемам Сунь-цзи. В китайській як у квантовій механіці – все невизначене і плинне. Все потребує прикладання зусиль інтерпретатора. Все схоже на уривки розібраних у давнину лабіринтів. Як влучно зауважив Лев Ейдлін, автор легендарного дослідження радянських часів «Китайская классическая поэзия», для розуміння мови, історія якої нараховує шість тисяч років, необхідно «зробити крок попри накреслення ієрогліфу, увійти до живої багатошарової культурницької товщі минулих століть».

Цей «крок попри накреслення» зробити непросто. Деякі ієрогліфи підступно подібні. Різниця іноді – лише в непомітній рисці, або ж у маленькій крапці. Наприклад ієрогліфи «у» - «чорний» та «няо» - «птах» різняться між собою лише одною крапочкою, захованою у завиванець верхнього знакового сегменту. Тому навіть освічені китайці часто плутають ці значки. Зокрема, що цікаво, при прочитанні слова «Україна». Китайською назва нашої держави – «Укелань», де перше фонетичне «у» передається саме через той ієрогліф «у», що означає чорний колір. Дехто ж читає цей ієрогліф «няо» і виходить «Няокелань» - щось на штиб «берегу пташиного озера». Хоча можливі інші варіанти тлумачення цього «неологізму», ще кумедніші.

В одному із досліджень, присвячених теорії і практиці перекладу на китайську зустрічаємо цікаві й дещо смішні приклади змістових спотворень, обумовлених тим, що у ієрогліфічному накресленні неможливо відрізнити власних імен від називних. Одного разу китайським школярам запропонували написати порівняльний історичний твір на тему «Сян юй на по лунь лунь», себто «Про Сян Юя і Наполеона». Ім’я славетного імператора французів було транскрибовано за допомогою тих ієрогліфів, які передають приблизну фонетику імені (наполуньлунь). Один з учнів не зрозумів, що мова йде про Наполеона і написав, що Сян Юй був таким могутнім чоловіком, що міг без особливих зусиль «підняти поламане колесо». Ієрогліф «на» означає «піднімати, підводити», «по» - «зламаний», а «лунь» - «колесо».

Ще заплутанішими є переклади, у яких задіяні ресурси діалектних форм китайської мови. Наприклад, знаменитого детектива Шерлока Голмса в Китає традиційно називають «Фуермоси». Дивне перетворення імені проникливого джентльмена з Бейкер-стріт пояснюється тим, що вперше детективні оповідання Артура Конан-Дойля китайською переклав в першій чверті ХХ століття літератор Лінь Ціньнань, який народився у провінції Фуцзянь. Носії фуцзяньського діалекту читають ієрогліф «фу» як «хо», тому, з точки зору перекладача, фонетика імені друга доктора Ватсона була перенесена на ієрогліфічну писемність правильно. Так і  зажив на сторінках китайськомовного Конан-Дойля добродій Фуермоси.

Аналогічно, з використанням фонетичних особливостей фуцзяньського діалекту, сформувалося традиційне написання прізвищ французьких письменників з родини Дюма – батька й сина. Китайською вони тепер звучать Дачжунма (Дюма-батько) і Сяочжунма (Дюма-син). Перший склад прізвища «дю» фуцзяньською говіркою передається ієрогліфом, який літературною китайською мовою читається «чжун» або «чжюн». «Батько» і «син» передаються відповідно ієрогліфами «да» - «великий» і «сяо» - «маленький». Для розрізнення однофамільців застосовуються ієрогліфи «лао» - «старий» і «сяо» - «молодий». Відповідно, китайською Лев Толстой – Лао Тоерситай, а Олексій Толстой – Сяо Тоерситай.

Ще більші складності ієрогліфи породжують завдяки тому, що всі вони пишуться на однаковій відстані один від одного. Знайти кордон між частиною слова і окремим словом під силу лише спеціалістові-філологові. Але всі складності компенсуються колосальним ресурсом варіативності, який створює позиційна гра ієрогліфів. Цей ресурс використовують китайські поети, текти яких надзвичайно багатошарові, з глибокою та парадоксальною образністю, яку практично неможливо передати при перекладі європейськими мовами. Щоби зрозуміти, про що ж таки писали ті геніальні Лі Бо і Ду Фу, треба вивчити китайську. Результат вартуватиме зусиль.


21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

562
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

560 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

1959
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1273
12.06.2025
Тетяна Дармограй

У першому півріччі 2025 року мобілізацію на Івано-Франківщині проводили з використанням нових електронних систем та оновлених процедур. Які зміни в мобілізації діють та що ще планують удосконалити, розповідає Фіртка.

6983
10.06.2025
Павло Мінка

Калуш зіткнувся з енергетичною та екологічною кризою — мільйонні збитки та виснаження підземних вод загрожують питному водопостачанню міста.  

1906

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

337

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

274

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

869

Ані висока освіченість, ані шляхетна спадковість, ані залучення до незлобивих віровчень не породжують усвідомленого гуманізму «просто так».

980
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

870
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

638
08.06.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

1700
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

537
13.06.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3584
07.06.2025

Восьмого та дев'ятого червня християни відзначатимуть свято Трійці.  

3747
01.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

7329
20.06.2025

Генеральний директор-художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Ростислав Держипільський розповів про трансформацію глядацької аудиторії за роки його керівництва.  

3612
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

392
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

804
16.06.2025

Більше довіряють Президенту мешканці Заходу — серед них 73% довіряють Володимиру Зеленському проти 61-63% в інших регіонах.  

1060
15.06.2025

На думку прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска, протистояння між Ізраїлем та Іраном переростає в повномасштабну війну в регіоні.  

446