Життя на милицях: очима соціальних працівників

 

… Нещодавно їхала автобусом на Івано-Франківськ. Звичайний день, звичайні пасажири. Дрібні торговці пропонують пресу, носові хустинки, заходять в автобус і люди, які просять допомогти якоюсь копійчиною. Історії у них різні: в когось буцімто дитина хвора і потрібно на операцію, у когось вкрали гаманець і просить гроші на квиток.

 

Для багатьох таких людей випрошування грошей перетворилося на професію. Однак серед натовпу важко не помітити тих, хто звертається несміло, зі сльозами на очах. «Я не прошак, я глухонімий. Треба прогодувати сім’ю, а на роботу таких, як я, не беруть. Буду вдячний, якщо купите освячену ікону. 5 грн», – протягає папірець і іконку зі святим Миколаєм. Їх називають інвалідами. Однак, як каже мій знайомий, що то не люди мають вади (глухонімі, незрячі, на візках), то половина нашого суспільства – інвалід.

 

Саме такими людьми опікується Коломийський територіальний центр соціального обслуговування населення. У територіальному центрі працює 40 осіб, з них двадцятеро – саме соціальні робітники. Щодня до них зі своїми бідами, сповідями та болями, з надією на допомогу звертаються майже 30 людей. Кожному треба допомогти, не образити, вислухати. Уляна Друляк, директор територіального центру, зі сльозами на очах розповідає, що інколи почуєш, як живе людина, то цілий день переживаєш, місця собі не знаходиш. Вона переконана: така робота потребує насамперед милосердя та терпіння. Грошей на всіх хворих не вистачає, основна частина допомог фінансується з місцевого бюджету.

 

– Колись за допомогою в фінансуванні операції на очі до нас зверталося десь п’ятеро осіб на місяць, ми їм виділяли по півтори тисячі, – каже пані Друляк. – А ті, хто оперувався, передають інформацію про нас своїм знайомим, які зіткнулися з аналогічними проблемами. Тому кількість охочих отримати допомогу збільшилася втричі, змушені видавати їм 500 грн. Діє при територіальному центрі й безкоштовний пункт прокату засобів реабілітації.

 

Тут інвалідні візки, милиці, стойки. Буває, в когось з людей, які пересуваються на візку, поламалося колісце, то його замінюють одразу на подвір’ї.

 

За словами Уляни Петрівни, доброчинців, які б допомагали територіальному центру, небагато. Нещодавно за їхні кошти організували благодійний обід. Велику допомогу надав і молодіжний благодійний фонд «Заради добра»: привіз новенькі плаття, спортивні костюми, шорти, калоші. Матері, які виховують діток-інвалідів, не завжди можуть дозволити собі чи дитині придбати нову одежу, тому така допомога має велике значення.

 

Зоряна якраз обирає штани для 13-річного сина. Хлопець не ходить, інвалід. Рік тому втратив зір. Жінка бідкається, що найгірше те, що вона не має права працювати. Путівку на відпочинок дають дуже рідко, і то лише на дитину.

 

– Взагалі-то для таких дітей повинна бути путівка раз на два роки, - нарікає пані Зоряна. - А мені завжди оплачують півпутівки, тобто за сина. І то таких дітей у санаторії не дуже хочуть братии, бо за інвалідом потрібен особливий догляд. Там стільки проблем виникає…
Згідна з нею і Леся, мама двійнят Захарчика та Вікторії. Дітки часто хворіють на бронхіт. Останній місяць через недугу не ходили в садочок.
– Справді, путівку завжди пропонують на одну дитину, – розповідає мама. – Більше того, ми знаємо, що чекає на нас у санаторії. Я кілька разів сама телефонувала в санаторій і питала, чи мене візьмуть до дітей. Відповідали, що ні, немає умов. Я це довела до відома наших невропатологів. З того часу два роки нам уже нічого не пропонують.
Схожа ситуація і в Людмили. Жінка розповідає, що лише на памперси для сина витрачає в середньому 450 гривень місячно. А відпочинок, оплачений державою, це, за словами матері, з області фантастики. Зверталася за допомогою до різних організацій, однак їй відповідали, що є нужденніші люди.


Та те, що ці жінки гарно виглядають, не показник. Вдома їм потрібно бути насамперед мамою. Сильною мамою, яка відповідає і за себе, і за доньку чи сина. Коломийський територіальний центр соціального захисту населення уже давно є притулком для всіх, хто став заручником важких життєвих обставин. Щорічно закуповують для підопічних продуктові кошики з олією, борошном, крупами, консервами, співпрацюють і з товариством Червоний Хрест, благодійним фондом «Карітас». Кожен соціальний працівник протягом дня відвідує четверо-п’ятеро самотніх і немічних людей.

 

Є серед них такі, які не мають можливості й коштів приготувати собі їсти. Уляна Петрівна каже, що тридцятеро людей можуть харчуватися два рази на тиждень у Миколо-Успенському соборі. І погоджується: є різні верстви населення. Деякі люди не оцінюють допомоги, яку їм надають, інші сприймають як належне.

 

Але ніхто з нас не знає, що чекає його в майбутньому. Ліків від самотності немає, та лише людина здатна вилікувати людину.

 

Оксана Романенчук, для Фіртки


Коментарі (0)

21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

620
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

494
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

984
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

12416 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1527
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2900

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

184

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

289

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

777

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

2174
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

208
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1360
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

736
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

289
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

422
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

511
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

824
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3520
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

316
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

506
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

799
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

999