Життя на милицях: очима соціальних працівників

 

… Нещодавно їхала автобусом на Івано-Франківськ. Звичайний день, звичайні пасажири. Дрібні торговці пропонують пресу, носові хустинки, заходять в автобус і люди, які просять допомогти якоюсь копійчиною. Історії у них різні: в когось буцімто дитина хвора і потрібно на операцію, у когось вкрали гаманець і просить гроші на квиток.

 

Для багатьох таких людей випрошування грошей перетворилося на професію. Однак серед натовпу важко не помітити тих, хто звертається несміло, зі сльозами на очах. «Я не прошак, я глухонімий. Треба прогодувати сім’ю, а на роботу таких, як я, не беруть. Буду вдячний, якщо купите освячену ікону. 5 грн», – протягає папірець і іконку зі святим Миколаєм. Їх називають інвалідами. Однак, як каже мій знайомий, що то не люди мають вади (глухонімі, незрячі, на візках), то половина нашого суспільства – інвалід.

 

Саме такими людьми опікується Коломийський територіальний центр соціального обслуговування населення. У територіальному центрі працює 40 осіб, з них двадцятеро – саме соціальні робітники. Щодня до них зі своїми бідами, сповідями та болями, з надією на допомогу звертаються майже 30 людей. Кожному треба допомогти, не образити, вислухати. Уляна Друляк, директор територіального центру, зі сльозами на очах розповідає, що інколи почуєш, як живе людина, то цілий день переживаєш, місця собі не знаходиш. Вона переконана: така робота потребує насамперед милосердя та терпіння. Грошей на всіх хворих не вистачає, основна частина допомог фінансується з місцевого бюджету.

 

– Колись за допомогою в фінансуванні операції на очі до нас зверталося десь п’ятеро осіб на місяць, ми їм виділяли по півтори тисячі, – каже пані Друляк. – А ті, хто оперувався, передають інформацію про нас своїм знайомим, які зіткнулися з аналогічними проблемами. Тому кількість охочих отримати допомогу збільшилася втричі, змушені видавати їм 500 грн. Діє при територіальному центрі й безкоштовний пункт прокату засобів реабілітації.

 

Тут інвалідні візки, милиці, стойки. Буває, в когось з людей, які пересуваються на візку, поламалося колісце, то його замінюють одразу на подвір’ї.

 

За словами Уляни Петрівни, доброчинців, які б допомагали територіальному центру, небагато. Нещодавно за їхні кошти організували благодійний обід. Велику допомогу надав і молодіжний благодійний фонд «Заради добра»: привіз новенькі плаття, спортивні костюми, шорти, калоші. Матері, які виховують діток-інвалідів, не завжди можуть дозволити собі чи дитині придбати нову одежу, тому така допомога має велике значення.

 

Зоряна якраз обирає штани для 13-річного сина. Хлопець не ходить, інвалід. Рік тому втратив зір. Жінка бідкається, що найгірше те, що вона не має права працювати. Путівку на відпочинок дають дуже рідко, і то лише на дитину.

 

– Взагалі-то для таких дітей повинна бути путівка раз на два роки, - нарікає пані Зоряна. - А мені завжди оплачують півпутівки, тобто за сина. І то таких дітей у санаторії не дуже хочуть братии, бо за інвалідом потрібен особливий догляд. Там стільки проблем виникає…
Згідна з нею і Леся, мама двійнят Захарчика та Вікторії. Дітки часто хворіють на бронхіт. Останній місяць через недугу не ходили в садочок.
– Справді, путівку завжди пропонують на одну дитину, – розповідає мама. – Більше того, ми знаємо, що чекає на нас у санаторії. Я кілька разів сама телефонувала в санаторій і питала, чи мене візьмуть до дітей. Відповідали, що ні, немає умов. Я це довела до відома наших невропатологів. З того часу два роки нам уже нічого не пропонують.
Схожа ситуація і в Людмили. Жінка розповідає, що лише на памперси для сина витрачає в середньому 450 гривень місячно. А відпочинок, оплачений державою, це, за словами матері, з області фантастики. Зверталася за допомогою до різних організацій, однак їй відповідали, що є нужденніші люди.


Та те, що ці жінки гарно виглядають, не показник. Вдома їм потрібно бути насамперед мамою. Сильною мамою, яка відповідає і за себе, і за доньку чи сина. Коломийський територіальний центр соціального захисту населення уже давно є притулком для всіх, хто став заручником важких життєвих обставин. Щорічно закуповують для підопічних продуктові кошики з олією, борошном, крупами, консервами, співпрацюють і з товариством Червоний Хрест, благодійним фондом «Карітас». Кожен соціальний працівник протягом дня відвідує четверо-п’ятеро самотніх і немічних людей.

 

Є серед них такі, які не мають можливості й коштів приготувати собі їсти. Уляна Петрівна каже, що тридцятеро людей можуть харчуватися два рази на тиждень у Миколо-Успенському соборі. І погоджується: є різні верстви населення. Деякі люди не оцінюють допомоги, яку їм надають, інші сприймають як належне.

 

Але ніхто з нас не знає, що чекає його в майбутньому. Ліків від самотності немає, та лише людина здатна вилікувати людину.

 

Оксана Романенчук, для Фіртки


Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17865
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1588
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1129
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2173
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3717
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1417

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1832

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

600

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1378
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

736
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24323
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

579
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

541
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

683
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1580
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

741
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7807
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

707
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1849 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

678
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

582