
Художнє уявлення про екзопланету/The New York Times
Астрономи виявили можливі ознаки життя на далекій планеті K2-18b. Тепер науковцям необхідні подальші дослідження, щоб визначити, чи є планета населеною або навіть придатною для життя.
Про це пише видання The New York Times, передає Фіртка.
Так, ця планета обертається навколо зірки, що на відстані 120 світлових років від нас.
Команда дослідників припускає: найвагомішим свідченням існування позаземного життя не в нашій Сонячній системі, а на далекій K2-18b, є той факт, що аналіз атмосфери екзопланети свідчить про велику кількість сполуки, яку на Землі виробляють лише живі організми, такі як морські водорості.
Вказують, що це не в інтересах науковців — передчасно стверджувати про виявлення нової форми життя. Але Нікку Мадхусудхан, астроном з Кембридзького університету та автор дослідження, пояснює спостереження своєї групи тим, що K2-18b, можливо, вкрита теплим океаном, наповненим життям.
"Це революційний момент. Уперше людство побачило потенційні біологічні знаки на придатній для життя планеті", — каже науковець.
Деякі інші дослідники вважають, що нове відкриття лише "підказка", але не можна поки стверджувати про придатність планети до життя.
"Якщо на K2-18b або де-небудь ще є позаземне життя, його відкриття відбуватиметься надзвичайно повільно.
Якщо ми не побачимо, як інопланетяни махають нам, то це не буде очевидним доказом", — каже планетолог з Південно-Західного науково-дослідного інституту в Сан-Антоніо Крістофер Глейн.
Канадські астрономи виявили планету K2-18b у 2015 році за допомогою даних орбітального телескопа "Кеплер". Це був тип планети, який зазвичай зустрічається за межами нашої Сонячної системи, але такий, що не має аналогів поблизу Землі, які вчені могли вивчити в пошуках підказок.
Ці планети набагато більші за скелясті планети у внутрішній Сонячній системі, але менші за Нептун та інші планети зовнішньої Сонячної системи, де переважає газ.
У 2021 році доктор Нікку Мадхусудхан та його колеги припустили, що такі планети вкриті теплими океанами води й огорнуті атмосферами, що містять водень, метан та інші сполуки вуглецю. Щоб описати ці дивні планети, науковці винайшли новий термін — "Hycean" із поєднанням слів англійською "водень" й "океан".
Запуск космічного телескопа Джеймса Вебба в грудні 2021 року дозволив астрономам ближче розглянути далекі планети.
Коли екзопланета проходить перед своєю головною зіркою, її атмосфера, якщо вона є, освітлюється. Гази змінюють колір зоряного світла, що видно в телескопі. Аналізуючи зміни довжин хвиль, вчені можуть зробити висновок про хімічний склад атмосфери.
Досліджуючи K2-18b, доктор Мадхусудхан і його колеги виявили, що в планеті міститься багато сполук, які вони передбачали. У 2023 році повідомляли, що також виявили слабкі натяки на ще одну сполуку, яка має величезне потенційне значення, а саме диметилсульфід, який складається з сірки, вуглецю та водню.
Зауважують, що на Землі єдиним відомим джерелом диметилсульфіду є життя. В океані, наприклад, певні форми водоростей виробляють сполуку, яка виноситься в повітря та створює характерний запах моря. Задовго до запуску телескопа Вебба астробіологи думали над питанням, чи може диметилсульфід бути ознакою життя на інших планетах.
Минулого року Нікку Мадхусудхан і його колеги отримали другий шанс віднайти сполуку диметилсульфіду. Коли K2-18b оберталась навколо своєї зірки, вони проаналізували світло зірок, що проходить через атмосферу планети. Тоді науковці побачили навіть сильнішу присутність диметилсульфіду разом із подібною сполукою під назвою диметилдисульфід.
Незалежно від того, як вчені переглядали свої показання, присутність сполуки залишалась сильною. Вони прийшли до висновку, що K2-18b насправді може містити величезні запаси диметилсульфіду у своїй атмосфері, які в тисячі разів перевищують їх кількість на Землі. Це може означати, що моря планети наповнені життям.
Інші дослідники підкреслюють, що попереду ще багато досліджень. Одне питання, яке потрібно розв'язати, полягає в тому, чи насправді K2-18b є придатною для життя, як стверджує команда доктора Мадхусудхана.
Таким чином, науковець доктор Глейн і його колеги стверджували, що K2-18b натомість може бути масивним шматком скелі з океаном магми й густою палючою водневою атмосферою, що навряд чи сприятливо для середовища життя, яке ми знаємо.
Вченим також потрібно буде провести лабораторні експерименти, щоб зрозуміти нове дослідження — відтворити можливі умови планети, наприклад, аби побачити, чи диметилсульфід поводиться там так, як на Землі.
"Важливо пам'ятати, що ми тільки починаємо розуміти природу цих екзотичних світів" — вказує планетолог з Університету Меріленду, який не брав участь у новому дослідженні, Метью Ніксон.
Дослідники хочуть почекати, щоб побачити, що знайде телескоп Вебба далі, досліджуючи K2-18b; провокаційні ранні знахідки іноді бліднуть у світлі додаткових даних. Вчені вважають, що навіть попри довгі роки, потрібні аби розшифрувати те, що відбувається на K2-18b, це може бути того варте.
"Я не кричу: "інопланетяни!" Але я завжди залишаю за собою право це кричати", — жартує Ніколь Льюїс, екзопланетологиня з Корнелльського університету.
Водночас астробіолог з Університету Вашингтону Джошуа Кріссансен-Тоттон непокоїться тим, що американські астробіологи, можливо, не зможуть слідкувати за останніми результатами щодо планети K2-18b.
Повідомляють, що адміністрація Дональда Трампа планує скоротити науковий бюджет NASA вдвічі, скасувавши майбутні космічні телескопи та інші астробіологічні проєкти. Якщо це станеться, то науковець зазначає, що "пошуки життя будь-де практично припиниться".
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Для взаємодії з українським військом: у Міноборони створили управління космічної політики
ЦРУ розсекретило документ про напад інопланетян на радянських військових, — Fox News