Життя поза Землею існує? Науковці виявили можливі ознаки життя на далекій планеті

Художнє уявлення про екзопланету/The New York Times


Про це пише видання The New York Times, передає Фіртка.

Так, ця планета обертається навколо зірки, що на відстані 120 світлових років від нас.

Команда дослідників припускає: найвагомішим свідченням існування позаземного життя не в нашій Сонячній системі, а на далекій K2-18b, є той факт, що аналіз атмосфери екзопланети свідчить про велику кількість сполуки, яку на Землі виробляють лише живі організми, такі як морські водорості.

Вказують, що це не в інтересах науковців — передчасно стверджувати про виявлення нової форми життя. Але Нікку Мадхусудхан, астроном з Кембридзького університету та автор дослідження, пояснює спостереження своєї групи тим, що K2-18b, можливо, вкрита теплим океаном, наповненим життям.

"Це революційний момент. Уперше людство побачило потенційні біологічні знаки на придатній для життя планеті", — каже науковець.

Деякі інші дослідники вважають, що нове відкриття лише "підказка", але не можна поки стверджувати про придатність планети до життя.

"Якщо на K2-18b або де-небудь ще є позаземне життя, його відкриття відбуватиметься надзвичайно повільно.

Якщо ми не побачимо, як інопланетяни махають нам, то це не буде очевидним доказом", — каже планетолог з Південно-Західного науково-дослідного інституту в Сан-Антоніо Крістофер Глейн.

Канадські астрономи виявили планету K2-18b у 2015 році за допомогою даних орбітального телескопа "Кеплер". Це був тип планети, який зазвичай зустрічається за межами нашої Сонячної системи, але такий, що не має аналогів поблизу Землі, які вчені могли вивчити в пошуках підказок.

Ці планети набагато більші за скелясті планети у внутрішній Сонячній системі, але менші за Нептун та інші планети зовнішньої Сонячної системи, де переважає газ.

У 2021 році доктор Нікку Мадхусудхан та його колеги припустили, що такі планети вкриті теплими океанами води й огорнуті атмосферами, що містять водень, метан та інші сполуки вуглецю. Щоб описати ці дивні планети, науковці винайшли новий термін — "Hycean" із поєднанням слів англійською "водень" й "океан".

Запуск космічного телескопа Джеймса Вебба в грудні 2021 року дозволив астрономам ближче розглянути далекі планети.

Коли екзопланета проходить перед своєю головною зіркою, її атмосфера, якщо вона є, освітлюється. Гази змінюють колір зоряного світла, що видно в телескопі. Аналізуючи зміни довжин хвиль, вчені можуть зробити висновок про хімічний склад атмосфери.

Досліджуючи K2-18b, доктор Мадхусудхан і його колеги виявили, що в планеті міститься багато сполук, які вони передбачали. У 2023 році повідомляли, що також виявили слабкі натяки на ще одну сполуку, яка має величезне потенційне значення, а саме диметилсульфід, який складається з сірки, вуглецю та водню.

Зауважують, що на Землі єдиним відомим джерелом диметилсульфіду є життя. В океані, наприклад, певні форми водоростей виробляють сполуку, яка виноситься в повітря та створює характерний запах моря. Задовго до запуску телескопа Вебба астробіологи думали над питанням, чи може диметилсульфід бути ознакою життя на інших планетах.

Минулого року Нікку Мадхусудхан і його колеги отримали другий шанс віднайти сполуку диметилсульфіду. Коли K2-18b оберталась навколо своєї зірки, вони проаналізували світло зірок, що проходить через атмосферу планети. Тоді науковці побачили навіть сильнішу присутність диметилсульфіду разом із подібною сполукою під назвою диметилдисульфід.

Незалежно від того, як вчені переглядали свої показання, присутність сполуки залишалась сильною. Вони прийшли до висновку, що K2-18b насправді може містити величезні запаси диметилсульфіду у своїй атмосфері, які в тисячі разів перевищують їх кількість на Землі. Це може означати, що моря планети наповнені життям.

Інші дослідники підкреслюють, що попереду ще багато досліджень. Одне питання, яке потрібно розв'язати, полягає в тому, чи насправді K2-18b є придатною для життя, як стверджує команда доктора Мадхусудхана.

Таким чином, науковець доктор Глейн і його колеги стверджували, що K2-18b натомість може бути масивним шматком скелі з океаном магми й густою палючою водневою атмосферою, що навряд чи сприятливо для середовища життя, яке ми знаємо.

Вченим також потрібно буде провести лабораторні експерименти, щоб зрозуміти нове дослідження — відтворити можливі умови планети, наприклад, аби побачити, чи диметилсульфід поводиться там так, як на Землі.

"Важливо пам'ятати, що ми тільки починаємо розуміти природу цих екзотичних світів" — вказує планетолог з Університету Меріленду, який не брав участь у новому дослідженні, Метью Ніксон.

Дослідники хочуть почекати, щоб побачити, що знайде телескоп Вебба далі, досліджуючи K2-18b; провокаційні ранні знахідки іноді бліднуть у світлі додаткових даних. Вчені вважають, що навіть попри довгі роки, потрібні аби розшифрувати те, що відбувається на K2-18b, це може бути того варте.

"Я не кричу: "інопланетяни!" Але я завжди залишаю за собою право це кричати", — жартує Ніколь Льюїс, екзопланетологиня з Корнелльського університету.

Водночас астробіолог з Університету Вашингтону Джошуа Кріссансен-Тоттон непокоїться тим, що американські астробіологи, можливо, не зможуть слідкувати за останніми результатами щодо планети K2-18b.

Повідомляють, що адміністрація Дональда Трампа планує скоротити науковий бюджет NASA вдвічі, скасувавши майбутні космічні телескопи та інші астробіологічні проєкти. Якщо це станеться, то науковець зазначає, що "пошуки життя будь-де практично припиниться".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Для взаємодії з українським військом: у Міноборони створили управління космічної політики

ЦРУ розсекретило документ про напад інопланетян на радянських військових, — Fox News


17.04.2025 820
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18314
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1608
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1150
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2190
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3750
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1430

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1867

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

616

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1238

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1391
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

782
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24331
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

590
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

558
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

695
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1590
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

754
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7855
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

718
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1938 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

688
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

593