Життя батарейки після смерті

Майже всі невеликі побутові електронні прилади та пристрої живляться від батарей. Хоча багато пристроїв постачають з акумуляторними батареями, та навіть акумуляторні батареї з часом стираються і потребують заміни. Правильна утилізація всіх батарей особливо важлива, щоб уникнути забруднення навколишнього середовища.

Попит на батареї зростає з кожним роком, набуваючи глобального статусу: швидкий розвиток інноваційних технологій та збільшення переносних енергоємних продуктів, таких як наші улюблені мобільні телефони та відеокамери, іграшки та найдрібніші побутові прилади. Щороку споживачі використовують мільярди акумуляторів, які містять токсичні або корозійні матеріали.

Батареї виготовляються з різних матеріалів. До яких належать кислота, гідрат закису нікелю, гідрат металевої ртуті, літій, свинець, нікель, кадмій. Останні чотири містять токсичні метали, які стають небезпечними відходами і створюють загрозу для  здоров'я людини та навколишнього середовища при неправильній утилізації.

 Коли батареї не утилізуються належним чином, корпус може розпастися, а токсичні хімічні речовини, які містяться  всередині можуть просочитися в навколишнє середовище. Матеріал, що протікає, може забруднювати грунт і воду, а деякі елементи можуть накопичуватися в дикій природі і навіть людському організмі, тим самим руйнуючи його.

Більшість акумуляторів мають невеликі розміри і можуть не бути особливо шкідливими. Не всі сучасні батареї містять токсичні хімікати. Наприклад, ртуть тепер використовується тільки в дуже маленьких батареях стилю кнопки. Проблема полягає в тому, що батареї виробляються в незліченній кількості, при цьому щорічно в Україну завозять приблизно 2,5 тисячі тонн батарейок, але тільки 1% з них збирається на переробку, все інше просто викидається.

Мало хто замислюється, куди ж потрапляють мільйони акумуляторів, які вичерпали свій ресурс. Викинути батарейку в загальний сміттєвий бак означає завдати шкоди не лише собі та оточуючим, але й декільком наступним поколінням!

Практично на всіх батарейках є знак у вигляді перекресленого сміттєвого контейнера. Цей знак означає, що викидати батарейку в сміттєвий бак заборонено!

Корозія швидко руйнує металеве покриття батарейки і всі зазначені метали та кислоти потрапляють в ґрунт і ґрунтові води, а через деякий час, в організм людини. Йдеться не лише про пальчикові батарейки, але й про акумулятори для смартфонів, планшетів і ноутбуків. Одна батарейка формату AA (пальчикова), яку більшість з нас звикли викидати у сміттєве відро, може забруднити від 15 до 20 м² ґрунту.

Спалювати акумулятори також заборонено, оскільки ті ж таки небезпечні хімічні речовини в процесі горіння потрапляють в атмосферу. Утилізація батарейок доволі трудомісткий та дорогий процес.

Досвід інших країн у переробці батарей:

В Японії батарейки поки не утилізують, оскільки там вважають, що ще не придумали оптимального способу їх переробки. Батарейки збирають, сортують та відправляють в сховища.

У Китаї діє схожа система. Батарейки збирають та закопують у величезні ями з поліетиленовим покриттям. Там вони будуть зберігатися доти, доки не придумають прибутковий метод утилізації.

У країнах Євросоюзу батарейки переробляють. Тут чітко налагоджений процес збору та утилізації батарейок. Частина витрат на утилізацію відразу закладається у вартість нової батарейки.

Всі знають, як правильно сортувати батарейки, а пункти прийому використаних акумуляторів є практично на кожному кроці. Щоб мотивувати людей приносити та здавати батарейки, в супермаркетах і магазинах діє спеціальна система знижок. Здаючи старі батарейки, ви отримуєте знижку на купівлю нових. Найкращих результатів по збиранню та переробці батарейок і акумуляторів досягла Німеччина. Близько 90% використаних батарейок переробляють, а частина, що залишилася, йде на зберігання.

Австралія також лідирує за кількістю утилізованих батарейок. Щорічно тут переробляють 80% акумуляторів. Елементи живлення, які місцеві підприємства не можуть переробити, відправляють в Європу.

У США батарейки утилізують невеликі приватні компанії. Спонсорами таких підприємств стають самі виробники акумуляторних батарей. Так їм простіше контролювати процес утилізації. В США переробляють близько 60 % елементів живлення.

В Україні, на жаль, немає налагодженого процесу збору та утилізації відпрацьованих акумуляторів. Найчастіше батарейки збирають волонтери або приватні організації. Офіційних місць, які б спеціалізувалися на переробці акумуляторів, на жаль, також немає.

Всі батарейки купують закордоном, тому в їх вартість входить утилізаційний збір. Але через відсутність необхідних механізмів у законодавстві та єдиного центру для збору відпрацьованих акумуляторів, ми не відправляємо їх на вже оплачену утилізацію.

Будемо сподіватися, що скоро відбудуться позитивні зміни в питанні утилізації батарейок. А поки ми радимо вам збирати та здавати елементи живлення в спеціальні пункти прийому.

Пропонуємо до вашої уваги декілька запропонованих пунктів прийому батарейок у м. Івано-Франківську:

  • Перший поверх ІФТПП вул. Теодора Цьоклера 9а
  • Супермаркет «Сільпо» вул. Північний бульвар, 2а
  • Перший поверх «Панорама Плаза» вул. Північний бульвар, 2а
  • Перший поверх міськради вул. Грушевського, 21
  • Медичний університет вул. Галицька, 2
  • Організація «Пласт» вул. Павлика, 10
  • Супермаркет «Велмарт» вул. Коновальця, 221
  • ТЦ Метро вул. Вовчинецька, 225М


Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

886
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1917 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

874
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3155

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1290

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1887
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1262
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3766
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

882
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1