Жіноче здоров’я без табу: івано-франківська гінекологиня про важливі факти, які має знати кожна

Жіноче тіло — складне й унікальне. Але досі багато жінок соромляться ставити запитання, відкладають профілактичні візити до лікаря або бояться обстежень.

Про головне, що варто знати кожній жінці, журналістці Фіртки розповіла акушерка-гінекологиня, онкогінекологиня Олена Бартловська.

За її словами, болісні менструації не є нормою — це може бути симптомом ендометріозу, аденоміозу чи інших діагнозів, які потребують уваги й піддаються лікуванню. Водночас тривалість менструального циклу може варіюватися — від 21 до 35 днів, і це в межах норми.

Виділення також є фізіологічним процесом, однак зміну запаху, кольору чи консистенції не варто ігнорувати — це привід звернутись до лікаря. А сучасні засоби контрацепції — це не лише про запобігання вагітності.

«Вони можуть бути ефективними в лікуванні акне, болючих місячних, ендометріозу».

Гінекологиня каже, регулярні профілактичні огляди у гінеколога раз на рік — це спосіб зберегти здоров’я. А УЗД органів малого таза не є шкідливим і проводиться за потреби.

«Після 35 років збільшується ризик виникнення міом, поліпів чи дисплазій, але ці стани добре піддаються лікуванню, якщо вчасно діагностовані».

Водночас, за словами лікарки, самолікування — небезпечне. Рекламовані свічки не завжди ефективні, а симптоми можуть вказувати на серйозніші проблеми.

«При цьому затримка менструації не завжди свідчить про вагітність — причина може критися в стресі, гормональному дисбалансі чи зміні способу життя».

Гінекологиня наголошує: піхва має природну здатність до самоочищення, тому спринцювання шкодять — вони порушують мікрофлору.

«Також на цикл можуть впливати емоційні навантаження, подорожі, зміна ваги або порушення сну».

Олена Бартловська радить щороку здавати ПАП-тест (цитологію) — це скринінг раку шийки матки. А вакцинація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) актуальна не лише для підлітків, а й у дорослому віці.

«Біль під час статевого акту — це не норма, навіть якщо він виникає «іноді». А гормональна терапія, коли призначена фахівцем, — потужний інструмент, а не «страшилка». Так само й менопауза — це не хвороба, але її симптоми можна й варто полегшувати».

Фіброміоми, поліпи, дисплазії — поширені стани. Чим раніше їх виявити, тим простіше лікування.

«Те саме стосується кіст — багато з них минають самостійно і не потребують оперативного втручання».

Ендометріоз — це не просто «болючі дні». Це хронічне захворювання, яке потребує лікування.

«Гінеколог — не суддя, а той, хто має допомогти, пояснити й підтримати.

Піклування про себе — не егоїзм, а основа здоров’я. Якщо щось турбує — не відкладайте. Заплануйте візит», — підкреслює Олена Бартловська.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Івано-Франківська гінекологиня пояснила, як цикл змінює жіночу продуктивність та настрій

Поліпи ендометрію: що це і чому не варто ігнорувати, особливо якщо плануєте вагітність

Після пологів, операцій чи менопаузи: як екзосоми відновлюють жіноче здоров’я природним шляхом

Крок до ясності й правильної тактики лікування: що прикарпаткам варто знати про пайпель-біопсію


Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

519
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3072
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21184
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2050
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1547 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2424

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

227

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

190

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

798

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2213
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

230
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

508
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1060
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

224
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

834
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

802
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

727
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8283
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти. Про це

347
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1016 4
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2231 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

925