"Земляни" на Марсі не зможуть мати дітей

Лікарі припускають, що майбутні колонізатори Марсу не зможуть мати дітей. До Червоної планети вони можуть долетіти вже стерильними. І навіть якщо цього вдасться уникнути, діти-марсіани, швидше за все, будуть розумово відсталими.

Причиною тому стане жорстка космічна радіація, присутня як в космосі, так і на Червоній планеті.

Високоенергетичні частинки, які постійно атакуватимуть космічні кораблі і марсіанські станції, майже напевно стерилізують будь-які зародки дітей, зачатих в космосі або на Марсі. З урахуванням цього, кажуть фахівці, заселяти інші планети буде набагато важче.

"Нинішні можливості створення захисних обшивок космічних кораблів і станцій, швидше за все, стануть перешкодою на шляху зачаття дітей на Марсі або по дорозі до нього", - говорить біофізик Тор Страум з Науково-дослідного центру НАСА імені Еймса, повідомляє СyberSecurity.ru.

"Перш ніж, ми задумаємося над майбутніми колоніями на Марсі, нам потрібно переконатися, що чоловіки і жінки не стануть стерильними", - говорить Страум.

Відзначимо, що тема інтимних відносин в космосі, коли команди астронавтів перебувають по півроку в замкнутому просторі, знаходячись в тісному колективі, - це лоскітлива тема для всіх космічних агентств.

Проте зараз у всіх агентствах запевняють, що на орбіті сексу не було і ні, оскільки це порушує "професійні стандарти" поведінки, а вони в серйозних космічних умовах повинні дотримуватися неухильно.

Але без сексу у разі довгих міжпланетних перельотів і тим більше у разі створення позаземних колоній, не обійтися, і це важко буде заперечувати. А раз так, то вже зараз медики намагаються зрозуміти, які особливості будуть у космічного сексу і позаземної вагітності.

Тор Страум говорить, що у разі підкорення Марсу та інших планет, природне відтворення людей - це ще і найзручніший спосіб розширення колоній і розвитку позаземної інфраструктури.

Проте, дослідження показують, що молекула ДНК, що відповідає за розвиток заплідненого ембріона, дуже легко руйнується під дією радіації.

Дію радіації вже сьогодні відчувають на собі астронавти, що працюють на МКС. Очевидно, що ще більше його відчуватимуть на собі люди, які вирушатимуть в космос не на півроку, а, скажімо, років на 5-10.

Одна з загроз виходить від сонячних спалахів, які викидають високоенергетичні протони по всій Сонячній системі. Хоча терміни та інтенсивність таких спалахів передбачити важко, ці частинки досить легко заблокувати. Спеціальний щит шириною в пару сантиметрів здатний на це.

Складніша проблема - це космічні промені, що пронизують Сонячну систему ззовні.

Галактичні промені складаються з протонів надвисокої енергії, а також включають заряджені атомні ядра різних елементів, аж до заліза, які є досить важкими.

Такі заряджені частинки становлять серйозну небезпеку для біологічних молекул, зокрема ДНК. Найгірше, що це випромінювання легко проникає крізь обшивку.

Медики досить упевнено говорять про те, що космічна радіація може убити або завдати серйозної шкоди репродуктивним здібностям людей, оскільки вже на Землі такі досліди раніше були проведені.

Як "піддослідні" виступали жінки і чоловіки, що пройшли курс променевої терапії від раку.

Більш того, недавні дослідження, проведені на приматах, говорять про те, що навіть низькі дози іонізуючого випромінювання здатні знищити більшість незрілих яйцеклітин в організмі самки. Ці ж результати можна застосувати і до людей.

Ще одна небезпека для майбутніх дітей, в паспорті яких в графі "Місце народження" буде написано "Марс", полягає в тому, щоб космічна радіація не завдала шкоди головному мозку дитини і не призвела до важких захворювань опорно-рухового апарату.

Попередні теоретичні розрахунки показують, що доза радіації, яку могла б отримати дитина при перельоті на Марс в утробі матері, достатня до отримання розумової відсталості.

Є проблеми і для чоловічих статевих клітин. Учені говорять, що на сьогодні є підтвердження того, що радіаційне випромінювання згубно позначається на стовбурових клітках, які пізніше служать основою для сперматозоїдів.

Учені говорять, що щоб мінімізувати збиток від дії радіації, перші місії з колоністами можна було б відправляти не на Марс, а на його супутник Фобос, де природний ландшафт усіяний кратерами, що виконують роль природних екранів для радіації.

З іншого боку, жителі Фобоса зіткнуться з іншою проблемою - низькою гравітацією на супутнику Марса.

А ось британські учені попереджають, що "земляни" на Марсі можуть нашкодити Червоній планеті.

 


15


14.02.2011 1774 0
Коментарі (0)

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1105
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1885
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2040 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7421
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15158 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

2004

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

197

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

950

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1021

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1809
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

207
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

588
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

823
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3070
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

831
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1888
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

920
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35071 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

413
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

556
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

885
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

788