Земельні аукціони не поповнюють міську скарбницю з 2009 року

 

/data/blog/43128/63678d9bf1243039fa1e199704e6aaed.jpg

 

Влітку міське управління земельних відносин оголосило конкурси з відбору виконавців робіт із землеустрою та оцінки земель для продажу на земельних торгах. Розпочалась робота з підготовки до чергового земельного аукціону.

 

У міськвиконкомі сподіваються його провести ще до кінця цього року. Але знайти потенційно комерційно привабливі та необтяжені земельні ділянки, які придатні для продажу на конкурентних засадах, виявляється, не так легко. І навіть попередньо напрацьований перелік земельних ділянок, які планувалося виставити на земельні торги, доводиться коригувати та вилучати з нього окремі землі.

 

В Івано-Франківську, який свого часу був серед лідерів за темпами будівництва, земельні аукціони мали б стати джерелом суттєвого поповнення міської скарбниці. Відповідно до генерального плану забудови перспективним напрямком розвитку обласного центру Прикарпаття мав стати так званий мікрорайон №7. Він знаходиться на відстані 3,8 км від центру Івано-Франківська у районі Калуського шосе. Планувалося, що цей мікрорайон на 30 тисяч мешканців можна буде забудувати за чотири роки. 

 

Саме три земельні ділянки (одна площею 5 га та дві по 0,75 га) цього мікрорайону під житлову та громадську забудову винесли на перший земельний аукціон, що відбувся 16 квітня 2007 року. Участь у торгах тоді взяли зо два десятки учасників, але всі три лоти за 37 мільйонів гривень придбала одна особа. Від першого земельного аукціону міський бюджет отримав 33,3 млн. грн.

 

Другий земельний аукціон відбувся наприкінці серпня 2008 року. На нього виставили чотири ділянки по 0,0910 га кожна вздовж виробничих приміщень арматурного заводу на вул. Коновальця. Він поповнив міський бюджет на 1 млн. 140 тис. 480 гривень, а загальна сума продажу чотирьох лотів склала 1 млн. 267 тис. 200 грн.

 

Наступного року на земельні торги міська влада виставляє ще п’ять ділянок загальною площею 7,8897 га на Калуському шосе і від їхнього продажу планує отримати орієнтовно понад 56,5 мільйона гривень. Але у 2009 році аукціон уже не відбувся через відсутність учасників. Через рік на аукціоні намагались продати право оренди цих ділянок на 25 років під спорудження об’єктів житлової та громадської забудови, гіпермаркетів, торгово-офісних приміщень та об’єктів роздрібної торгівлі, однак знову ніхто на це не зголосився. Не вдалося міськраді віддати ці землі і під спорудження обласного перинатального центру за урядовою програмою.

 

У 2011 році земельні аукціони у місті не призначались і не проводились. Ще чотири ділянки площею 0,3386 га для будівництва торгово-офісних приміщень на вул. Дорошенка та Б.Хмельницького і двох багатоквартирних житлових будинків із закладами громадського призначення на вулиці Флотській міська рада намагалася продати з аукціону у квітні 2012 року, але знову безуспішно.

 

Невдачі з проведенням останніх земельних аукціонів міські чиновники пояснюють високими стартовими цінами земельних ділянок, які відлякували потенційних покупців. Відповідно до чинного законодавства, вони були встановлені на рівні нормативної грошової оцінки земель, яка у кілька разів більша за експертно-грошову оцінку, наближену до ринкової. Зміни до законодавства щодо формування стартової оцінки земельних ділянок на рівні нормативної грошової оцінки внесли саме у 2009 році. З тих пір у місті й не відбувся жоден земельний аукціон.

 

Останню нормативну грошову оцінку землі для Івано-Франківська у 2008 році розробив Київський інститут «Діпромісто». Оцінка проводиться за відповідною методикою і залежить від певної зони міста, функціонального призначення, місця розташування та розміру земельної ділянки. На всі складові оцінки є спеціальні індекси і локальні коефіцієнти, які враховують рельєф, наявність інфраструктури, інженерних мереж, вплив природних факторів тощо.

Експертно-грошову оцінку землі проводять ліцензовані експерти. Є кілька методик, які враховують всі вищеперелічені критерії нормативної грошової оцінки, але експерти при цьому ще й здійснюють економічний аналіз аналогічних ділянок на найближчих територіях і встановлюють реальну ринкову вартість землі. Якщо є попит на землю – вона дорожча, якщо ні – дешевша. Таким чином для Івано-Франківська експертна оцінка землі в середньому у 2-3 рази менша від нормативно-грошової.

 

Торік Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону», відповідно до якого стартова ціна з продажу земельних ділянок на аукціонах формуватиметься на рівні експертної грошової оцінки. Саме з огляду на це міська влада покладає великі надії на успішне проведення подальших земельних торгів.

 

Впродовж останнього часу земельна комісія міської ради пропонувала чимало нових земельних ділянок для вивчення можливості їхнього продажу з аукціону. Але цьому передує досить складна і тривала у часі процедура. Спершу пропоновані земельні ділянки вивчаються та опрацьовуються відповідними службами і підрозділами щодо самої можливості їхнього продажу. Департамент містобудування і архітектури видає заключення щодо відповідності генплану забудови. Управління Держкомзему, яке веде облік землекористувачів, перевіряє, чи земельна ділянка вільна, чи зайнята, чи перебуває в оренді тощо. Також перевіряються санітарні та інші норми, які впливають на можливість продажу земельних ділянок і ведення на них будівництва.

 

Після таких перевірок залишаються лише ті ділянки, які справді можна беззастережно продати, і навіть попередньо напрацьований перелік земельних ділянок, які планувалося виставити на земельні торги, доводиться коригувати та вилучати з нього окремі землі. Так, управління земельних відносин підготувало на сесію міськради проект рішення «Про виключення з переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення з продажу права власності на конкурентних засадах». Відповідно до нього, ділянка на вул. Хмельницького (поруч будинку № 57-а) вилучається з цього переліку через те, що вона входить до схеми розташування культових споруд. Ділянка на вул. Дорошенка (поруч буд. № 28) – через скарги громадян. Ділянку на вул. Флотській (біля буд. №50-а) нададуть «Укрзалізниці» замість відомчого дитсадка, який вона передає містові. А на ділянці на вул. Миру, навпроти буд. № 106, вже влаштували дитячий майданчик.

 

Ще 12 ділянок визнано такими, що не потребують підготовки до продажу на конкурентних засадах. Зокрема, під ділянкою на вул. Мельника проходять підземні інженерні мережі. Забудова ділянки на площі Міцкевича, 8, 12-а, 14 та пл. Ринок, 18 суперечить пожежним, санітарно-гігієнічним нормам та порушує цілісність історико-архітектурного ансамблю. На двох ділянках на Калуському шосе, відповідно до детального плану забудови, передбачена лише індивідуальна забудова. Ділянка на вул. Чорновола, 161 межує з військовою частиною і наразі не з’ясований її статус. Забудову болота на вулиці Ребета не погодили управління меліорації та управління екології. Ділянка навпроти «Центру кераміки» на вул. Надрічній знаходиться в охоронній зоні моста. А наявна інфраструктура не дає можливості сформувати земельні ділянки для продажу з аукціону ще на п’яти пропонованих адресах: на вулицях Довженка, 9-б, Дорошенка, 3-а, Івасюка, 30, Стуса, 43-45 та вул. Пулюя, 16, пише "ЗК".


11.11.2013 504 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

246
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2893
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21050
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1959
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1339 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2346

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

677

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2127

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

810

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1397
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

127
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

459
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

989
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

127
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

740
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

728
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

673
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8202
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

801 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

867
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2152 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

809