Земельні аукціони не поповнюють міську скарбницю з 2009 року

 

/data/blog/43128/63678d9bf1243039fa1e199704e6aaed.jpg

 

Влітку міське управління земельних відносин оголосило конкурси з відбору виконавців робіт із землеустрою та оцінки земель для продажу на земельних торгах. Розпочалась робота з підготовки до чергового земельного аукціону.

 

У міськвиконкомі сподіваються його провести ще до кінця цього року. Але знайти потенційно комерційно привабливі та необтяжені земельні ділянки, які придатні для продажу на конкурентних засадах, виявляється, не так легко. І навіть попередньо напрацьований перелік земельних ділянок, які планувалося виставити на земельні торги, доводиться коригувати та вилучати з нього окремі землі.

 

В Івано-Франківську, який свого часу був серед лідерів за темпами будівництва, земельні аукціони мали б стати джерелом суттєвого поповнення міської скарбниці. Відповідно до генерального плану забудови перспективним напрямком розвитку обласного центру Прикарпаття мав стати так званий мікрорайон №7. Він знаходиться на відстані 3,8 км від центру Івано-Франківська у районі Калуського шосе. Планувалося, що цей мікрорайон на 30 тисяч мешканців можна буде забудувати за чотири роки. 

 

Саме три земельні ділянки (одна площею 5 га та дві по 0,75 га) цього мікрорайону під житлову та громадську забудову винесли на перший земельний аукціон, що відбувся 16 квітня 2007 року. Участь у торгах тоді взяли зо два десятки учасників, але всі три лоти за 37 мільйонів гривень придбала одна особа. Від першого земельного аукціону міський бюджет отримав 33,3 млн. грн.

 

Другий земельний аукціон відбувся наприкінці серпня 2008 року. На нього виставили чотири ділянки по 0,0910 га кожна вздовж виробничих приміщень арматурного заводу на вул. Коновальця. Він поповнив міський бюджет на 1 млн. 140 тис. 480 гривень, а загальна сума продажу чотирьох лотів склала 1 млн. 267 тис. 200 грн.

 

Наступного року на земельні торги міська влада виставляє ще п’ять ділянок загальною площею 7,8897 га на Калуському шосе і від їхнього продажу планує отримати орієнтовно понад 56,5 мільйона гривень. Але у 2009 році аукціон уже не відбувся через відсутність учасників. Через рік на аукціоні намагались продати право оренди цих ділянок на 25 років під спорудження об’єктів житлової та громадської забудови, гіпермаркетів, торгово-офісних приміщень та об’єктів роздрібної торгівлі, однак знову ніхто на це не зголосився. Не вдалося міськраді віддати ці землі і під спорудження обласного перинатального центру за урядовою програмою.

 

У 2011 році земельні аукціони у місті не призначались і не проводились. Ще чотири ділянки площею 0,3386 га для будівництва торгово-офісних приміщень на вул. Дорошенка та Б.Хмельницького і двох багатоквартирних житлових будинків із закладами громадського призначення на вулиці Флотській міська рада намагалася продати з аукціону у квітні 2012 року, але знову безуспішно.

 

Невдачі з проведенням останніх земельних аукціонів міські чиновники пояснюють високими стартовими цінами земельних ділянок, які відлякували потенційних покупців. Відповідно до чинного законодавства, вони були встановлені на рівні нормативної грошової оцінки земель, яка у кілька разів більша за експертно-грошову оцінку, наближену до ринкової. Зміни до законодавства щодо формування стартової оцінки земельних ділянок на рівні нормативної грошової оцінки внесли саме у 2009 році. З тих пір у місті й не відбувся жоден земельний аукціон.

 

Останню нормативну грошову оцінку землі для Івано-Франківська у 2008 році розробив Київський інститут «Діпромісто». Оцінка проводиться за відповідною методикою і залежить від певної зони міста, функціонального призначення, місця розташування та розміру земельної ділянки. На всі складові оцінки є спеціальні індекси і локальні коефіцієнти, які враховують рельєф, наявність інфраструктури, інженерних мереж, вплив природних факторів тощо.

Експертно-грошову оцінку землі проводять ліцензовані експерти. Є кілька методик, які враховують всі вищеперелічені критерії нормативної грошової оцінки, але експерти при цьому ще й здійснюють економічний аналіз аналогічних ділянок на найближчих територіях і встановлюють реальну ринкову вартість землі. Якщо є попит на землю – вона дорожча, якщо ні – дешевша. Таким чином для Івано-Франківська експертна оцінка землі в середньому у 2-3 рази менша від нормативно-грошової.

 

Торік Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону», відповідно до якого стартова ціна з продажу земельних ділянок на аукціонах формуватиметься на рівні експертної грошової оцінки. Саме з огляду на це міська влада покладає великі надії на успішне проведення подальших земельних торгів.

 

Впродовж останнього часу земельна комісія міської ради пропонувала чимало нових земельних ділянок для вивчення можливості їхнього продажу з аукціону. Але цьому передує досить складна і тривала у часі процедура. Спершу пропоновані земельні ділянки вивчаються та опрацьовуються відповідними службами і підрозділами щодо самої можливості їхнього продажу. Департамент містобудування і архітектури видає заключення щодо відповідності генплану забудови. Управління Держкомзему, яке веде облік землекористувачів, перевіряє, чи земельна ділянка вільна, чи зайнята, чи перебуває в оренді тощо. Також перевіряються санітарні та інші норми, які впливають на можливість продажу земельних ділянок і ведення на них будівництва.

 

Після таких перевірок залишаються лише ті ділянки, які справді можна беззастережно продати, і навіть попередньо напрацьований перелік земельних ділянок, які планувалося виставити на земельні торги, доводиться коригувати та вилучати з нього окремі землі. Так, управління земельних відносин підготувало на сесію міськради проект рішення «Про виключення з переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення з продажу права власності на конкурентних засадах». Відповідно до нього, ділянка на вул. Хмельницького (поруч будинку № 57-а) вилучається з цього переліку через те, що вона входить до схеми розташування культових споруд. Ділянка на вул. Дорошенка (поруч буд. № 28) – через скарги громадян. Ділянку на вул. Флотській (біля буд. №50-а) нададуть «Укрзалізниці» замість відомчого дитсадка, який вона передає містові. А на ділянці на вул. Миру, навпроти буд. № 106, вже влаштували дитячий майданчик.

 

Ще 12 ділянок визнано такими, що не потребують підготовки до продажу на конкурентних засадах. Зокрема, під ділянкою на вул. Мельника проходять підземні інженерні мережі. Забудова ділянки на площі Міцкевича, 8, 12-а, 14 та пл. Ринок, 18 суперечить пожежним, санітарно-гігієнічним нормам та порушує цілісність історико-архітектурного ансамблю. На двох ділянках на Калуському шосе, відповідно до детального плану забудови, передбачена лише індивідуальна забудова. Ділянка на вул. Чорновола, 161 межує з військовою частиною і наразі не з’ясований її статус. Забудову болота на вулиці Ребета не погодили управління меліорації та управління екології. Ділянка навпроти «Центру кераміки» на вул. Надрічній знаходиться в охоронній зоні моста. А наявна інфраструктура не дає можливості сформувати земельні ділянки для продажу з аукціону ще на п’яти пропонованих адресах: на вулицях Довженка, 9-б, Дорошенка, 3-а, Івасюка, 30, Стуса, 43-45 та вул. Пулюя, 16, пише "ЗК".


11.11.2013 490 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1082
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2798
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

975
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1034
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1038 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3101 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

893

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

773

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1085
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

144
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2336
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1145
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

446
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15064
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7380
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

813
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

376
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

286
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

376
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

656
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1108