"Збирали гроші на машини для українських військових, мітингували проти війни", - чернець з Прикарпаття розповів про підтримку литовців

Кожного понеділка чернець виходив з людьми на мітинг підтримки України в центрі Вільноса.
 
Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіанському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

"У Литві я був трохи більше, ніж два роки. Переїхав з Харківщини, у вересні 2021 року до Вільнюса, столиці Литви. Наш монастир в самому центрі столиці, в старому місці, де дуже багато туристів.

І там ми служили, нічого не віщувало біди. Проте кілька днів перед повномасштабним вторгненням, в лютому до нас прийшов товариш один. Він є депутат литовського сейму. І повідомив нам, що, литовська розвідка знає, що скоро почнеться війна в Україні. Розуміли вже кілька днів перед тим, що почнеться війна. Це тяжко було сприйняти, але ми були готові. 

Казав нам депутат, щоб готувалися, бо буде багато біженців. Ми були готові. Взагалі самі литовці приносили одяг. Одні литовці розформували свій дитячий магазин з одягом, навіть з тими такими вішаками давали. Багато всього ми прийняли в людей і потім роздавали біженцям з України", - зауважив чернець.

Близько 90 осіб з України литовці поселили в готель безплатно. В більшості це люди з Харківщини, для них навіть звільнили частину приміщення приватної школи, учнів з вчителями перевели.

"Монахи до них ходили, говорили, що буде співпраця. Тут трошки тяжко в духовному плані, бо я сам знаю, яка ситуація на Сході. Люди більше хотіли практичних речей.

До нас часто зверталися біженці з Дніпра й Києва про допомогу з житлом. Їх литовці приймали на деякий час. Але житло дороге, зокрема, в столиці. Тому одні українці поїхали в інші місця, деякі повернулися додому," - ділиться чернець.

Зі слів Микосовського, служби Божі проводили в найбільших містах Литви та в колишній столиці. Їздили, але орендували храми в римо-католиків, бо єдиний український греко-католицький храм є у Вільнюсі. І багато біженців почали приходити, звертатися. Священники йшли українцям на зустріч, бо у Вільнюсі служили за новим календарем. 

"Нас було троє священників з України, мусіли давати собі раду. Ми пішли людям на зустріч, щоб святити Пасху за старим стилем. І потім з України приїжджали волонтери. Ми допомагали автомобілі шукати чи збирати кошти на них", - поділився Миколай Микосовський.

Зі слів монаха, також на генератори  збирали кошти на парафії. Наприклад, раз збирали кошти на машину-рефрижератор, щоб перевозити тіла загиблих солдатів. Віск приносили литовці, зокрема, на окопні свічки. Приймали у храмі, потім передавали в Україну. Була постійна співпраця.

"Я часто ходив на мітинг проти війни в Україні, навіть одного разу мав там звернення. На той мітинг приходили українці, литовці, білоруси та навіть росіяни, які втекли від режиму путіна чи лукашенка", - каже Миколай Микосовський.

Більше читайте у матеріалі: Одержима злим духом дівчина, чудотворна ікона та війна: розмова із монахом Василіанського монастиря, що на Ясній Горі у Гошеві (ФОТО)


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Проща за українських воїнів: паломники молилися на Ясній Горі в Гошеві

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Духовні та практичні виклики під час війни: розмова із сестрою Згромадження Пресвятої Родини у Гошеві (ФОТО)


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

740
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

385
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14122 14
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1618
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

905
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6233

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

673

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1500

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1307

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1192
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

552
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

689
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1614
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

631
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

920
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5960
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13794
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

293
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

588
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

519
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

835 2