"У Литві я був трохи більше, ніж два роки. Переїхав з Харківщини, у вересні 2021 року до Вільнюса, столиці Литви. Наш монастир в самому центрі столиці, в старому місці, де дуже багато туристів.
І там ми служили, нічого не віщувало біди. Проте кілька днів перед повномасштабним вторгненням, в лютому до нас прийшов товариш один. Він є депутат литовського сейму. І повідомив нам, що, литовська розвідка знає, що скоро почнеться війна в Україні. Розуміли вже кілька днів перед тим, що почнеться війна. Це тяжко було сприйняти, але ми були готові.
Казав нам депутат, щоб готувалися, бо буде багато біженців. Ми були готові. Взагалі самі литовці приносили одяг. Одні литовці розформували свій дитячий магазин з одягом, навіть з тими такими вішаками давали. Багато всього ми прийняли в людей і потім роздавали біженцям з України", - зауважив чернець.
Близько 90 осіб з України литовці поселили в готель безплатно. В більшості це люди з Харківщини, для них навіть звільнили частину приміщення приватної школи, учнів з вчителями перевели.
"Монахи до них ходили, говорили, що буде співпраця. Тут трошки тяжко в духовному плані, бо я сам знаю, яка ситуація на Сході. Люди більше хотіли практичних речей.
До нас часто зверталися біженці з Дніпра й Києва про допомогу з житлом. Їх литовці приймали на деякий час. Але житло дороге, зокрема, в столиці. Тому одні українці поїхали в інші місця, деякі повернулися додому," - ділиться чернець.
Зі слів Микосовського, служби Божі проводили в найбільших містах Литви та в колишній столиці. Їздили, але орендували храми в римо-католиків, бо єдиний український греко-католицький храм є у Вільнюсі. І багато біженців почали приходити, звертатися. Священники йшли українцям на зустріч, бо у Вільнюсі служили за новим календарем.
"Нас було троє священників з України, мусіли давати собі раду. Ми пішли людям на зустріч, щоб святити Пасху за старим стилем. І потім з України приїжджали волонтери. Ми допомагали автомобілі шукати чи збирати кошти на них", - поділився Миколай Микосовський.
Зі слів монаха, також на генератори збирали кошти на парафії. Наприклад, раз збирали кошти на машину-рефрижератор, щоб перевозити тіла загиблих солдатів. Віск приносили литовці, зокрема, на окопні свічки. Приймали у храмі, потім передавали в Україну. Була постійна співпраця.
"Я часто ходив на мітинг проти війни в Україні, навіть одного разу мав там звернення. На той мітинг приходили українці, литовці, білоруси та навіть росіяни, які втекли від режиму путіна чи лукашенка", - каже Миколай Микосовський.
Більше читайте у матеріалі: Одержима злим духом дівчина, чудотворна ікона та війна: розмова із монахом Василіанського монастиря, що на Ясній Горі у Гошеві (ФОТО)
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Проща за українських воїнів: паломники молилися на Ясній Горі в Гошеві