Затоплені та знищені бомбосховища Івано-Франківська (фоторепортаж)

 

/data/blog/69716/10360d7cc87f5246942eeb0f0ee8794f.jpg

 

Для населення зараз відпрацьовуються як захисні споруди пристосовані підвальні або заглиблені приміщення. Кошти на їх відновлення відповідно мають виділяти власники: ОСББ, ЄРЦ та інші. Про це повідомив начальник Управління ДСНС в Івано-Франківській області Володимир Чернецький.

 

За його словами, люди повинні самостійно облаштовувати та прибирати приміщення для захисту, які сьогодні закидані сміттям або затоплені.

 

Нещодавно голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з заступником голови Державної служби з надзвичайних ситуацій України генерал-майором служби цивільного захисту Василем Стоєцьким.

 

В ході зустрічі, Василь Стоєцький зазначив, що є певні зауваження та пропозиції щодо їх вирішення, передає кореспондент Фіртки.

 

Зокрема, зараз стоїть важлива задача приведення територіальних підсистем цивільного захисту у відповідний стан підвищеної готовності, як це визначено відповідним розпорядженням прем’єр-міністра України. Тобто необхідно привести всі документи відповідно до кодексу цивільного захисту. Адже є певні недоліки щодо дотримання та запровадження цих нормативних актів. Це теоретична сторона, яку необхідно переводити в практичну площину. За словами Стоєцького, ми повинні чітко знати свої обов’язки та дії у випадку надзвичайної ситуації, при необхідності пройти додаткові консультативні навчання.

 

Також необхідно привести всі системи у відповідний стан, до прикладу систему оповіщення населення, зробити ревізію, практичні тренування, можливо технічні поправки. Крім того, потрібно налагодити роботу захисних споруд, адже вона на сьогодні потребує чіткого регулювання, необхідно вести чіткий облік, інвентаризацію, приведення не тільки захисних споруд, а й пристосованих приміщень до того стану, в якому вони можуть використовуватися.

 

Тому усі керівники повинні чітко знати свої обов’язки.

 

«Згідно кодексу керівником цивільного захисту являється губернатор. Наразі є недоліки щодо організаційної роботи, адже не кожен керівник служби знає чіткі і конкретні свої дії. Це організаційні складові, які не потребують додаткових коштів, потрібно просто організаційно доопрацювати»,  зауважив Стоєцький.

 

Очільник області запевнив, що прикладе всіх зусиль для забезпечення готовності всіх служб до надзвичайних ситуацій.

 

«Ми розуміємо всю складність та відповідальність ситуації, що склалась в країні. Ці завдання для нас є пріоритетними. Не на словах, а на практиці нам треба бути готовими до таких ситуацій. Я запевняю, що ми на 100% забезпечимо приведення систем цивільного захисту в режим підвищеної готовності», - пообіцяв Гончарук.

 

Натомість, небайдужі франківці розробили сайт на якому розміщена карта бомбосховищ міста.

 

Наразі на ній нанесено близько 50 об’єктів з описом стану приміщень та їх світлинами. Варто зауважити, що більшість бомбосховищ знаходяться в незадовільному стані.

 

Довідка:

Сховище цивільної оборони - спеціальна споруда, призначене для захисту людей від зброї масового ураження. Попередниками сховищ цивільної оборони були сховища від ураження отруйними газами початку 20-го століття, що захищали людей від хімічної зброї і бомбосховища 30-40-х років з переважним захистом від бомб і снарядів. Термін «Сховище» щодо цивільних захисних споруд почав застосовуватися в літературі і в колі фахівців ще в довоєнний час, щоб об'єднати під одним терміном різнорідні бомбосховища та легкі споруди хімічного захисту, але по-справжньому увійшов в побут і по черзі витіснив терміни «газосховище» і «бомбосховище» значно пізніше.

Сховища повинні забезпечувати можливість безперервного перебування в них укритих людей на протязі двох діб. За ступенем захисту від дії хвилі удару ядерного вибуху сховища розділяються на І, ІІ, ІІІ і ІУ класи.

Нормативний клас сховищ залежить від групи міста, категорії суб'єкта господарської діяльності і місця розташування об'єкту. При цьому радіус збору укривання людей приймається у разі забудови території одноповерховими будинками 500 м, а багатоповерховими будинками - 400 м.

За умовами зведення сховища можуть бути, які завчасно зводяться в мирний час або швидко будуються з введенням повної готовності цивільної оборони. Сховища, які завчасно будуються в мирний час, проектуються, як правило, вбудованими в підвальні поверхи споруд і будинків. При неможливості створення вбудованих сховищ, допускається будівництво окремо розташованих сховищ.

В мирний час сховища повинні використовуватися в інтересах суб’єкта господарської діяльності та обслуговування населення. Місткість сховищ по типовим проектам складає: 100, 150, 300, 450, 600, 750, 900, 1200,1500, 1800 і більше чоловік.

Приміщення сховищ розділяються на основні (приміщення для укривання людей, тамбури-шлюзи, тамбури) допоміжні (приміщення для розміщення обладнання систем фільтровентиляції, електрозабезпечення, водозабезпечення і каналізації). В сховищах передбачаються захисні входи і виходи.

Норма площі підлоги основних приміщень для одної людини складає не менше 0,4-0,5 м², а використання сховищ у мирний час для виробничих потреб повинне складати не більше ніж 40% загальної площі сховища. Об'єм приміщень на одну людину повинен бути не менше ніж 1,5 м³. Приміщення для укриття людей обладнують нарами для сидіння розміром 0,45×0,45 м, для лежання 0,55×1,8 м - на одну людину, ширина проходу між ними повинна бути 0,7-0,85 м, а ширина прохідного проходу в сховищі повинна бути 0,9-1,2 м.

Розміри приміщення для фільтровентиляційного обладнання визначаються його габаритами і площею необхідною для його обслуговування.

Дизельна електростанція розташовується біля зовнішньої стіни сховища і відділяється від інших приміщень негорючою стіною з величиною вогнестійкості, яка дорівнює 1 годині. Вхід у ДЕС зі сховища обладнується тамбуром з двома герметичними две­рима, що відкриваються в бік сховища.

Санітарні вузли: для чоловіків - 1 очко і 1 пісуар на 150 чоловік; для жінок - 1 очко на 75 чоловік; один умивальник на кожні 200 чоловік, але не менше одного на санітарний вузол.

При проектуванні та будівництві прагнуть до того, щоб фільтровентиляційна камера, санвузли та інші допоміжні приміщення займали мінімальну площу.

 

 

Арматурний завод, вул. Коновальця, 229

Вбудоване сховище цивільної оборони. На поточний момент затоплене і не придатне для використання. Дізель-генератор демонтований. 

 

 

 

 

 

Онкологічний диспансер, с. Чукалівка, вул. Медична, 15
 
Вбудоване сховище цивільної оборони розраховане на 300 людей. Відносно придатне для використання. Потребує косметичного ремонту. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Деревообробний комбінат, вул. Ребета, 6
Окремостояче сховище цивільної оборони. Частково знищене. 
 
 
 
 
 
 
 

Промприлад, вул. Сахарова, 23
Вбудоване сховище цивільної оборони. На поточний момент знищено під час будівництва інститута. 
 
 
 
 
 

 
 
Житловий будинок, вул. Донцова, 15
Вбудована захисна споруда цивільної оборони. На поточний момент потребує капітального ремонту. 
 
 
 
 
 
 
 
Індуктор, вул. Максимовича, 15
Вбудоване сховище цивільної оборони розраховане на 300 людей. На поточний момент підтоплено і потребує ремонту. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Птахофабрика, вул. Комунальна, 3
Вбудоване сховище цивільної оборони розраховане на 280 людей. На поточний момент затоплене і потребує ремонту. 
 
 
 
 
 
 
 
Родон, вул. Вовчинецька, 225
Вбудоване сховище цивільної оборони розраховане на 1464 людини. 
 
 
 
 
 
 
 
Житловий будинок, вул. Франка, 37
Вбудована захисна споруда цивільної оборони. 
 
 
 
 
 

Пост електричної централізації, вул. Залізнична, 6
Вбудоване сховище цивільної оборони розраховане на 150 людей. Підтоплене і потребує ремонту. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Залізобетон, вул. Височана, 34
Окремостояче сховище цивільної оборони розраховане на 150 людей. Частково підтоплене і потребує відкачування води. 
 
 
 
 
 
 
 
 

вул. Симона Петлюри, 24
Окремостояче сховище цивільної оборони розраховане на 150 людей. На поточний момент частково придатне для використання. Потребує ремонта. Фільтро-вентиляційні установки демонтовані 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Лілія Горковенко, Олена Британська


Коментарі (2)

Славко Атаманюк 2015.02.18, 07:53
Ось чим потрібно владі зайнятись,а не фейком у вигляді землі в 1.5 га для нового стадіону
Андрей Богданович 2015.02.19, 15:16
Є ще показове сховище під центральною поштою. При наймі кілька років тому воно було в досить пристойному стані. А ще років 10 тому був у сховищі під будинком, що зліва ГК консисторії, позаду памятника А.Міцкевичу. Воно теж було в нормальному стані. Ну і звичайно велике сховище "Білого дому".
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

534
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1025 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

851
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1669
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2293
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4280 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

226

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

258

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

495

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

442
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8022
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

682
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

719
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1138
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

721
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6305
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1793
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

259
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

284
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1615
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

807 1