Для населення зараз відпрацьовуються як захисні споруди пристосовані підвальні або заглиблені приміщення. Кошти на їх відновлення відповідно мають виділяти власники: ОСББ, ЄРЦ та інші. Про це повідомив начальник Управління ДСНС в Івано-Франківській області Володимир Чернецький.
За його словами, люди повинні самостійно облаштовувати та прибирати приміщення для захисту, які сьогодні закидані сміттям або затоплені.
Нещодавно голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з заступником голови Державної служби з надзвичайних ситуацій України генерал-майором служби цивільного захисту Василем Стоєцьким.
В ході зустрічі, Василь Стоєцький зазначив, що є певні зауваження та пропозиції щодо їх вирішення, передає кореспондент Фіртки.
Зокрема, зараз стоїть важлива задача приведення територіальних підсистем цивільного захисту у відповідний стан підвищеної готовності, як це визначено відповідним розпорядженням прем’єр-міністра України. Тобто необхідно привести всі документи відповідно до кодексу цивільного захисту. Адже є певні недоліки щодо дотримання та запровадження цих нормативних актів. Це теоретична сторона, яку необхідно переводити в практичну площину. За словами Стоєцького, ми повинні чітко знати свої обов’язки та дії у випадку надзвичайної ситуації, при необхідності пройти додаткові консультативні навчання.
Також необхідно привести всі системи у відповідний стан, до прикладу систему оповіщення населення, зробити ревізію, практичні тренування, можливо технічні поправки. Крім того, потрібно налагодити роботу захисних споруд, адже вона на сьогодні потребує чіткого регулювання, необхідно вести чіткий облік, інвентаризацію, приведення не тільки захисних споруд, а й пристосованих приміщень до того стану, в якому вони можуть використовуватися.
Тому усі керівники повинні чітко знати свої обов’язки.
«Згідно кодексу керівником цивільного захисту являється губернатор. Наразі є недоліки щодо організаційної роботи, адже не кожен керівник служби знає чіткі і конкретні свої дії. Це організаційні складові, які не потребують додаткових коштів, потрібно просто організаційно доопрацювати», – зауважив Стоєцький.
Очільник області запевнив, що прикладе всіх зусиль для забезпечення готовності всіх служб до надзвичайних ситуацій.
«Ми розуміємо всю складність та відповідальність ситуації, що склалась в країні. Ці завдання для нас є пріоритетними. Не на словах, а на практиці нам треба бути готовими до таких ситуацій. Я запевняю, що ми на 100% забезпечимо приведення систем цивільного захисту в режим підвищеної готовності», - пообіцяв Гончарук.
Натомість, небайдужі франківці розробили сайт на якому розміщена карта бомбосховищ міста.
Наразі на ній нанесено близько 50 об’єктів з описом стану приміщень та їх світлинами. Варто зауважити, що більшість бомбосховищ знаходяться в незадовільному стані.
Довідка:
Сховище цивільної оборони - спеціальна споруда, призначене для захисту людей від зброї масового ураження. Попередниками сховищ цивільної оборони були сховища від ураження отруйними газами початку 20-го століття, що захищали людей від хімічної зброї і бомбосховища 30-40-х років з переважним захистом від бомб і снарядів. Термін «Сховище» щодо цивільних захисних споруд почав застосовуватися в літературі і в колі фахівців ще в довоєнний час, щоб об'єднати під одним терміном різнорідні бомбосховища та легкі споруди хімічного захисту, але по-справжньому увійшов в побут і по черзі витіснив терміни «газосховище» і «бомбосховище» значно пізніше.
Сховища повинні забезпечувати можливість безперервного перебування в них укритих людей на протязі двох діб. За ступенем захисту від дії хвилі удару ядерного вибуху сховища розділяються на І, ІІ, ІІІ і ІУ класи.
Нормативний клас сховищ залежить від групи міста, категорії суб'єкта господарської діяльності і місця розташування об'єкту. При цьому радіус збору укривання людей приймається у разі забудови території одноповерховими будинками 500 м, а багатоповерховими будинками - 400 м.
За умовами зведення сховища можуть бути, які завчасно зводяться в мирний час або швидко будуються з введенням повної готовності цивільної оборони. Сховища, які завчасно будуються в мирний час, проектуються, як правило, вбудованими в підвальні поверхи споруд і будинків. При неможливості створення вбудованих сховищ, допускається будівництво окремо розташованих сховищ.
В мирний час сховища повинні використовуватися в інтересах суб’єкта господарської діяльності та обслуговування населення. Місткість сховищ по типовим проектам складає: 100, 150, 300, 450, 600, 750, 900, 1200,1500, 1800 і більше чоловік.
Приміщення сховищ розділяються на основні (приміщення для укривання людей, тамбури-шлюзи, тамбури) допоміжні (приміщення для розміщення обладнання систем фільтровентиляції, електрозабезпечення, водозабезпечення і каналізації). В сховищах передбачаються захисні входи і виходи.
Норма площі підлоги основних приміщень для одної людини складає не менше 0,4-0,5 м², а використання сховищ у мирний час для виробничих потреб повинне складати не більше ніж 40% загальної площі сховища. Об'єм приміщень на одну людину повинен бути не менше ніж 1,5 м³. Приміщення для укриття людей обладнують нарами для сидіння розміром 0,45×0,45 м, для лежання 0,55×1,8 м - на одну людину, ширина проходу між ними повинна бути 0,7-0,85 м, а ширина прохідного проходу в сховищі повинна бути 0,9-1,2 м.
Розміри приміщення для фільтровентиляційного обладнання визначаються його габаритами і площею необхідною для його обслуговування.
Дизельна електростанція розташовується біля зовнішньої стіни сховища і відділяється від інших приміщень негорючою стіною з величиною вогнестійкості, яка дорівнює 1 годині. Вхід у ДЕС зі сховища обладнується тамбуром з двома герметичними дверима, що відкриваються в бік сховища.
Санітарні вузли: для чоловіків - 1 очко і 1 пісуар на 150 чоловік; для жінок - 1 очко на 75 чоловік; один умивальник на кожні 200 чоловік, але не менше одного на санітарний вузол.
При проектуванні та будівництві прагнуть до того, щоб фільтровентиляційна камера, санвузли та інші допоміжні приміщення займали мінімальну площу.
Арматурний завод, вул. Коновальця, 229
Вбудоване сховище цивільної оборони. На поточний момент затоплене і не придатне для використання. Дізель-генератор демонтований.
Деревообробний комбінат, вул. Ребета, 6
Промприлад, вул. Сахарова, 23
Пост електричної централізації, вул. Залізнична, 6
Залізобетон, вул. Височана, 34
вул. Симона Петлюри, 24