Засоби від запору: види, критерії вибору

Запор - неприємний стан, при якому відбувається накопичення калових мас в кишечнику і прямій кишці. Крім фізичного дискомфорту, можуть з'явитися головний біль, відчуття тяжкості і інші симптоми. У цьому випадку одне рішення - використання спеціальних проносних засобів, які розм'якшують калові маси і допомагають їм вийти природним шляхом.

Що таке запор, чому він виникає

Стикалися з запором від 30 до 50% дорослих, причому найчастіше жінки. Такий стан пов'язано з порушенням процесу дефекації, для якого характерна зміна консистенції стулу. При цьому може виникати відчуття неповного випорожнення. Серед причин закрепів:

  • малорухливість (сидяча робота, відсутність активності у вільний час);
  • хвороби шлунково-кишкового тракту та інших органів;
  • неправильне харчування, в якому немає або дуже мало натуральної клітковини;
  • прийом деяких видів ліків;
  • психологічні розлади.

Тривалий запор і занадто часте його виникнення вимагають професійної допомоги. Для виявлення причин такого стану необхідно звернутися до лікаря.

Показання до використання проносних

Рекомендується використовувати проносні засоби, якщо спостерігається стійкий запор. Вони необхідні для швидкої і якісної очистки кишечника. Наприклад, перед операцією. Обов'язково слід використовувати спеціальні медикаменти при отруєннях, ураженні організму гельмінтами. Впораються засоби від запорів і з калових каменем.

Види засобів від запору

Залежно від впливу на організм існує кілька видів проносних засобів. Розберемося в їх особливостях.

Стулоформуючі препарати

У складі таких засобів від запору харчові волокна. Їх основне завдання - збільшити обсяг стільця за рахунок затримки води і токсинів. Після формування калових мас вони не затримуються в кишечнику, а виходять. Щоб ці препарати дійсно дали ефект, дуже важливо багато пити. Волога допомагає харчовим волокнам збільшуватися в об'ємі.

Проносні, що стимулюють перистальтику

Вони впливають на нервові закінчення, розміщені в кишечнику. Він починає скорочуватися, що просуває кал. Такі медикаменти не можна використовувати регулярно, тому що вони викликають звикання. Згодом взагалі не дають ніякого ефекту. Нервові закінчення в кишечнику після постійної стимуляції просто виснажуються, не можуть нормально працювати. В результаті стан тільки погіршується.

Тривалість прийому медикаментів, що стимулюють перистальтику, не повинна перевищувати 5 днів. Це означає, що для лікування хронічного запору вони не підходять. Єдиний варіант - гострий стан, що вимагає негайної допомоги.

У засобів великий спектр протипоказань. Зокрема, вони не призначаються людям, які мають геморой, гострі запалення органів черевної порожнини, а також при болях в животі незрозумілого походження. Не можна застосовувати їх під час вагітності та при циститі.

Осмотичні засоби

Ця група відрізняється від перших двох тим, що не дратує слизисті. Результатами вживання стає збільшення об'єму рідини в кишечнику і виведення рідкого стільця. Головний плюс - немає обмежень по тривалості прийому, так як не виникає синдром відміни.

Основні переваги засобів цього типу:

  • м'який вплив;
  • нормалізація роботи кишечника;
  • розм'якшення калових мас;
  • посилення перистальтики.

Все це допомагає запустити природний механізм очищення. У складі таких препаратів часто є корисні бактерії, які відновлюють мікрофлору.

Джерело: online-apteka.com.ua

Партнерський матеріал


28.08.2021 951
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1356
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1037
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2053
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3541
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1331
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1317

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1654

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

485

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1126

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1286
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

333
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24246
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

494
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

387
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

605
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1492
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

667
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2645
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

583
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1468 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

605
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

520