Засновниця організації з допомоги студентам-іноземцям: «Вони наче табун баранів, з яких стрижуть гроші»

 

 /data/blog/86207/5b953081ff48d96273340f7be9cbeee8.jpg

 

Рік тому Ольга Олейніченко з родиною переїхала з Донецької області до Івано-Франківська. Місто обирали за університетом – шукали можливості продовжити навчання для її чоловіка Елвіса Узомаха, громадянина Нігерії, який вивчає в Україні медицину. Ще в Ясинуватій Ольга проводила акції для порозуміння іноземців та місцевих мешканців. Наприклад, «Футбол проти расизму», коли команди студентів з Гани та Нігерії грали з українським футболістами. А зараз, коли на власному досвіді зіткнулася з корупцією та несправедливістю в університеті, реєстраційній службі та інших установах, разом з чоловіком заснувала організацію, що допомагатиме іноземним студентам в Україні. Іноземці не поважають українців, і на думку Ольги, ми самі винні. В чому причина цього, і чим займатиметься організація, вона розповіла в інтерв’ю UFRA.

З Донеччини до Франківська

«Я оптиміст і завжди кажу, що ця війна – найкраще, що зі мною сталося. Але це треба правильно розуміти», – Ольга має на увазі, що війна змусила її до переїзду. Адже інше місто – це зміна звичного життя і нові можливості.

– Я народилася в Ясинуватій Донецької області, жила в Макіївці. Донецьк, Макіївка, Ясинувата – це були три мої міста.

Обираючи Івано-Франківськ для життя, Ольга і Елвіс навіть не планували оселитися в центрі міста:

– Переїжджаючи, ми вибирали між Вінницею, Івано-Франківськом і Львовом. Звикли жити в компактному й спокійному місті, тому обрали Франківськ. Побачивши Каскад, відчули ностальгію – він нагадав нам спальні райони на окраїні міста, де ми завжди мешкали.

Ольга розповідає, що Франківськ їй сподобався одразу ж. Згадує, що порівняла місто з Прагою, хоч у чеській столиці тоді ще не бувала.

– Коли ми приїхали до Івано-Франківська й вирушили шукати медичний університет, нас провели до Пасажу. Ми сіли в кафе, взяли пледи – і закохалися в місто. Я навіть написала в соцмережах, що це моя маленька Прага.

Проте, Франківськ може нагадати Прагу тільки зовні.

«Давай гроші – і йди собі»

Коли Ольга з чоловіком прийшли у деканат Івано-Франківського національного медичного університету, зустріли звичну річ – корупцію. Але порівнюючи її в Донецьку та Івано-Франківську, Ольга переконана, що на її батьківщині вона не була аж такою кричущою.

– Коли ми  приїхали, був суцільний хаос. Офіційно іноземних студентів зареєстрували в університеті тільки в лютому 2015 року. До того півроку вони були вільними слухачами, навіть не знаючи про це. Ніхто нічого не пояснював: давай гроші – і йди собі.

Я роздрукувала постанови Кабміну про переселенців і принесла в деканат. Мені сказали, що це тільки для українських студентів. Але іноземці були такими ж переселенцями, як і всі ми, навіть мали право оформити допомогу.

З досвіду спілкування Ольги з іноземними студентами, ті зазвичай не знають своїх прав в Україні. Ольга пересвідчилася: якщо пропонуєш студентам щось зробити, аби захистити власні права, ті бояться й не довіряють. Схожу ситуацію відзначала й Роксолана Пірус, директорка Центру міжнародних освітніх програм Cosmo Travel та співорганізаторка Форуму іноземних студентів, що відбувся у Франківську в квітні. Коли вона пропонувала студентам прийти на форум і поділитися власною історією і баченням проблем іноземців у місті, ті з недовірою відмовлялися.

– Студенти ображені на Україну. Вони покинуті й нагадують табун баранів, з яких стрижуть гроші.

Коли я зробила чоловікові реєстрацію за 85 копійок, студенти мені не повірили. Вони приходять в національний університет – а там корупція, до міграційної служби – і там корупція. Як результат – не вірять, що з цим можна боротися.

Для них Україна – це суцільна корупція. Мені соромно за свою країну, тому я хочу, щоб ми разом щось зробили.

Ольгу турбує і те, що ця ситуація шкодить іміджу України та змушує студентів виїздити до сусідніх країн.

– Вони їдуть в Україну – і наперед з усім згодні. Але коли рахують, то розуміють, що в Польщі чи іншій країні ЄС їм дешевше обійдеться навчання, ніж в Україні, а умови будуть кращі.

Чимало студентів, які покинули Луганськ і Донецьк, дотепер не можуть забрати свої оригінальні документи про освіту. Багато з них шукають університети в Польщі, Чехії або вже туди поїхали. Деякі мої знайомі студенти з Івано-Франківська через корупцію перебралися до Києва чи до Львова.

Елвіс із Ольгою та емблема організації

Ольга згадує картину в аеропорту «Бориспіль»: проводжаючи чоловіка, вона побачила десятки іноземців, які їхали до рідних країн, у вишиванках і модних зараз  футболках з українською символікою. Україна їм цікава, але є багато «але».

Окрім корупції, Ольга говорить про прихований расизм. Це означає, що хоч пальцем на вулиці й не показують, та буває, що не схочуть  автобусі сидіти поруч, часом не здають квартири іноземцям і називають вищі ціни чи обманюють, коли бачать немісцевих. Їй також соромно, що українці часто не знають елементарних фактів про країни Африки:

– Люди мають асоціації з радянського телевізора: бігає хтось у пов’язці на стегнах, води не вистачає, діти голодні. І коли я розповідаю, що в Нігерії є мегаполіси, люди дивуються. Буває, не знають і того, що Єгипет теж розташований в Африці…

І ще гірша проблема, на думку Ольги, – те, що українці не знають англійської.  Зауважую, що іноземці теж не завжди вчать українську чи російську. Ольга заперечує:

– Коли людина вступає на міжнародний факультет, то перший курс або два вивчає мову. А ті, хто вступають на україномовний курс, вчаться сім місяців на підготовчому факультеті.

Для прикладу, я їду в Польщу або Чехію – англійську там майже всі знають. Я не можу вивчити мови всіх країн, тому спілкуюся міжнародною, англійською. Розумію, якби в нас хтось не розмовляв англійською. Але в нас лише дехто розмовляє.

«EL&OL»: Елвіс та Ольга

Насамперед особистий досвід боротьби з корупцією в установах та університеті дав Ользі та її чоловіку зрозуміти, що тільки маючи офіційне ім’я вони можуть бути почутими й щось змінити. Тому вирішили реєструвати організацію.

Називатиметься вона за першими літерами імені Елвіса й Ольги – «EL&OL». Найперша мета – захистити студентів інформаційно. Для цього готують онлайн-буклет англійською мовою, де буде інформація про права іноземців в Україні, культурні звичаї українців.

– Думаємо подати дещо й в жартівливій формі. Наприклад, написати, що дівчата, яким 14 років, можуть виглядати на 18, але не треба до них залицятися, бо в Україні діє певний закон.

У планах Ольги – створити цикл занять для дітей «Україна проти расизму». Студенти з Нігерії, Індії, арабських країн приходитимуть до шкіл у національних костюмах і розповідатимуть англійською мовою факти про свою країну. Планують проводити й безкоштовні мовні курси з носіями мови і працюють над онлайн-анкетою для дослідження проблем і потреб студентів-іноземців по всій Україні.

– Якщо ми приберемо расизм, хоча б трошки знешкодимо корупцію, і люди розумітимуть, що треба вивчити англійську, до України приїжджатиме більше іноземців. Вони ж навчаються в державних вишах – це грошова допомога країні.

Найважливіше для Ольги в організації – активізувати самих студентів. З них складатиметься «EL&OL». «Можливо, – каже Ольга, – з часом вже вони, а не я, приходитимуть на інтерв’ю. Ми не працюватимемо, як агентство, яке щось робить для студентів, а вони  тільки приносять гроші».

 

 UFRA

фото з особистого архіву Ольги Олейніченко


09.09.2015 1027 0
Коментарі (0)

23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

1045
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1146 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

904
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1722
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2358
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4332 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

605

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

306

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

542

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

495
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8074
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

741
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

771
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1196
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

767
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6349
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1841
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

345
24.02.2025

Володимир Зеленський зазначив про те, що натяків щодо відключення Starlink не було, втім до такого розвитку подій треба бути готовими.  

159
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

355
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1670
17.02.2025

Президент наголошує, для України важливі гарантії безпеки. 

1024