Заповітна таємниця політики

1. Дух Ашшуран

Боги час від часу повертаються. Їм нудно на вигнанні, вони прагнуть влади. В Горге Луїса Боргеса є маленьке оповідання «Раґнарьок». Про повернення та загибель поганських богів. Коли боги Давнього Світу повертаються з вигнання, у людей, що спершу раділи їхній появі, виникає підозра, що за століття дикого кочового життя давні боги виродилися, здичавіли, перетворилися на жорстоких кровожерливих звірів, що прагнуть знищення людського роду. В такій притчевій формі Боргес зачепив одну з найглибших таємниць влади. Одну з найприхованіших таємниць політики.

З давніх давен приналежність до влади була обумовлена традиційними містеріями служіння. У давніх імперіях владодержець кожного рівня мав не тільки певні знаки і атрибути, що відрізняли його від простих смертних. Він через певні ритуали ставав смертним (тимчасовим, замінним) втіленням безсмертних Правлячих Сил – правічних демонів примусу і поневолення. Так, давньоєгипетський фараон був земним втіленням Амона-Ра, його старша дружина – втіленням богині Нефт, владодержці нижчих ранґів – втіленнями владних духів з демонічних родин Бат і Хеджер тощо. Ще відвертіше таємниця влади розгорнута в ассірійських містеріях посвячення у чиновники.

«Держслужбовець» в Давній Ассірії міг зайняти владну посаду (навіть найнижчу, писарчукову) лише після містичного ритуалу «шеш-м’у». В спеціальному святилищі кандидата в чиновники змушували пити наркотичну рідину (хаому), а потім довго (за допомогою спеціальних молитов-закликань) благати визначеного демона із сойму духів Ашшуранів увійти в його тіло, як рука входить у рукавицю. Жерці визначали, чи згодився демон увійти в запропоноване йому тіло. Якщо демон не бридився і входив, його носія проголошували державною людиною, чиновником. Можливо, Давня Ассірія була своєрідною «ідеальною державою» – демонократією (духовладдям). Можливо саме тому ця держава панувала в Азії дванадцять століть, а її владна еліта демонструвала безпрецедентну злютованість і консолідацію в тяжких війнах із сусідніми народами, які продовжувалися більш ніж одне тисячоліття.

Демонократичною сутністю Ассірії можна, зокрема, пояснити нелюдську жорстокість влади у цій державі. У Старому Завіті ця держава згадується як лігво лютих левів, готових пожерти всі сущі народи світу. В «лігво» зтікалися багатства світу, награбовані ассірійцями і натовпи поневолених рабів. Царі Ассірії на бенкетах розважали своїх дружин і дітей вишуканими катуваннями полонених. Знищена була ця страхітлива держава-чудовисько лише завдяки героїчній і впертій боротьбі всіх її сусідів, які вперше в світовій історії спромоглися у сьомому столітті до нашої ери з’єднатися у континентальну військово-політичну коаліцію. Й тільки після тридцяти років запеклих війн «лігво лютих левів» було зрівняне з землею. У буквальному розумінні. Щоби демонократична імперія ніколи не відродилася, храми її столиці Ніневії були розібрані до фундаментів, а місця ритуалів розорані під фінікові гаї. Це сталося у червні 612 року до н.е.

В сучасному світі відвертих демонократій, на щастя, не існує. Останню з таких – Третій Рейх – знищили також зусиллями ледве не всього світу. Але в колективній (корпоративній) підсвідомості чиновницько-політичної касти зберігається спогад про давні часи «ідеальної влади», коли в ментальному єстві кожного політика і владодержця мешкав «живий архетип» влади – Ашшуран, Демон Примусу.

Відповідно, в політичному середовищі сберігаються напівмістичні «ритуали посвячення» в політиків і чиновників. В Росії, скажімо, це знамениті «посідєлкі в саунах», де гаряча пара, горілка і дівчата, можливо, в певний спосіб, заміщують хаому, мірру та жриць древніх ассірійських святилищ. Росіян ревно мавпують їхні сусіди з СНД. Щось подібне існує, як подейкують втаємничені сходознавці, в сучасній Японії, де традиції кастових «посвячень в політики» нараховують вже кілька тисячоліть й міцно вплетені у зовні демократичну і ліберальну політичну систему Країни Сонця що Сходить.


2. Приховані джерела політичної харизми


Деякі дослідники переконані в тому, що кожна так звана «політична харизма» має демонічну природу. Що без допомоги демонів політик майже не здатний «напряму», тобто неапаратними шляхами, оволодівати великими масами прихильників і виборців. Про окультні засади політичних харизм Робеспьєра, Сен-Жюста, Гітлера, Муссоліні, Леніна, Троцького, Пол Пота та інших диктаторів написані цілі бібліотеки. Єдине, про що мовчать автори «викривальних» книжок: є підозра, що тінь демонократії лягає на всіх політиків «харизматичного типу».

Саме тому старі демократії Заходу століттями виробляли конституційні технології захисту владних крісел від політиків-харизматів. Адже, як кажуть втаємничені коментатори, масони-засновники цих демократій ще у 17-18 століттях мали у своєму розпорядженні давні містичні тексти, що пояснювали справжню природу привабливості і владності яскравих лідерів-харизматів.

Чи можливе і як відбувається «вселення» у політика сучасного типу чогось подібного до «Ашшурана»? Чи є теперішні владодержці тими «тимчасовими оселями», в яких боги-демони давнього світу терпляче очікують настання «часу Х», Часу свого Повернення? Це питання, на які навряд чи можна дати впевнені і вичерпні відповіді. Сумнівно, що навіть на найглибших рівнях політичної конспірократії століттями існують потужні окультні згромадження, здатні пронести крізь тисячоліття традиції прадавніх демонократичних імперій. Але ніхто не стверджує й того, що залучення людини до демонократії відбувається виключно за допомогою якогось вузько спланованого магічного ритуалу.

Певний невеликий відсоток людей народжується з вродженими магічними здатностями. Ці здатності можуть не проявлятися до певного часу. Поштовхом для «містичного пробудження» потенційного носія «Ашшурану» може стати його задіяність до найпростішої з містерій влади – політичної боротьби. Людина під час такої боротьби випробовує себе як оратор, організатор, лідер. Людина намагається підпорядкувати собі інших людей. Для цього вона концентрує волю, виробляє в собі здатність до трансляції іншим специфічного «владного імпульсу». Таке виховання в собі лідера може відбуватися стихійно, а може ініціюватися через спеціальні «лідерські тренінги». Той, хто хоч раз відвідав подібні зібрання знає, що інтенсивний «лідерський тренінг», який проводять професіональні психологи, мало чим відрізняється від колективного навіювання з використанням шаманських технік.

Якщо, скажімо, в групу «тренованих на лідера» потрапляє потенційний носій «Ашшурана», то такий тренінг може стати для нього замінником магічного ритуалу. Він навіть не підозрює, що отримує не «пакет технологій лідерства», а незримого трансцендентного пасажира, який починає непомітно здійснювати через нього свою «історичну програму». Шляхи «підсадки» можуть бути й іншими. Гітлер вперше відчув свою «місію» при спілкуванні з містиками-аріософами ще перед Першою світовою війною. «Пробудженню» Леніна, скорше за все, сприяла жертовна місія його старшого брата-терориста. Як би там не було, важко пояснити в поняттях і термінах офіційної «позитивістської» політології ті процеси, які привели до влади в освіченій Німеччині ХХ століття арійських містиків, запалених ідеями тисячолітньої давнини, а у СРСР і Китаї - духовних нащадків павликіан і Шан Яна.

Харизмати й далі продовжують грати помітну роль в світовій політиці. Їхній вплив на маси посилюють піар-технології та небачені у попередні часи масові комунікативні технології. А те, що телебачення здатне бути засобом гіпнотичного навіювання, довели експерименти Кашпіровського і Чумака. Можливо саме тоді на «піддослідних кроликах» з гинучої Радянської імперії були відпрацьовані засоби демонократії ХХІ століття, хто зна? Залишається лише одне – бути пильними.


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

773
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

772
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2213
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3194

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1509
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699