
Студенти та викладацький колектив факультету туризму Прикарпатського національного університету сьогодні, 20 листопада, у Меморіальному сквері запалили свічку за душі невиноубієнних українців, які померли у роки Голодоморів.
Біля каплички у Меморіальному сквері отці відслужили панахиду за душами померлих, а студенти поставили свічки до хреста жертвам тоталітарних режимів, пише Фіртка.
Як розповідають організатори, такий захід проводиться не тільки, щоб пригадати ті страшні події в історії українського народу, але й для того, щоб пам'ять про них жила в майбутніх поколінь, щоб виховати у дітей толерантність і свідомість.
"Слід не забувати свою історію. Пам'ять допомагає новому поколінню переглянути свої цінності та сформувати уявлення про історію. Це, насамперед, потрібно для розуміння себе. А ще, це наш християнський обов'язок, який ми зі студентами сьогодні виконуємо", - зауважив декан факультету туризму ПНУ Володимир Великочий.
Участь у заході взяли більш як 200 студентів. Кожен із них прийшов свідомо, бо кажуть, що це їхній обов'язок, право називати себе українцями не тільки на слові, але й на ділі.
Навіть попри те, що західна Україна постраждала від голоду менше, ніж її центральні та східні регіони, такі сторінки в історії, на їхню думку, повинні об'єднувати усіх.
До слова, у XX столітті Україна пережила три голодомори: 1921-1923 рр., 1932-1933 рр., 1946-1947 рр., проте Голодомор 1932-33 рр. був наймасовішим і найжорстокішим. Розпочався голодомор наприкінці літа 1932-го, свого піку досяг навесні 1933-го і завершився на початку літа. Головною причиною Голодомору історики називають політику тоталітарного сталінського режиму щодо українців. Коли люди голодували, влада не лише не припинила примусове відбирання їжі, навіть не приймала допомогу інших країн, а навпаки - кинула всі сили на те, щоби ізолювати голодні райони. За даними істориків, у 1932-33 роках жертвами голоду в Україні, за різними оцінками, стали від 4 до 10 млн людей. Це означає, що в ті трагічні роки Україна не долічилася від 10 до 25% свого населення, втрачаючи його по 9588 людей в день, по 399 — на годину, по 6 — щохвилини.
Цьогоріч День пам'яті жертв голодоморів припадає на 23 листопада. Традиційно після загальнонаціональної хвилини мовчання о 16.00 год по всій Україні пройде громадська Всеукраїнська акція «Запали свічку пам'яті».
Довідково:
День пам'яті жертв голодоморів - Запроваджений згідно з указом Президента України Леоніда Кучми № 1310/98 від 26 листопада 1998 року як «День пам'яті жертв голодоморів».
Указом Кучми № 1181/2000 від 31 жовтня 2000 року встановлювалася назва «День пам'яті жертв голодомору та політичних репресій».
Указом Кучми № 797/2004 від 15 липня 2004 року встановлювалася назва «День пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій».
Указом президента Віктора Ющенка № 431/2007 від 21 травня 2007 називається «День пам'яті жертв голодоморів». В Указі сказано: «На підтримку ініціативи громадських організацій, Міністерства культури і мистецтв України, Державного комітету України у справах релігій, Державного комітету телебачення і радіомовлення України постановляю: Установити в Україні День пам'яті жертв голодоморів, який відзначати щороку у четверту суботу листопада».
У квітні 2010 року ПАРЄ ухвалила постанову, в якій привітала рішення Української влади встановити національний день пам'яті жертв Голодоморів, та закликає владу інших постраждалих країн встановити аналогічну пам'ятну дату для вшанування жертв режиму.