
фото: Depositphotos
Зловмисники використовують підроблені інвестиційні платформи, фальшиві біржі та соціальну інженерію, щоб отримати доступ до коштів жертв.
Про шахрайства, повʼязані з криптовалютами, журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.
Так, поширеними є фішингові атаки, коли шахраї створюють підроблені сайти криптобірж або гаманців, щоб викрасти логіни, паролі та приватні ключі користувачів. Також вони можуть розсилати фальшиві електронні листи з проханням підтвердити особисті дані.
Ще одна розповсюджена схема, коли шахраї створюють підроблені криптовалютні проєкти або пропонують участь в Initial Coin Offering (ICO), обіцяючи високі прибутки. Насправді вони просто збирають кошти інвесторів і зникають.
Окрім цього, фіксують випадки, коли шахраї продають нібито безпечні апаратні гаманці, які вже заражені шкідливим ПЗ, що краде криптовалюту після активації.
"Тема криптоактивів актуальна. Майже кожен вже знає, що таке bitcoin, ethereum.
Тому, якщо щодо Вас вчинили шахрайство, пов'язане з криптовалютою, ви звертаєтесь до поліції, надаєте реквізити криптогаманця, на який списали кошти, метод та спосіб, яким це шахрайство вчинили. Тобто, надаєте всю можливу інформацію. Ми співпрацюємо з більшістю криптобірж.
Тому організовуємо процес документування особи-правопорушника, кому були надіслані ці криптоактиви, їхню транзакційну історію, куди вони були скеровані далі. Намагаємося вже заморожувати ці кошти", — зазначає Микола Худолій.
З його слів, надалі в судовому порядку потерпілі мають право звертатися щодо повернення коштів.
"У межах досудового розслідування ми маємо право лише задокументувати цей факт і знайти шахрая.
У цілому кошти повернути реально. Але ми процесуалісти, поверненням коштів не займаємось", — додав начальник кіберполіції Івано-Франківщини.
Аби захиститись від аферистів радять:
- ніколи не передавайте стороннім особам доступ до своєї картки, особливо CVV-код;
- для зберігання криптовалюти поза біржею обирайте холодні гаманці лише від перевірених постачальників, оскільки були зафіксовані випадки вбудованого шкідливого ПЗ, яке викрадало активи.
- уникайте реєстрації та використання невідомих криптогаманців.
Більше читайте в матеріалі: Шахраї, псевдомінери, атаки на інфраструктуру та вербування підлітків: інтерв'ю з начальником кіберполіції Івано-Франківщини Миколою Худолієм.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: