Заходимо у свята, або Всі чекають дива

 

/data/blog/66408/1a45e14b00147298e33f41a06ead37b1.jpg

 

Українці дуже люблять святкувати, вшановуючи все: від всесвітніх днів танцю, чаю, блондинок, солідарності трудящих до великих релігійних празників. І за підрахунками, вихідних з 365 днів назбирується чимало – майже півроку.

 

Ось ми знову стоїмо на порозі чергових свят. Буде їх узимку не мало і не багато – аж 13 (саме свят, а не днів!). Звичайно, не всі вихідні, зате приводів «відзначити» хоч відбавляй.

 

А щодо неробочих днів, то цьогоріч «з метою створення сприятливих умов для святкування 1 січня – Нового року та 7 січня – Різдва Христового, а також раціонального використання робочого часу» керівникам підприємств, установ і організацій Кабмін рекомендує перенести робочі дні 2, 8 та 9 січня на суботи у січні та лютому. Отже, на новорічно-різдвяні свята українці законно відпочиватимуть дев’ять днів – з 1 по 4 і з 7 по 11 січня. А між тим не забуваймо про 25 грудня – Різдво Христове у римо-католиків, 14 січня – Василія Великого (Старий Новий рік), 18 – надвечір’я Богоявлення, 19 – Хрещення Ісуса Христа, 20 – Івана Хрестителя. У лютому вже традиційним у нас стало гучне святкування Дня святого Валентина, 15 лютого відзначаємо Стрітення Господнє. І, звичайно, як не згадати китайський Новий рік, який у 2015-му припадає на 19 лютого.

 

То, може, котрісь із зимових свят нам чужі? Від якого відмовитись? А що, як від Нового року? Для цього вже є достатньо приводів. Один із них – агресія сусідньої Російської Федерації. Як наслідок – українська малеча повинна дізнатися правду про те, що в Україні подарунки приносить святий Миколай, а Дід Мороз – чужак.

 

На початку ХХ століття Новий рік не мав великої самостійної ролі. Тоді день народження Ісуса Христа святкували за старим календарем – 25 грудня. Тож і ялинку наряджали саме до Різдва. А Новий рік був придатком до релігійного свята.

 

Церква в 1900 році не радила українцям святкувати цей день і вважала його бісівською гулянкою. Із створенням СРСР свято Нового року дещо змінилося. Це було єдине некомуністичне свято в країні. 1 січня стало робочим, відіспатися у цей день компартія дозволила лише в 1947 році. Тоді ж у Діда Мороза з’явилася Снігурочка, на столах – олів’є. А вифлеємську зірку на ялинці замінила «ідеологічно правильна» радянська.

 

До того ж у кожній країні Новий рік святкують по-різному і не всюди в ніч на 1 січня. «Свій» початок року в Ізраїлі, Саудівській Аравії, Індії, Китаї, Ірані. Календар, у якому рік починався саме з цього дня, ввів римський імператор Юлій Цезар у 46 році до н.е., тому його і називають «юліанський». У царській Росії Новий рік святкували на початку осені, і лише Петро Перший у 1700 році переніс його з 1 вересня на 1 січня, як це було прийнято в усіх європейських країнах.

 

Та у Галичині цей звичай не зовсім прижився. І досі від літніх людей можна почути, що 1 січня – це «руський Новий рік», а 14 – «український», 25 грудня – «польське Різдво, а 7 січня – «українське». Так і живемо досі. Чому, запитаєте. Можемо припустити, що на мультикультурному, багатоконфесійному Прикарпатті, де поруч мешкали українці, поляки, євреї, вірмени та представники інших національностей, панувала толерантність і пошанування взаємних свят.

 

Крім того, було багато так званих мішаних шлюбів. Тому і нині, щоб бути солідарними із сусідами, ми намагаємося важко не працювати на римо-католицьке Різдво, щоб бути ближчими до європейсько-американських традицій, вшановуємо святого Валентина, а щоб нічого кардинально не змінювати у своєму стабільному житті, сідаємо за новорічний стіл двічі. Як-то кажуть, щоб і вашим, і нашим.

 

Мабуть, не раз, підраховуючи, у скільки обійшовся цей «великий день», зарікаємося більше не готувати, не їсти, не пити і в гості не ходити. А зважаючи на нинішню ситуацію в державі після кожної «дози» новин здається, що кусок в горло не полізе і що святкувати якось не гоже. Та це тільки здається. І, може, цьогоріч на свята колядки звучатимуть трохи сумніше, а столи у когось не вгинатимуться від їжі, щедрі залишки котрої через день і так довелося б викинути на смітник, і розмови будуть лише на одну тему, та дух оновлення все-таки витатиме в повітрі, бо свято для того, щоб вірити у диво, а воно нам нині необхідне.



Звичай обожнювати дерева – один із найдавніших. Святими вважалися: дуб – у кельтів і слов’ян, ялинка – у німців, кипарис – у греків, сосна – у фрігійців.

 

Деревам приносили жертви у святих гаях, залишали на гілках різні фігурки з дерева і глини, кольорові клаптики тканини. Є така думка, що звичай прикрашати ялинку сягає найдавніших дохристиянських часів. Та все ж найперша згадка про неї з’явилася 1600 року. Йшлося про новорічне свято у французькій провінції Ельзас.

 

Найпершими прикрасами були паперові троянди. Пізніше – позолочені та посрібнені картоплинки (тоді велика рідкість у Європі). Із 1815 року ялинку почали освітлювати свічками, а з 1850-го почали прикрашати скляними іграшками. У містах і селах Камбоджі за кілька днів до 12 квітня (там у цей день відзначають Новий рік) перед будинками з’являються піщані гірки. Їх насипають підлітки. Скільки піщинок – стільки поганих вчинків зробив той, хто насипав гірку. У бешкетників вони, звичайно, найвищі.

 

Дмитро ГУСАК, ЗК


31.12.2014 522 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

5450
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1413
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1066
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2088
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3586
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1357

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1714

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

523

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1153

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1324
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

491
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24269
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

514
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

474
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

636
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1525
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

692
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6366
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

624
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1601 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

628
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

540