Загадкове зникнення: гігантська зірка в сузір'ї Водолія просто "розчинилася"

Вчені, що працюють в Європейській південній обсерваторії на півночі Чилі, виявили зникнення нестабільної величезної зірки в карликовій галактиці Кінмана.

Про це пише Фіртка з посиланням на BBC Україна.

Одна з найбільш масивних зірок в ближньому Всесвіті просто тихо розчинилася вночі", - так описав свої враження астроном Жозе Гро.

За однією з гіпотез, зірка втратила яскравість, коли її сховав від спостерігачів космічний пил.

Відповідно до іншого припущення, яке особливо схвилювало вчених, — зірка перетворилася на чорну діру, не ставши, як водиться, перед цим надновою.

"Якщо це так, — каже керівник наукової групи Ендрю Аллан з Трініті-коледжу в Дубліні, — то ми вперше бачимо, як така величезна зірка закінчує свій вік таким чином".

Ендрю Аллан та його колеги з Ірландії, Чилі та США займалися вивченням надвеликих зірок і їхнього розвитку.

За цією зіркою різні групи астрономів пильно спостерігали з 2001 по 2011 рік і дійшли висновку, що вона перебувала на фінальній стадії своєї еволюції.

Направивши Дуже великий телескоп (VLT) на далеку галактику, астрономи, на свій подив, виявили, що зірки на місці немає.

Результати їхньої роботи опублікували 30 червня в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society ("Місячник Королівського астрономічного товариства").

Вона була у 2,5 млн разів яскравіша за Сонце

Карликова галактика Кінмана перебуває в сузір'ї Водолія приблизно в 75 млн світлових років від Землі - занадто далеко, щоб розрізнити окремі зірки. Але можна бачити ознаки існування деяких з них.

Світло від галактики стабільно вказувало, що там є гігантська змінна блакитна зірка приблизно у 2,5 млн разів яскравіша за Сонце.

Зірки такого типу нестабільні, їх яскравість та спектр схильні до різких змін. Але минулого року вчені не побачили жодних ознак блакитного гіганта.

"Вкрай незвично, щоб настільки масивна зірка зникла в інший спосіб, замість того, щоб перетворитись на наднову з супутнім яскравим спалахом", - говорить Ендрю Аллен.

Вперше вчені виявили відсутність зірки ще в серпні 2019 року, коли досліджували цю ділянку неба за допомогою 8-метрового телескопа VTL і новітнього надчутливого спектрографа ESPRESSO.

Через кілька місяців вони досліджували цю ділянку Всесвіту за допомогою того ж телескопа і широко хвильового спектрографа X-shooter. Ознак існування блакитної зірки знову не було.

Період високої активності

Дослідники порівняли отримані ними результати з архівними даними спостережень за галактикою Кінмана у 2002 і 2009 роках. Судячи з усього, блакитний гігант переживав період високої активності, що завершився десь між 2011 та 2019 роками.

Яскраві блакитні гіганти нерідко закінчують своє існування як наднові.

А в цьому випадку зірка, можливо, не вибухнула, а провалилася всередину себе, перетворившись на чорну діру. Вчені такого ще не бачили.

Щоб остаточно підтвердити цю гіпотезу, знадобляться додаткові дослідження.

Європейська південна обсерваторія — найпродуктивніший у світі наземний комплекс для астрономічних досліджень, який має унікальну апаратуру.

У 2025 році в Параналі в пустелі Атакама почне працювати 39-метровий Надзвичайно великий телескоп (Extremely Large Telescope, ELT). Він дозволить отримувати зображення з більшим ступенем деталізації, ніж орбітальний телескоп "Хаббл".

У програмі беруть участь 16 європейських країн, Чилі та Австралія.


01.07.2020 5496
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717