Загадкове зникнення: гігантська зірка в сузір'ї Водолія просто "розчинилася"

Вчені, що працюють в Європейській південній обсерваторії на півночі Чилі, виявили зникнення нестабільної величезної зірки в карликовій галактиці Кінмана.

Про це пише Фіртка з посиланням на BBC Україна.

Одна з найбільш масивних зірок в ближньому Всесвіті просто тихо розчинилася вночі", - так описав свої враження астроном Жозе Гро.

За однією з гіпотез, зірка втратила яскравість, коли її сховав від спостерігачів космічний пил.

Відповідно до іншого припущення, яке особливо схвилювало вчених, — зірка перетворилася на чорну діру, не ставши, як водиться, перед цим надновою.

"Якщо це так, — каже керівник наукової групи Ендрю Аллан з Трініті-коледжу в Дубліні, — то ми вперше бачимо, як така величезна зірка закінчує свій вік таким чином".

Ендрю Аллан та його колеги з Ірландії, Чилі та США займалися вивченням надвеликих зірок і їхнього розвитку.

За цією зіркою різні групи астрономів пильно спостерігали з 2001 по 2011 рік і дійшли висновку, що вона перебувала на фінальній стадії своєї еволюції.

Направивши Дуже великий телескоп (VLT) на далеку галактику, астрономи, на свій подив, виявили, що зірки на місці немає.

Результати їхньої роботи опублікували 30 червня в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society ("Місячник Королівського астрономічного товариства").

Вона була у 2,5 млн разів яскравіша за Сонце

Карликова галактика Кінмана перебуває в сузір'ї Водолія приблизно в 75 млн світлових років від Землі - занадто далеко, щоб розрізнити окремі зірки. Але можна бачити ознаки існування деяких з них.

Світло від галактики стабільно вказувало, що там є гігантська змінна блакитна зірка приблизно у 2,5 млн разів яскравіша за Сонце.

Зірки такого типу нестабільні, їх яскравість та спектр схильні до різких змін. Але минулого року вчені не побачили жодних ознак блакитного гіганта.

"Вкрай незвично, щоб настільки масивна зірка зникла в інший спосіб, замість того, щоб перетворитись на наднову з супутнім яскравим спалахом", - говорить Ендрю Аллен.

Вперше вчені виявили відсутність зірки ще в серпні 2019 року, коли досліджували цю ділянку неба за допомогою 8-метрового телескопа VTL і новітнього надчутливого спектрографа ESPRESSO.

Через кілька місяців вони досліджували цю ділянку Всесвіту за допомогою того ж телескопа і широко хвильового спектрографа X-shooter. Ознак існування блакитної зірки знову не було.

Період високої активності

Дослідники порівняли отримані ними результати з архівними даними спостережень за галактикою Кінмана у 2002 і 2009 роках. Судячи з усього, блакитний гігант переживав період високої активності, що завершився десь між 2011 та 2019 роками.

Яскраві блакитні гіганти нерідко закінчують своє існування як наднові.

А в цьому випадку зірка, можливо, не вибухнула, а провалилася всередину себе, перетворившись на чорну діру. Вчені такого ще не бачили.

Щоб остаточно підтвердити цю гіпотезу, знадобляться додаткові дослідження.

Європейська південна обсерваторія — найпродуктивніший у світі наземний комплекс для астрономічних досліджень, який має унікальну апаратуру.

У 2025 році в Параналі в пустелі Атакама почне працювати 39-метровий Надзвичайно великий телескоп (Extremely Large Telescope, ELT). Він дозволить отримувати зображення з більшим ступенем деталізації, ніж орбітальний телескоп "Хаббл".

У програмі беруть участь 16 європейських країн, Чилі та Австралія.


01.07.2020 1238
Коментарі ()

10.08.2020
Тетяна Дармограй

З 2018 року в державі діє Закон України «Про запобігання і протидію домашньому насильству», однак більшість з положень цього законодавчого акту набули чинності з січня 2019 року. Для України проблема домашнього насильства є вкрай актуальною, адже ситуація в багатьох українських сім’ях просто катастрофічна.

780
10.08.2020
Люся Грибик

Про те, яким був шлях до батьківства, з якими викликами стикаються люди, які вирішили усиновити дитину — далі у розмові з журналісткою Фіртки.

715
07.08.2020

Минув рік з часу виборів, й очевидно, що в Едуарда Прощука багато чого змінилося – і в житті, й у світогляді.

462
06.08.2020
Марія Лутчин

Для чого потрібні бактеріологічні дослідження, супербактерії як наслідок COVID-19 та чому ми зловживаємо дезінфекторами Фіртка дізнавалася у лікаря-бактеріолога вищої кваліфікаційної категорії  Лариси Ярич.

2995
05.08.2020
Олена Британська

Що таке наркотик та залежність, як він впливає на мозок дитини, чим можуть зарадити батьки та чому інколи вони ж запускають цей процес?  

1077
31.07.2020
Роксолана Остапчук

Пандемія коронавірусу спіткала нас зненацька та внесла свої корективи в життя. Це торкнулося всіх соціальних сфер, в тому числі і освіти.

2086 1

Через масштаби стихії на Західній Україні парламентський екологічний комітет за моєї ініціативи створив робочу групу, яка напрацює стратегію протипаводкових заходів.

92

Під час волонтерства, медики міста неодноразово скаржились мені, зосібна, на несправедливість розподілу надбавок міської влади для медиків лікувальних установ, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Щоб хоч якось підстрахувати медиків ви

2872

Нещодавно на Фіртці започаткував свій блог Олег Саїк, де описав, що місцеві сайти державних установ, які потенційно мали б приваблювати інвесторів, у ганебному стані.

3705

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві. 

6884
02.08.2020

Едуард Канарян - фіналіст шоу “МастерШеф професіонали”. Чоловік запам'ятався глядачам тим, що поєднував непоєднуване і використовував у стравах дари лісу. Нещодавно він відвідав село Старуня Богородчанського району, де на відомому вулкані при

2794
28.07.2020

Літо – час, коли потрібно не тільки відпочити, але і набратися сил, зміцнити імунітет.

940
13.07.2020

Василь Стефурак акліматизував європейських овець і вивів власну породу для проживання в українських Карпатах. Василь –  Голова ГО «Асоціація вівчарів», переможець бізнесово-розважального реаліті «Громада на мільйон» в&

4167
05.08.2020

Вперше, починаючи з 1897 року, Свідки Єгови відмовилися від проведення своїх масових богослужінь на стадіонах та в  орендованих приміщеннях і  перенесли цю щорічну подію на Інтернет-платформу. Усі Свідки і гості будуть  переглядати програм

383 1
31.07.2020

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

855
24.07.2020

Всеукраїнська проща до Зарваниці, яка минулими роками вирізнялася присутністю величезної кількості паломників як з України, так із-за кордону, цього року відбулася набагато скромніше - онлайн. Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, який просив вірних

1668
20.07.2020

З дводенним візитом на Прикарпатті перебуває Митрополит київський і всієї України, предстоятель ПЦУ  Епіфаній. Вчора у Шешорах він очолив Божественну літургію. Сьогодні, 20 липня Митрополит очолив панахиду за жертвами НКВД в Дем'яновому лазі, і

1514
05.08.2020

У столиці Мадриді площу, на якій розташоване посольство України в Іспанії, назвали ім'ям Лесі Українки.

316
10.08.2020

Президент Білорусі Олександр Лукашенко 10 серпня поїхав в Пуховицький район Мінської області для ознайомлення з ходом реалізації інвестиційного проєкту у сфері сільського господарства. Про це пише Українська правда з посиланням на державне інформагентс

121
31.07.2020

Депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли звернення до Президента України та голови Верховної Ради України щодо зміни назви Івано-Франківського району Галицький. При цьому центром району пропонують залишити Івано-Франківськ, інформує Фіртка. Н

1387 1
30.07.2020

Перший президент України Леонід Кравчук очолив українську делегацію в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі.

619
14.07.2020

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про державне регулювання грального бізнесу. Законопроєкт №2285-д "Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор" підтримали 248 народних депутатів, пише Фіртка з посиланням на Економічну

2749