Загадкове зникнення: гігантська зірка в сузір'ї Водолія просто "розчинилася"

Вчені, що працюють в Європейській південній обсерваторії на півночі Чилі, виявили зникнення нестабільної величезної зірки в карликовій галактиці Кінмана.

Про це пише Фіртка з посиланням на BBC Україна.

Одна з найбільш масивних зірок в ближньому Всесвіті просто тихо розчинилася вночі", - так описав свої враження астроном Жозе Гро.

За однією з гіпотез, зірка втратила яскравість, коли її сховав від спостерігачів космічний пил.

Відповідно до іншого припущення, яке особливо схвилювало вчених, — зірка перетворилася на чорну діру, не ставши, як водиться, перед цим надновою.

"Якщо це так, — каже керівник наукової групи Ендрю Аллан з Трініті-коледжу в Дубліні, — то ми вперше бачимо, як така величезна зірка закінчує свій вік таким чином".

Ендрю Аллан та його колеги з Ірландії, Чилі та США займалися вивченням надвеликих зірок і їхнього розвитку.

За цією зіркою різні групи астрономів пильно спостерігали з 2001 по 2011 рік і дійшли висновку, що вона перебувала на фінальній стадії своєї еволюції.

Направивши Дуже великий телескоп (VLT) на далеку галактику, астрономи, на свій подив, виявили, що зірки на місці немає.

Результати їхньої роботи опублікували 30 червня в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society ("Місячник Королівського астрономічного товариства").

Вона була у 2,5 млн разів яскравіша за Сонце

Карликова галактика Кінмана перебуває в сузір'ї Водолія приблизно в 75 млн світлових років від Землі - занадто далеко, щоб розрізнити окремі зірки. Але можна бачити ознаки існування деяких з них.

Світло від галактики стабільно вказувало, що там є гігантська змінна блакитна зірка приблизно у 2,5 млн разів яскравіша за Сонце.

Зірки такого типу нестабільні, їх яскравість та спектр схильні до різких змін. Але минулого року вчені не побачили жодних ознак блакитного гіганта.

"Вкрай незвично, щоб настільки масивна зірка зникла в інший спосіб, замість того, щоб перетворитись на наднову з супутнім яскравим спалахом", - говорить Ендрю Аллен.

Вперше вчені виявили відсутність зірки ще в серпні 2019 року, коли досліджували цю ділянку неба за допомогою 8-метрового телескопа VTL і новітнього надчутливого спектрографа ESPRESSO.

Через кілька місяців вони досліджували цю ділянку Всесвіту за допомогою того ж телескопа і широко хвильового спектрографа X-shooter. Ознак існування блакитної зірки знову не було.

Період високої активності

Дослідники порівняли отримані ними результати з архівними даними спостережень за галактикою Кінмана у 2002 і 2009 роках. Судячи з усього, блакитний гігант переживав період високої активності, що завершився десь між 2011 та 2019 роками.

Яскраві блакитні гіганти нерідко закінчують своє існування як наднові.

А в цьому випадку зірка, можливо, не вибухнула, а провалилася всередину себе, перетворившись на чорну діру. Вчені такого ще не бачили.

Щоб остаточно підтвердити цю гіпотезу, знадобляться додаткові дослідження.

Європейська південна обсерваторія — найпродуктивніший у світі наземний комплекс для астрономічних досліджень, який має унікальну апаратуру.

У 2025 році в Параналі в пустелі Атакама почне працювати 39-метровий Надзвичайно великий телескоп (Extremely Large Telescope, ELT). Він дозволить отримувати зображення з більшим ступенем деталізації, ніж орбітальний телескоп "Хаббл".

У програмі беруть участь 16 європейських країн, Чилі та Австралія.


01.07.2020 5543
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

466
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1260
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2188 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1060
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2982
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2056

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

829

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

987

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1417

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2017
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26300 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

705
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

906
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2935
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1187
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

892
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1154
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1151
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

352
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4157
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1019
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1584