За що дякувати Богові

Головне – не об‘єктивні обставини. А те, як ми до них ставимося. Так учить Церква. Історія Церкви це підтверджує. До несприятливих обставин є два позитивні підходи: християнський, і не дуже, але теж ефективний. Перший – дякувати Господові за те, що маємо. Другий: філософічно та ідеологічно пояснити, чому ми чогось не маємо.

 

Класичний приклад другого підходу – життя в СРСР. Так, побутових зручностей ніяких. Дефіцит усього. Зате ми будуємо соціалізм. Заради ідеалів можна пожертвувати. Проте, антилюдські ідеології в минулому. Майже. А «філософія відмови від благ» поширюється. Найвідоміший приклад сьогодення  – дауншифтінг. Я довгий час вважала, що сенс дауншифтінгу полягає у втечі від цивілізації. Виявляється, ні. Головна фішка – у тому, щоб не працювати. Не ходити на роботу. При цьому можна поїхати жити в село (дауншифтінг із зеленим ухилом). Але можна й залишатися в місті. Головне – не працювати. Об‘єктивність: безробітна людина. Для переважної більшості безробіття – величезне зло. Навіть якщо зарплатню не платять місяцями. Чи роками. Хоча насправді це робота – зло. А дауншифтінг – єдиний прийнятний спосіб існування. І «я - дауншифтер»  звучить гордо саме тому, що за цим стоїть філософія. А не просто безробіття.

 

Процвітають також різноманітні «зелені» проекти. Об‘єктивність: сім‘я переїздить із міста до села. Сортир на вулиці, вода – у криниці, у магазині – лише горілка, лікар – за сорок кілометрів, світло вимикається після кожного дощу і не вмикається потім тижнями, єдиний зв‘язок зі світом – радіо. Але ж переїжджі пояснюють усе зовсім з іншої точки зору. Краща екологія, натуральна їжа, менші витрати на оплату життя, люди доброзичливі. Лайно на черевиках – то таке. Головне – радість від того, що живеш так, як вважаєш за потрібне.

 

А нещодавно дізналася про таких собі фріганів. Людей, що харчуються зі смітників. Це гірше за дауншифтінг і зелене життя разом узяті. Подумати тільки – харчуватися зі смітника! Але фрігани загалом – не злидарі. У переважної більшості з них є нормальна робота, будинки, машини. Просто їжу збирають на смітниках. Філософія, наскільки розумію, така: у США (рух зародився і шириться там) надлишок їжі. А в Африці люди голодують! Не уявляю, як збирання їжі по смітниках Америки допомагає голодним Африки. Як на мене, фріганам просто подобається така движуха. Свого роду заперечення інуючого ладу. Гра проти правил. Об‘єктивність: люди їдять зі смітників. Капець повний. А насправді, вони з цього тащаться.

 

Правда, такий підхід має нюанс. Філософією може займатись лише той, хто свідомо відмовляється від благ. Людина, змушена харчуватися на смітниках, навряд чи буде в захваті від цього. Людина, змушена продати квартиру та перебратися до села, скоріш за все, зіп’ється. Якось воно так виходить, якщо нестандартні умови життя не обрані добровільно. В принципі, логічно. Одна справа, якщо людина роздає свій маєток і йде до монастиря. Інша – якщо їй нема де жити, і вона прибивається до монастиря, там потім і лишається. Це різні подвиги. Але для тих, хто опинився у певних обставинах не з власної волі, є інший позитивний підхід. Під кодовою назвою «Слава Богу за все!»

 

Про нього вже безліч усього написано з часів Іова. Мене ж вразила одна деталь, підглянута в американському реалті-шоу «Обмін дружинами».  Багата дама, опинившись у надзвичайно бідній родині, була вражена тим, як діти з батьком моляться перед сном. «Вони дякують Богові, - шепотіла вона на камері, - але не уявляю, за що тут дякувати». Так, родина живе у старому дерев‘яному будиночку без електрики на околиці якогось села. Так, вони одягаються на секонді. Так, заробляють тим, що співають пісні кантрі увечері. Скільки слухачі дадуть – на те й живуть. Їхній щорічний дохід менший від суми, яку вищезгадана дама витрачає щотижня на косметику та шмотки. Їм нема за що дякувати Богові? Але ж дама має усе, а Богові не дякує! Принаймні, коли показували її сім’ю, нічого подібного не згадувалося.

Усе залежить від людини. Від її пристрастей і вміння чи невміння їх приборкувати. Об‘єктивні обставини – ні до чого.

 

Надія Моклюк,

Братство


17.03.2011 2269 0
Коментарі (0)

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

399
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1228
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2148 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1034
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2944
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2033

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

804

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

967

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1396

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1996
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26264 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

687
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

888
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2910
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1161
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

873
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1133
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1130
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

325
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4115
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

997
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1561