За що дякувати Богові

Головне – не об‘єктивні обставини. А те, як ми до них ставимося. Так учить Церква. Історія Церкви це підтверджує. До несприятливих обставин є два позитивні підходи: християнський, і не дуже, але теж ефективний. Перший – дякувати Господові за те, що маємо. Другий: філософічно та ідеологічно пояснити, чому ми чогось не маємо.

 

Класичний приклад другого підходу – життя в СРСР. Так, побутових зручностей ніяких. Дефіцит усього. Зате ми будуємо соціалізм. Заради ідеалів можна пожертвувати. Проте, антилюдські ідеології в минулому. Майже. А «філософія відмови від благ» поширюється. Найвідоміший приклад сьогодення  – дауншифтінг. Я довгий час вважала, що сенс дауншифтінгу полягає у втечі від цивілізації. Виявляється, ні. Головна фішка – у тому, щоб не працювати. Не ходити на роботу. При цьому можна поїхати жити в село (дауншифтінг із зеленим ухилом). Але можна й залишатися в місті. Головне – не працювати. Об‘єктивність: безробітна людина. Для переважної більшості безробіття – величезне зло. Навіть якщо зарплатню не платять місяцями. Чи роками. Хоча насправді це робота – зло. А дауншифтінг – єдиний прийнятний спосіб існування. І «я - дауншифтер»  звучить гордо саме тому, що за цим стоїть філософія. А не просто безробіття.

 

Процвітають також різноманітні «зелені» проекти. Об‘єктивність: сім‘я переїздить із міста до села. Сортир на вулиці, вода – у криниці, у магазині – лише горілка, лікар – за сорок кілометрів, світло вимикається після кожного дощу і не вмикається потім тижнями, єдиний зв‘язок зі світом – радіо. Але ж переїжджі пояснюють усе зовсім з іншої точки зору. Краща екологія, натуральна їжа, менші витрати на оплату життя, люди доброзичливі. Лайно на черевиках – то таке. Головне – радість від того, що живеш так, як вважаєш за потрібне.

 

А нещодавно дізналася про таких собі фріганів. Людей, що харчуються зі смітників. Це гірше за дауншифтінг і зелене життя разом узяті. Подумати тільки – харчуватися зі смітника! Але фрігани загалом – не злидарі. У переважної більшості з них є нормальна робота, будинки, машини. Просто їжу збирають на смітниках. Філософія, наскільки розумію, така: у США (рух зародився і шириться там) надлишок їжі. А в Африці люди голодують! Не уявляю, як збирання їжі по смітниках Америки допомагає голодним Африки. Як на мене, фріганам просто подобається така движуха. Свого роду заперечення інуючого ладу. Гра проти правил. Об‘єктивність: люди їдять зі смітників. Капець повний. А насправді, вони з цього тащаться.

 

Правда, такий підхід має нюанс. Філософією може займатись лише той, хто свідомо відмовляється від благ. Людина, змушена харчуватися на смітниках, навряд чи буде в захваті від цього. Людина, змушена продати квартиру та перебратися до села, скоріш за все, зіп’ється. Якось воно так виходить, якщо нестандартні умови життя не обрані добровільно. В принципі, логічно. Одна справа, якщо людина роздає свій маєток і йде до монастиря. Інша – якщо їй нема де жити, і вона прибивається до монастиря, там потім і лишається. Це різні подвиги. Але для тих, хто опинився у певних обставинах не з власної волі, є інший позитивний підхід. Під кодовою назвою «Слава Богу за все!»

 

Про нього вже безліч усього написано з часів Іова. Мене ж вразила одна деталь, підглянута в американському реалті-шоу «Обмін дружинами».  Багата дама, опинившись у надзвичайно бідній родині, була вражена тим, як діти з батьком моляться перед сном. «Вони дякують Богові, - шепотіла вона на камері, - але не уявляю, за що тут дякувати». Так, родина живе у старому дерев‘яному будиночку без електрики на околиці якогось села. Так, вони одягаються на секонді. Так, заробляють тим, що співають пісні кантрі увечері. Скільки слухачі дадуть – на те й живуть. Їхній щорічний дохід менший від суми, яку вищезгадана дама витрачає щотижня на косметику та шмотки. Їм нема за що дякувати Богові? Але ж дама має усе, а Богові не дякує! Принаймні, коли показували її сім’ю, нічого подібного не згадувалося.

Усе залежить від людини. Від її пристрастей і вміння чи невміння їх приборкувати. Об‘єктивні обставини – ні до чого.

 

Надія Моклюк,

Братство


17.03.2011 2181 0
Коментарі (0)

26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

345
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

791
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1098 4
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2587
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1924
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2178

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

235

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

367

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1309

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1299
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1039
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

856
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14711
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

737
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10516
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6228
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

757
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

835
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2990
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

699
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

773
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

674