З 13 жовтня українці зможуть купити наркотичні ліки лише за електронним рецептом

З 13 жовтня в аптеках України наркотичні ліки можна отримати лише за електронним рецептом.

Паперовий рецепт більше діяти не буде, повідомили у Міністерстві охорони здоров’я, пише Фіртка.

У відомстві зазначили, що електронний рецепт на наркотичні ліки, які зазвичай використовуються для знеболення пацієнтів із важкими захворюваннями, запровадили у листопаді 2022 року.

"Для пацієнта е-рецепт – зручна опція, оскільки не потрібно постійно відвідувати лікаря для отримання паперового рецепта. Його електронний аналог можна отримати й  дистанційно.

За майже рік електронний рецепт довів свою ефективність та зручність.

Більшість пацієнтів та лікарів за цей час обирали саме е-рецепт, а не паперовий", – кажуть у МОЗ.

Однак паперовий рецепт продовжував діяти, як альтернатива, на час перехідного періоду, який вже добігає кінця.

Тому з 13 жовтня 2023 року, відпуск наркотичних препаратів в аптеці здійснюватиметься лише за електронним рецептом на всій території України, окрім прифронтових територій та зон бойових дій. Там діятимуть як електронний, так і паперовий рецепти. 

"Таке рішення дозволить запобігти неконтрольованому обігу таких препаратів, адже їх вживання має особливо небезпечні ризики для життя та здоров’я людини", – кажуть у відомстві.

У МОЗ також відповіли на найпоширеніше питання щодо отримання наркотичних препаратів за е-рецептом.

Як отримати рецепт пацієнту, який немає мобільного телефону?

Можна ідентифікуватися у лікаря за допомогою документів (паспорт та індивідуальний податковий номер). Лікар роздрукує інформаційну довідку до рецепта, яка містить номер рецепта та код його погашення, який можна використати в аптеці. 

Що робити, якщо вказав неправильний номер телефона або втратив до нього доступ?

В такому разі необхідно подати заявку на зміну номера через онлайн-форму. Номер телефону змінять протягом доби. 

"Радимо пацієнтам, за можливості, перевірити у сімейного лікаря телефон, який прив’язаний до електронної медичної картки та у разі необхідності, змінити його", – кажуть у МОЗ.

Якщо у лікарні немає світла, чи можна буде отримати наркотичні (психотропні) препарати за паперовими бланками?

Існують певні винятки, в яких лікар зможе видати пацієнту паперовий аналог:

  • проблеми в роботі Електронної системи охорони здоров’я, коли електронний рецепт не можна виписати (відключення світла, технічні проблеми в роботі системи тощо);
  • для призначення екстемпоральних препаратів (тобто таких, які виготовляються безпосередньо  в аптеці);
  • якщо рецепт на наркотичні препарати виписують на прифронтових територіях або територіях, де тривають бойові дії.

Як бути з пільговими наркотичними препаратами?

Наркотичні пільгові ліки, часткова чи повна вартість яких відшкодовується в межах програм місцевих бюджетів, теж відпускатимуться за е-рецептом. 

Як виїхати за кордон з наркотичними ліками, які були відпущені за е-рецептом?

Якщо пацієнт планує виїжджати за кордон і перевозити ліки з собою, під час виписування е-рецепта лікар має надрукувати йому інформаційну довідку та обов’язково засвідчити її власним підписом і печаткою.

Які лікарі можуть виписати е-рецепт на наркотичні ліки (зокрема і пільгові)?

Виписати е-рецепт на наркотичний лікарський засіб може лікар, який відповідає за лікування пацієнта. Це може бути як сімейний лікар, так і профільний спеціаліст: хірург, онколог, невролог тощо.

У якій аптеці можна придбати наркотичні ліки за е-рецептом?

Придбати наркотичні ліки за е-рецептом можна в аптеці, яка має відповідну ліцензію на відпуск наркотичних лікарських засобів. На сьогодні 100% аптек, які мають відповідну ліцензію, зареєстровані та працюють в ЕСОЗ.

Зауважимо, що термін дії е-рецепта на групу наркотичних ліків становить 10 днів, як і паперового рецептурного бланка.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатцям пояснили, як повернути лікарські засоби та медичні вироби


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1202
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

413
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14297 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1649
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

933
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6282

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

696

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1522

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1326

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1208
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

569
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

714
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1629
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

647
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

937
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5981
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13933
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

316
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

609
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

539
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

853 2