Втома від Полігону

Напевно, усі знають, що у наш часте, що ми звикли називати “політикою”, має кілька рівнів. 

Принаймні два з них відкриті для спостереження через ЗМІ, соціальні мережі, чутки й тому подібне. Найнижчий з них, де живуть “маленькі люди” (на чверть зомбі), які звикли до того, що за них хтось вирішує, й не дуже цим заморочуються, технологи називають Полігоном

Маючи певні “допуски”, можна спостерігати вищий рівень, на якому формуються “великі потоки”– інформаційні, фінансові, настроєві, трендові. На цьому рівні оперують ті, хто має справу з “новими” грошима (в еквівалентах до кількох сотень мільйонів доларів) та довгостроковими технологіями контролю і впливу (“м’якою силою”). Цей рівень називають по-різному: іноді Поверхом, іноді Клубом, але є й інші назви. 

Зрозуміло, що, на відміну від Полігону, Клуб закритий від профанської цікавості людей з вулиці. Але не настільки закритий, щоб інформація звідти не просочувалася до ЗМІ, телеграм-каналів та тих численних (направду численних, без перебільшення) інтелектуалів та митців, яких залучають до систем НЛ-програмування соціального середовища. Вона, ця інформація, й просочується. Іноді з нею граються, як Сурков у своїй новелістиці, іноді вона лягає у фундамент сенсаційної публіцистики.

Проте на рівні Клубу ігри з інформацією й закінчуються. Вже на третьому рівні – назвемо його Пірамідою – вся внутрішня кухня надійно захищена. Витоки звідти бувають хіба раз на десятиліття, а ті, хто до них спричинився, зникають з поля зору. І не те, щоб їх негайно страчували, але… Вони просто потім дуже шкодують і намагаються ніколи більше не робити таких дурниць.

Що й казати про ті два рівні, які вищі (а, може, глибші – як кому подобається) за Піраміду. До Клубу звідти долітають хіба що – гм! – системоутворюючі директиви. Побажання, які Піраміда оформлює у концепції та стратегії, які стають ядром тих програм, що напрацьовує Клуб і спускає униз, для випробовування на Полігоні.

Так ось, знаючі люди стверджують, що десь на верхах (у глибинах) визріла фатальна втома від того, що в останні роки діється на Полігоні. Що там бажають спростити гру.

Причина цього полягає в тому, що реальні процеси йдуть не туди, куди їх спрямували років 300 тому. Ще у 90-х все наче було добре, та відтоді відбулися принаймні чотири непередбачувані системні збої (“чорні лебеді”, а я б сказав, “лебеді бурячкового кольору”), які вплинули на глобальний вектор розвитку. Ну чисто як у романі “Фонд”Азімова.

Ще у 80-х аналітики прогнозували, що “епоха номад” призведе до руйнування не лише “берлінськихстін”, успадкованих від тупикових десятиліть Модерну, а й стін, в яких замуроване зло. Не дарма образ зруйнованої захисної стіни виник у популярних серіалах. Приклад самопроголошеного ультраконсервативного Халіфату 2014-2019 рр. довів, що будь-якої миті на Полігоні може виникнути реплікантна антисистема, яку не зупиняють ані культурні, ані цивілізаційні коди; яку не зупинить жодна програма Клубу й жодна стратегія Піраміди; яку можна зупинити лише грубою силою. Тобто так, як зупиняли зло в часи фараонів.

Це, загалом, ставить жирний хрест на всій методології “м’якої сили”, на всій тій технократичній системі з гуманістичною оболонкою, яку ретельно вибудовували як ефективний замінник релігійних доктрин Середньовіччя. Тобто трильйони доларів та кілька століть пішли котам під хвости.

Можемо припустити, що на вищих рівнях запитали себе: “Чи можна це виправити?”А відтак: “А чи не дешевше буде почати все з нуля?” Й третє питання: “Де розташований той «нуль»?”

Коли ми розглядаємо всі судоми сучасного системного мислення, маємо тримати в полі уваги ці три питання. Бо ще 20 років тому про це ніхто не запитував. Усі вірили в те, що “парадигма прогресу” добре відпрацьовує вкладені в неї гроші, що на Полігоні всі більш-менш солідарно крокують в напрямі цього “прогресу”, Клуб успішно вибудовує кіношні та ігрові візії світлого майбутнього, а Піраміда поволі впроваджує в дію стратегію “модульного людства”, яке радісно й віддано обслуговує примхи та фантазії п’яти сотень анонімних виродків.

Що змінилося за два десятиліття? На перший погляд – майже нічого. Хто дивився ширше, бачив, як деградують елітні практики мислення та вищі форми креативності, як сходить на повне лайно філософія, як ходить безглуздим колом повторень та цитат мистецтво, як відверті ідіоти та аферисти все частіше й частіше стають героями і пророками Полігону, як вироджується Клуб, де на місце мислителів приходять стейкхолдери з набором вмінь замість знань. А дехто знав й про те, що відбувається з Пірамідою, яка заблукала між трьох дерев, бо від надмірної ситості рано чи пізно засинає уява.

Але з Клубом і Пірамідою простіше. Це рівні інструментальні. Полігон занадто громіздкий (просто колосальний), щоби з ним можна було вчинити за принципом “театр закритий, ляльки – до скрині”. І навіть якщо на вищих рівнях домовляться про те, де розташований “нуль”і з якого акту п’єси починати сценарій “чистого листа”, це не дасть відповіді на четверте питання: “А як це зробити?”

Ну, припустимо, що на верхніх рівнях погодилися віднести на смітник Постмодерн й повернутися до “великого сценарію” Модерну. Припустимо. Хто саме регулюватиме повернення глобального суспільства до стрижневих ієрархічних моделей, зокрема – до ієрархічної моделі “трьох світів”? Недороблений світовий уряд? Учасники договорняку під назвою “G20”? І чим регулюватиме? Відповідь: “Потрібна штучна глобальна криза, а після неї – два-три десятиліття кропіткої праці Піраміди і Клубу, плюс нові трильйони доларів”.

І що воно дасть? Світ “директивної версії” Гіпермодерну, розділений між п’ятьма або ж сімома центрами, які володітимуть технологіями штучного інтелекту. Центрами, що візьмуть на себе функції світової жандармерії Полігону та роль провідників ретроградної стратегії Піраміди.

Так це ж не вихід, адже “директивна версія” потребує цілої армії компетентних управлінців, які мислять категоріями ієрархічного світу. Такої навіть у Китаї немає. А ще “директивна версія” вимагає глобальної травми. І хто гарантуватиме, що нанесення Полігону такої травми буде проходити під солідарним та відповідальним контролем усіх гравців?

Гарантії вимагають довіри. Довіра будується відмовою від кланового егоїзму. А такої відмови не передбачається у світі, де ієрархія цінностей розмита до самого фундаменту. 

Є лише втома від Полігону і порожнеча на вищих рівнях. На берегах Манасаровару можуть підтвердити.

matrix-info.com


10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2011
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1880
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1879
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5578 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2171 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1533

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

772

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

838

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1045

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1023
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1795
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3702
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10291
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26177
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10213 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7740
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

921
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

257
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

286
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

404
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1306
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

906