Всеукраїнські сенси у врадіївському протесті

 

На думку багатьох соціологів, протягом останнього півріччя в Україні зріс потенціал вияву локальних вибухів народного гніву на соціально-економічному чи правовому ґрунті – як от через стрімку інфляцію або ж кризу соціальних неплатежів, порушення прав і свобод.

Зросла кількість як тих українців, які вірять в ймовірність протестів у власних населених пунктах, так і тих, хто готовий взяти участь у масових протестних акціях в разі їхнього виникнення. При цьому, якщо вірити соціологам, значно зросло значення неекономічних причин виходу громадян на вулиці.

Суттєвими стримуючими факторами активізації протестів залишаються суб'єктивні – страх за сім'ю, роботу, зневіра в ефективності акцій та об'єктивні чинники, наприклад, політична підконтрольність профспілкового руху в країні.

Більшість протестів бюджетників приречені на провал. Адже на пізніших етапах вони потребують організації зверху, і таким чином стають зручним механізмом для досягнення політичних чи корпоративних інтересів – а не, власне, захисту інтересів протестуючих.

Це ж відбулося також з Податковим Майданом, який через брак самостійного організаційного потенціалу був грамотно використаний рівноцінно опозиційними політиками та безпосередніми лідерами.

Події ж у Врадіївці, де розгніваний натовп ледь не розніс вщерть відділок міліції, продемонстрували серйозний потенціал первинної самоорганізації українців на ґрунті соціальної емпатії та низького рівня довіри до державного апарату і його структур. Відсутність під вартою,начебто, одного з ґвалтівників-міліціонерів викликала протест, небачений для невеликого населеного пункту.

"Зблизька все виглядає справді сильно – вибиті вікна, виламані двері й ворота, потрощені авто, сліди напалму на стінах, на асфальті валяються сержантські лички, міліціонери залякані. При чому, характерно, поруч розміщене місцеве ДАІ, прокуратура і магазин іграшок – все ціле",– написав у власному блозі громадський активіст Дмитро Різниченко.

Якщо щось схоже відбувалося б десь у Франції, сплюндрованим виявився цілий район. Власне, це потенціал негативний – дія як реакція на подію. Та навіть тут мешканці продемонстрували певну поміркованість та чітко окреслили межі громадського гніву .

У сьогоднішній Україні будь-яка неінституційна самоорганізація свідчить про пробудження громадянського суспільства більше ніж діяльність значної кількості зорганізованих за класичним зразком громадських організацій. Адже останні здатні втілювати проекти за грантові чи бізнесові кошти та водночас здебільшого не можуть втілити елементарні ініціативи за власні ресурси.

Чи могли б люди, які вчора стояли під відділком міліції, спільно зібратись для того, щоб відремонтувати кілька дитячих майданчиків у районі чи бодай поприбирати вулиці?

Чи могли б вони організуватися у громадську ініціативу щодо вирішення проблеми безпритульних собак і відчинених каналізаційних люків?

Чи могли б вони спробувати лобіювати інтереси громади перед місцевою владою конвенційними методами?

Кухонні політичні дискусії та дисиденство переросли у Народний Рух України.

"Касетний скандал" спричинив масові акції громадської непокори владі, які пробудили суспільство.

Неконвенційні настрої під час Помаранчевої революції набули організованої форми.

Очевидно, альтернативну систему, яка має захищати інтереси громадськості, можна побудувати в рамках існуючої системи. Крок за кроком.

Фундамент цієї системи – це громадянська активність та ідеї.

Необов'язково руйнувати відділок міліції для того, щоб добитись притягнення до відповідальності винних у скоєнні злочину. Понеділкові події були потрібні, для того щоб випробувати громадянську свідомість мешканців Врадіївки. Вже у вівторок, за повідомленнями ЗМІ, близько 500 людей провели ненасильницький мітинг біля райдержадміністрації Врадіївки, вимагаючи об'єктивного розслідування злочину. Віриться, мешканці багатьох невеликих українських містечок стежать за ситуацією у вечірніх ефірах.

Прикро, але неконвенційні методи боротьби в таких ситуаціях допомагають людям краще зрозуміти, чого вони хочуть та який їхній громадянський потенціал в нашій державі. Ці методи не допоможуть досягнути кінцевої мети учасників, як, втім, жодного суспільного консенсусу. Вони також не знімають відповідальності за наслідки вчинених дій.

Ефективним механізмом дії є створення громадського комітету чи об'єднання, яке б слідкувало за неупередженістю розслідування або ж, після всеукраїнського розголосу, широкої громадської коаліції.

Первинна самоорганізація отримає механізми впливу набувши організованих форм та ставлячи конструктивні цілі як громадська ініціатива на рівні локальному або ж всеукраїнський рух, сконцентрований на соціальних проблемах – як от міліцейське свавілля, та зорганізований за мережевим принципом у масштабі держави.

 

Василь Кедик, політолог, Івано-Франківськ, спеціально для УП


03.07.2013 Василь Кедик 1025 4
Коментарі (4)

Сергій Чирва 2013.07.04, 13:53
Підтримую думку: У сьогоднішній Україні будь-яка неінституційна самоорганізація свідчить про пробудження громадянського суспільства більше ніж діяльність значної кількості зорганізованих за класичним зразком громадських організацій. Адже останні здатні втілювати проекти за грантові чи бізнесові кошти та водночас здебільшого не можуть втілити елементарні ініціативи за власні ресурси.
Професор 2013.07.04, 14:13
Ех, Вася – Вася! Вмієш ти філософствувати. А за освітою ж політолог. Краще писав би свою дисертацію та заміняв свого дорогого шефа на парах. Було би більше користі, хоча й без належної подяки. Не піарся, працюй!
тролям 2013.07.05, 16:39
Професор, а ти не з межигір"я пишеш? Що по-суті тобі у статті не сподобалось, можеш сформулювати, чи IQ не дозволяє? Усе вірно Кедик написав, проаналізував стан речей в суспільстві, власне, з політологічної точки зору. Просинається народ, важко, але стає на ноги, поволі, але усвідомлюють себе люди громадянами, он - уже про самоуправління заговорили у Врадіївці. Все буде добре, тільки "професорів" на узбіччя копняками вигнати, щоб не підсирали єхидно.
Студент 2013.07.11, 14:23
А люди то зі Сходу піднімаються а не із Заходу, виходить що Слободжанщина більш національно свідома, ніж більш заможні западенці, візьміть хоча б акції біля управлінь міліції в Донецьку та інших містах вони були більш зорганізованими ніж у нас.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2492
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1590 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3661
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5435
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1687
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2084

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

185

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

197

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

408

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

887
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

482
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

776
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2471 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

512
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

877
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4922
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

740
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

659
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

593
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

404
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

732
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

892 2