Всеукраїнські сенси у врадіївському протесті

 

На думку багатьох соціологів, протягом останнього півріччя в Україні зріс потенціал вияву локальних вибухів народного гніву на соціально-економічному чи правовому ґрунті – як от через стрімку інфляцію або ж кризу соціальних неплатежів, порушення прав і свобод.

Зросла кількість як тих українців, які вірять в ймовірність протестів у власних населених пунктах, так і тих, хто готовий взяти участь у масових протестних акціях в разі їхнього виникнення. При цьому, якщо вірити соціологам, значно зросло значення неекономічних причин виходу громадян на вулиці.

Суттєвими стримуючими факторами активізації протестів залишаються суб'єктивні – страх за сім'ю, роботу, зневіра в ефективності акцій та об'єктивні чинники, наприклад, політична підконтрольність профспілкового руху в країні.

Більшість протестів бюджетників приречені на провал. Адже на пізніших етапах вони потребують організації зверху, і таким чином стають зручним механізмом для досягнення політичних чи корпоративних інтересів – а не, власне, захисту інтересів протестуючих.

Це ж відбулося також з Податковим Майданом, який через брак самостійного організаційного потенціалу був грамотно використаний рівноцінно опозиційними політиками та безпосередніми лідерами.

Події ж у Врадіївці, де розгніваний натовп ледь не розніс вщерть відділок міліції, продемонстрували серйозний потенціал первинної самоорганізації українців на ґрунті соціальної емпатії та низького рівня довіри до державного апарату і його структур. Відсутність під вартою,начебто, одного з ґвалтівників-міліціонерів викликала протест, небачений для невеликого населеного пункту.

"Зблизька все виглядає справді сильно – вибиті вікна, виламані двері й ворота, потрощені авто, сліди напалму на стінах, на асфальті валяються сержантські лички, міліціонери залякані. При чому, характерно, поруч розміщене місцеве ДАІ, прокуратура і магазин іграшок – все ціле",– написав у власному блозі громадський активіст Дмитро Різниченко.

Якщо щось схоже відбувалося б десь у Франції, сплюндрованим виявився цілий район. Власне, це потенціал негативний – дія як реакція на подію. Та навіть тут мешканці продемонстрували певну поміркованість та чітко окреслили межі громадського гніву .

У сьогоднішній Україні будь-яка неінституційна самоорганізація свідчить про пробудження громадянського суспільства більше ніж діяльність значної кількості зорганізованих за класичним зразком громадських організацій. Адже останні здатні втілювати проекти за грантові чи бізнесові кошти та водночас здебільшого не можуть втілити елементарні ініціативи за власні ресурси.

Чи могли б люди, які вчора стояли під відділком міліції, спільно зібратись для того, щоб відремонтувати кілька дитячих майданчиків у районі чи бодай поприбирати вулиці?

Чи могли б вони організуватися у громадську ініціативу щодо вирішення проблеми безпритульних собак і відчинених каналізаційних люків?

Чи могли б вони спробувати лобіювати інтереси громади перед місцевою владою конвенційними методами?

Кухонні політичні дискусії та дисиденство переросли у Народний Рух України.

"Касетний скандал" спричинив масові акції громадської непокори владі, які пробудили суспільство.

Неконвенційні настрої під час Помаранчевої революції набули організованої форми.

Очевидно, альтернативну систему, яка має захищати інтереси громадськості, можна побудувати в рамках існуючої системи. Крок за кроком.

Фундамент цієї системи – це громадянська активність та ідеї.

Необов'язково руйнувати відділок міліції для того, щоб добитись притягнення до відповідальності винних у скоєнні злочину. Понеділкові події були потрібні, для того щоб випробувати громадянську свідомість мешканців Врадіївки. Вже у вівторок, за повідомленнями ЗМІ, близько 500 людей провели ненасильницький мітинг біля райдержадміністрації Врадіївки, вимагаючи об'єктивного розслідування злочину. Віриться, мешканці багатьох невеликих українських містечок стежать за ситуацією у вечірніх ефірах.

Прикро, але неконвенційні методи боротьби в таких ситуаціях допомагають людям краще зрозуміти, чого вони хочуть та який їхній громадянський потенціал в нашій державі. Ці методи не допоможуть досягнути кінцевої мети учасників, як, втім, жодного суспільного консенсусу. Вони також не знімають відповідальності за наслідки вчинених дій.

Ефективним механізмом дії є створення громадського комітету чи об'єднання, яке б слідкувало за неупередженістю розслідування або ж, після всеукраїнського розголосу, широкої громадської коаліції.

Первинна самоорганізація отримає механізми впливу набувши організованих форм та ставлячи конструктивні цілі як громадська ініціатива на рівні локальному або ж всеукраїнський рух, сконцентрований на соціальних проблемах – як от міліцейське свавілля, та зорганізований за мережевим принципом у масштабі держави.

 

Василь Кедик, політолог, Івано-Франківськ, спеціально для УП


03.07.2013 Василь Кедик 983 4
Коментарі (4)

Сергій Чирва 2013.07.04, 13:53
Підтримую думку: У сьогоднішній Україні будь-яка неінституційна самоорганізація свідчить про пробудження громадянського суспільства більше ніж діяльність значної кількості зорганізованих за класичним зразком громадських організацій. Адже останні здатні втілювати проекти за грантові чи бізнесові кошти та водночас здебільшого не можуть втілити елементарні ініціативи за власні ресурси.
Професор 2013.07.04, 14:13
Ех, Вася – Вася! Вмієш ти філософствувати. А за освітою ж політолог. Краще писав би свою дисертацію та заміняв свого дорогого шефа на парах. Було би більше користі, хоча й без належної подяки. Не піарся, працюй!
тролям 2013.07.05, 16:39
Професор, а ти не з межигір"я пишеш? Що по-суті тобі у статті не сподобалось, можеш сформулювати, чи IQ не дозволяє? Усе вірно Кедик написав, проаналізував стан речей в суспільстві, власне, з політологічної точки зору. Просинається народ, важко, але стає на ноги, поволі, але усвідомлюють себе люди громадянами, он - уже про самоуправління заговорили у Врадіївці. Все буде добре, тільки "професорів" на узбіччя копняками вигнати, щоб не підсирали єхидно.
Студент 2013.07.11, 14:23
А люди то зі Сходу піднімаються а не із Заходу, виходить що Слободжанщина більш національно свідома, ніж більш заможні западенці, візьміть хоча б акції біля управлінь міліції в Донецьку та інших містах вони були більш зорганізованими ніж у нас.
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

563
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1032 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

851
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1669
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2293
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4280 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

269

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

260

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

495

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

442
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8023
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

682
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

719
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1139
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

721
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6305
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1793
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

259
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

286
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1616
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

808 1