Всеукраїнські сенси у врадіївському протесті

 

На думку багатьох соціологів, протягом останнього півріччя в Україні зріс потенціал вияву локальних вибухів народного гніву на соціально-економічному чи правовому ґрунті – як от через стрімку інфляцію або ж кризу соціальних неплатежів, порушення прав і свобод.

Зросла кількість як тих українців, які вірять в ймовірність протестів у власних населених пунктах, так і тих, хто готовий взяти участь у масових протестних акціях в разі їхнього виникнення. При цьому, якщо вірити соціологам, значно зросло значення неекономічних причин виходу громадян на вулиці.

Суттєвими стримуючими факторами активізації протестів залишаються суб'єктивні – страх за сім'ю, роботу, зневіра в ефективності акцій та об'єктивні чинники, наприклад, політична підконтрольність профспілкового руху в країні.

Більшість протестів бюджетників приречені на провал. Адже на пізніших етапах вони потребують організації зверху, і таким чином стають зручним механізмом для досягнення політичних чи корпоративних інтересів – а не, власне, захисту інтересів протестуючих.

Це ж відбулося також з Податковим Майданом, який через брак самостійного організаційного потенціалу був грамотно використаний рівноцінно опозиційними політиками та безпосередніми лідерами.

Події ж у Врадіївці, де розгніваний натовп ледь не розніс вщерть відділок міліції, продемонстрували серйозний потенціал первинної самоорганізації українців на ґрунті соціальної емпатії та низького рівня довіри до державного апарату і його структур. Відсутність під вартою,начебто, одного з ґвалтівників-міліціонерів викликала протест, небачений для невеликого населеного пункту.

"Зблизька все виглядає справді сильно – вибиті вікна, виламані двері й ворота, потрощені авто, сліди напалму на стінах, на асфальті валяються сержантські лички, міліціонери залякані. При чому, характерно, поруч розміщене місцеве ДАІ, прокуратура і магазин іграшок – все ціле",– написав у власному блозі громадський активіст Дмитро Різниченко.

Якщо щось схоже відбувалося б десь у Франції, сплюндрованим виявився цілий район. Власне, це потенціал негативний – дія як реакція на подію. Та навіть тут мешканці продемонстрували певну поміркованість та чітко окреслили межі громадського гніву .

У сьогоднішній Україні будь-яка неінституційна самоорганізація свідчить про пробудження громадянського суспільства більше ніж діяльність значної кількості зорганізованих за класичним зразком громадських організацій. Адже останні здатні втілювати проекти за грантові чи бізнесові кошти та водночас здебільшого не можуть втілити елементарні ініціативи за власні ресурси.

Чи могли б люди, які вчора стояли під відділком міліції, спільно зібратись для того, щоб відремонтувати кілька дитячих майданчиків у районі чи бодай поприбирати вулиці?

Чи могли б вони організуватися у громадську ініціативу щодо вирішення проблеми безпритульних собак і відчинених каналізаційних люків?

Чи могли б вони спробувати лобіювати інтереси громади перед місцевою владою конвенційними методами?

Кухонні політичні дискусії та дисиденство переросли у Народний Рух України.

"Касетний скандал" спричинив масові акції громадської непокори владі, які пробудили суспільство.

Неконвенційні настрої під час Помаранчевої революції набули організованої форми.

Очевидно, альтернативну систему, яка має захищати інтереси громадськості, можна побудувати в рамках існуючої системи. Крок за кроком.

Фундамент цієї системи – це громадянська активність та ідеї.

Необов'язково руйнувати відділок міліції для того, щоб добитись притягнення до відповідальності винних у скоєнні злочину. Понеділкові події були потрібні, для того щоб випробувати громадянську свідомість мешканців Врадіївки. Вже у вівторок, за повідомленнями ЗМІ, близько 500 людей провели ненасильницький мітинг біля райдержадміністрації Врадіївки, вимагаючи об'єктивного розслідування злочину. Віриться, мешканці багатьох невеликих українських містечок стежать за ситуацією у вечірніх ефірах.

Прикро, але неконвенційні методи боротьби в таких ситуаціях допомагають людям краще зрозуміти, чого вони хочуть та який їхній громадянський потенціал в нашій державі. Ці методи не допоможуть досягнути кінцевої мети учасників, як, втім, жодного суспільного консенсусу. Вони також не знімають відповідальності за наслідки вчинених дій.

Ефективним механізмом дії є створення громадського комітету чи об'єднання, яке б слідкувало за неупередженістю розслідування або ж, після всеукраїнського розголосу, широкої громадської коаліції.

Первинна самоорганізація отримає механізми впливу набувши організованих форм та ставлячи конструктивні цілі як громадська ініціатива на рівні локальному або ж всеукраїнський рух, сконцентрований на соціальних проблемах – як от міліцейське свавілля, та зорганізований за мережевим принципом у масштабі держави.

 

Василь Кедик, політолог, Івано-Франківськ, спеціально для УП


03.07.2013 Василь Кедик 1071 4
Коментарі (4)

Сергій Чирва 2013.07.04, 13:53
Підтримую думку: У сьогоднішній Україні будь-яка неінституційна самоорганізація свідчить про пробудження громадянського суспільства більше ніж діяльність значної кількості зорганізованих за класичним зразком громадських організацій. Адже останні здатні втілювати проекти за грантові чи бізнесові кошти та водночас здебільшого не можуть втілити елементарні ініціативи за власні ресурси.
Професор 2013.07.04, 14:13
Ех, Вася – Вася! Вмієш ти філософствувати. А за освітою ж політолог. Краще писав би свою дисертацію та заміняв свого дорогого шефа на парах. Було би більше користі, хоча й без належної подяки. Не піарся, працюй!
тролям 2013.07.05, 16:39
Професор, а ти не з межигір"я пишеш? Що по-суті тобі у статті не сподобалось, можеш сформулювати, чи IQ не дозволяє? Усе вірно Кедик написав, проаналізував стан речей в суспільстві, власне, з політологічної точки зору. Просинається народ, важко, але стає на ноги, поволі, але усвідомлюють себе люди громадянами, он - уже про самоуправління заговорили у Врадіївці. Все буде добре, тільки "професорів" на узбіччя копняками вигнати, щоб не підсирали єхидно.
Студент 2013.07.11, 14:23
А люди то зі Сходу піднімаються а не із Заходу, виходить що Слободжанщина більш національно свідома, ніж більш заможні западенці, візьміть хоча б акції біля управлінь міліції в Донецьку та інших містах вони були більш зорганізованими ніж у нас.
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2189
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

865
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

907
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

916 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

2767 3
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1469

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, "для піару". Якщо "піаром" вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

223

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

640

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

341

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1011
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2036
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1077
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

802
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

297
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

14981
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7294
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

726
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

283
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

194
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

291
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

576
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1033