Всесвітній день туризму: як рятувальники завдяки застосунку рятують життя заблукалих у горах

27 вересня відзначається Всесвітній день туризму. Рятувальники закликають любителів відпочинку у горах пам'ятати про безпеку.

Так, найкращим способом уникнення небезпеки є дотримання правил туризму, передає Фіртка.

Як повідомили в ДСНС, найчастіше туристи губляться влітку та восени, рідше — взимку та весною.

Найпоширенішою причиною, чому туристи губляться у горах в основному є переоцінка своїх можливостей та недооцінювання складності маршруту чи рельєфу місцевості.

Тому, якщо ж турист все-таки заблукав в горах, то варто залишатися спокійним, зберігати сили, та надавати сигнали про своє місцеперебування для прискорення пошуків.

Щоб спростити процес взаємодії з рятувальною службою та зробити її ефективнішою, для гірських туристів розробили GPS моніторингову систему, яка містить мобільний застосунок «Порятунок у горах». 

Його мета – покращити комунікацію між рятувальниками й туристами та покращити ефективність роботи рятувальників.

Застосунок підтримує чотири мови: англійську, українську, польську та румунську. Його розробка тривала близько року, під час якого рятувальники у співпраці з фахівцями та волонтерами удосконалювали програму.

Крім того, за умови реєстрації користувач може натиснути сигнал SOS, що направить виклик з точними координатами до рятувальників.

«Не потрібно шукати номери пошуково-рятувальних частин, досить просто завантажити застосунок».

Також, наголошують рятувальники, окрім інформації про себе, потрібно залишати ще номер контактної особи, щоб у разі відсутності зв‘язку з заблукалим, рятувальникам не доводилось проводити зайві розслідування, що забирають додатковий час, який в умовах рятування життя йде на лічені хвилини.

Отже, функціонал застосунку дозволяє зареєстрованим користувачам здійснювати наступні дії:

  • телефонувати на єдиний номер прийому екстрених повідомлень про надзвичайні події в горах (безпосередньо до Оперативного чергового гірської пошуково-рятувальної служби);
  • надсилати екстрені SMS або Internet повідомлення з точними географічними координатами місця перебування заявника;
  • віддалено реєструвати свої гірські мандрівки в гірській пошуково-рятувальній службі.

До слова, за 10 днів до походу радимо зареєструватися у гірській пошуково-рятувальній службі. Ця процедура безплатна. Реєстрація за посиланням


Так, наприклад, у Карпатах рятувальники розшукали двох заблукалих туристок з Києва завдяки мобільному застосунку «Порятунок у горах».
Зокрема, 16 червня о 21:40 оперативний черговий гірської пошуково-рятувальної частини отримав повідомлення на мобільний застосунок "Порятунок в Горах" про допомогу. У ньому йшлося, що поблизу гори Вухатий Камінь, що у Верховинському районі, заблукали дві дівчини з Києва 1998 та 1997 років народження.
За допомогою мобільного застосунку  надзвичайники встановили координати місця перебування мандрівниць.
"Вже о 22:15 годині рятувальники поста Явірник знайшли двох заблукалих туристок. Їх супроводили до туристичного притулку на полонині Смотрич, де вони залишилися для ночівлі", — йдеться у повідомленні.


27.09.2023 7024
Коментарі ()

14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

537
12.06.2025
Тетяна Дармограй

У першому півріччі 2025 року мобілізацію на Івано-Франківщині проводили з використанням нових електронних систем та оновлених процедур. Які зміни в мобілізації діють та що ще планують удосконалити, розповідає Фіртка.

6036
10.06.2025
Павло Мінка

Калуш зіткнувся з енергетичною та екологічною кризою — мільйонні збитки та виснаження підземних вод загрожують питному водопостачанню міста.  

1533
05.06.2025
Олег Головенський

Про сучасні загрози, що потребують нової парадигми підготовки управлінців і фахівців та про нову освітню програму «Національна безпека», Фіртка поспілкувалася з куратором програми, професором кафедри публічного управління та адміністрування Василем Остап’яком.

1871
02.06.2025
Лука Головенський

Про репресії радянською системою українських науковців та лідерів визвольних змагань, про навчання і наукові дослідження Українського Вільного Університету в Мюнхені та його місію української культурної дипломатії Фіртка поспілкувалася з Ларисою Дідковською.  

2929 5
28.05.2025
Вікторія Матіїв

Фіртка порозмовляла з Сергієм Галкіним — колишнім морським піхотинуем Феодосійського батальйону. Після окупації Криму Росією у 2014 році, медики виявили в нього пухлину. Чоловіка визнали непридатним до служби. Відтоді він активно займається волонтерством: допомагає українським військовим та надає юридичні консультації.  

1452

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

148

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

663

Ані висока освіченість, ані шляхетна спадковість, ані залучення до незлобивих віровчень не породжують усвідомленого гуманізму «просто так».

768

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

1324
08.06.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

1514
02.06.2025

На Прикарпатті завершується весняна посівна кампанія.  

1397
26.05.2025

На Івано-Франківщині триває посівна кампанія.  

1387
07.06.2025

Восьмого та дев'ятого червня християни відзначатимуть свято Трійці.  

3494
01.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

7078
29.05.2025

У четвер, 29 травня, християни відзначають Вознесіння Христове.  

1105
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

44445
07.06.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

36039 1
06.06.2025

В усьому світі санкції, накладені на Росію через її агресію в Україні, стали потужним інструментом, спрямованим на ізоляцію Кремля. Однак, як і у випадку з багатьма іншими, ці заходи не стали перепоною для всіх.  

614
01.06.2025

Другий тур виборів президента Польщі відбувається після того, як жоден з 13 кандидатів у першому турі 18 травня не здобув більше половини чинних голосів.  

681
27.05.2025

Німеччина, а також Франція, Велика Британія та США більше не мають обмежень щодо далекобійної зброї для України.  

954
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

1039