Все, що треба знати про коронавірус

Про пандемію коронавірусу говорять ледь не у кожному домі. Інформаційні портали, соціальні мережі, телебачення та інші ЗМІ – щодня ми отримуємо купу нової інформації, та чи правдивої?

Тож у чому саме полягає небезпека коронавірусу? Як захистити себе та близьких? На ці та інші питання надасть відповіді Луговська Ольга Василівна – лікар загальної практики - сімейної медицини, заступник головного лікаря, голова ЛКК медичного центру «Оксфорд Медікал Івано-Франківськ».


Як вірус проникає в організм людини?

Ідеальний шлях проникнення коронавірусу – через слизові оболонки людини (порожнина носа, рота, очі). Як саме він може туди проникнути? Ви можете навіть не подумавши про це протерти втомлені очі руками, вдихнути повітря у приміщенні, де кілька секунд тому пчихнула хвора людина, привітатися з далеким знайомим обіймами та поцілунками, а про звичку постійно доторкатися до обличчя не треба й згадувати.

Що саме уражає вірус?

Проникнувши в організм, вірус прямує прямо до дихальних шляхів і у легені. Наша дихальна система має два дуже важливих типи клітин: келихоподібні – які продукують вологу для легень, і мерехтливий епітелій, який затримує та не допускає проникнення чужорідних тіл (мікроорганізмів, пилу та ін.). Уражаючи ці клітини, вірус паралельно провокує імунну реакцію організму, який відповідає йому обширним запаленням, що ще більше уражає легені. Рентгенологічні зміни вигляду легень лікарі описують із битим склом.

Які симптоми коронавірусу?

Враховуючи, що вірус знищує клітини, які продукують вологу, симптоматика проявляється сухим кашлем, болями в грудях, затрудненим диханням, значним підвищенням температури (від 38⁰С). Також часто у пацієнтів з коронавірусом турбують головні болі та виникає діарея.

Хто потрапляє у групу ризику коронавірусу?

Твердження, що захворювання уражає тільки осіб похилого віку – це міф! Навіть в Україні вже офіційно затверджені випадки зараження дітей, осіб молодого віку – 21, 36, 37 років та ін. А ось високі показники летальності у старших людей – це реальна проблема, яка може стосуватися у тому числі і ваших близьких.

Також у групу ризику входять медичний персонал, особи, що повернулися з-за кордону, чи контактували з такими, люди, які контактували з хворими особами, люди з хронічними захворюваннями органів дихання і курці. Так, саме курці підлягають групі ризику, і міф про те, що куріння захищає від коронавірусу – це просто абсурд!

Як захистити себе?

Гадаю, що стандартними правилами про зміцнення імунітету та миття рук наших людей не здивуєш. Тому зосередимо більшу увагу на захисті легень.

  • По-перше, не можна допустити проникнення вірусу всередину. Цікавий факт: діаметр віруса 0.12 мкм, а діаметр пори у масці – 3 мкм., респіратора – 0,2 мкм. Висновок робіть самі: чи купити всі маски у аптеці і далі ходити по справах, чи прислухатися лікарів і залишитися вдома. І припиніть торкатися обличчя! Звісно важко протистояти звичці, тому попросіть близьких, щоб частіше робили вам зауваження. Використання антисептика доцільне тільки тоді, якщо ви торкалися предметів у громадських місцях, чи перебували десь за межами дому. В домашніх умовах достатньо часто мити руки з милом 40-60 секунд.
  • Пийте теплу рідину: чай, узвар, компот – на ваш розсуд. Бажано кожних 15 хв бодай 2 ковтки рідини.
  • Споживайте достатню кількість вітамінів з доступних сезонних продуктів харчування: домашній мед, квашені продукти, цільнозернові продукти. Інформації про вміст вітамінів у продуктах в мережі достатньо. Якщо ви бажаєте приймати таблетовані форми вітамінів – обов’язково проконсультуйтесь з вашим сімейним лікарем!
  • Найпоширеніший чинник, який нищить наш імунітет – стрес. Багатодітні мами зараз можуть отримати певну порцію гніву, адже цілодобове сидіння з дітьми на карантині – це суцільний стрес. Тому у цьому випадку можу порадити замінити телевізор на книгу чи якесь хобі, а соцмережі – на спілкування з близькими. Спробуйте – зазвичай результат позитивний.

Щоб увесь цей жах якомога швидше припинився – сумлінно дотримуйтесь карантину, повноцінно харчуйтесь і якомога менше хвилюйтесь. Якщо у вас чи у близьких виникли симптоми ГРВі – обов’язково зателефонуйте лікареві! Бажаю доброго здоров’я!


Коментарі ()

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

273
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

526
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5395
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1439
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1316
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2603

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

364

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1039

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

956
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10645
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5661
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883