Вся давня Україна в одному селі. Скансен Пирогово – історія під відкритим небом (фото)

 

Яким було українське село понад сто років тому? Як жили люди, як працювали, як веселились та як проводили найбільші свята? Чим відрізнялась сільська хата Полісся від оселі Слобожанщини? Чому українці різних регіонів саме так організовували своє господарство? Які наряди одягали наречені на весілля та як перевдягались колядники у Різдвяний день? Побачити хоч один день з життя українців минулих століть запрошує Національний музей народної архітектури та побуту України Пирогово.

Найвидатніший етномузей країни

Найбільший у Європі музей просто неба знаходиться в Україні. Національний музей народної архітектури та побуту Пирогово розкинувся на 131 гектарі Голосіївського району Києва. Давня культура кожного українського регіону відображена тут у сотнях великих та дрібних експонатів. У господарстві, ремеслах, архітектурі та інтер’єрах цього села. «Середнє Придніпров’я», «Полтавщина і Слобожанщина», «Полісся», «Поділля», «Південь», «Карпати» – окремі етнографічні регіони, представлені у музеї.

Всі об’єкти музею Пирогово – справжні, за невеликим винятком, твори народної дерев’яної архітектури, привезені сюди з усіх областей України. Ці будиночки розбирали у різних селах по шматочку, маркували, перевозили в Пирогово і тут вже відтворювали в оригінальному вигляді. Найдавніший експонат – хата 1587 року з піччю – найстаріший пам’ятник народного будівельного мистецтва на території всього колишнього Радянського Союзу. Також серед незвичайних експонатів – хата родичів Тараса Шевченка. Зараз всього на території розміщено близько 300 унікальних пам’яток народної архітектури, датованих XVI − XX століттями.

Тут можна побачити унікальні колекції вітряків, водяних млинів, кузні, колибу, парню, сільську управу, церковно-парафіяльну школу, садибу священика, шинок… хати, комори, клуні, сажі, курники, погреби тощо.

Життя просто неба

Цікаво, що місцевість, де зараз розкинувся музей просто неба, була заселена ще задовго до нашої ери – такого висновку дійшли археологи. Поблизу також було знайдено безкурганний могильник, датований приблизно V століттям до н. е., а також пізніші «Зарубинські» поселення ранніх слов’ян.

Музей Пирогово був заснований у лютому 1969 року з ініціативи громадськості, Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

Тут немає холодної музейної тиші нудних експонатів. Довкола – мальовнича природа дібров старовинного Голосіївського лісу. Між вулиць лунають народні пісні, всюди гамірно і весело. У Пирогові ледь не щодня відбуваються виставки, ярмарки, майстер-класи, театралізовані постановки і різні свята. На лавочках ви можете зустріти молодиць в очіпках та парубків у жупанах. Та ви й самі можете приміряти, або придбати вишиванку для себе.

Церкви та ідоли

У цьому етнографічному музеї проводиться більше двадцяти свят на рік – народних і релігійних. Кожних вихідних тут відзначається якась подія. Свої традиції пошановують не лише християни, а й старовіри і язичники. Аж п’ять старовинних дерев’яних церков регулярно відправляють тут служби. Молодята вінчаються та хрестять дітей на території цього відкритого музею. А от прихильникам язичницьких традицій більше до вподоби територія, де стоїть Дуб Перуна. Це священне дерево віком 2 тисячі років стало експонатом музею після того, як його знайшли у водах Десни.

200-літні традиції святкування весіль, нічні ворожіння, чи купальське вінкоплетіння – ніде так яскраво, як тут ви не побачите відтворення давніх українських обрядів. Живе, автентичне, яскраве українське свято.

Навіть кількох годин не вистачить на те, щоб оглянути все Пирогово. Ви можете самі прогулюватись територією, або послухати екскурсію гіда. Пройтись пішки, чи проїхати верхи, на бричці, чи возі, запряженому кіньми. Можна навіть проїхатись на електропотязі, що курсує територією музею. А для найактивніших відвідувачів минулого року відкрили велопрокат.

Для тих, хто зібрався в дорогу:

Місце знаходження:
місто Київ, Голосіївський район, с. Пирогово, вул. Красноземна, 1

GPS:
50.3532129° 30.5091242°

Контакти:
Сайт: www.pyrohiv.com.ua
www.facebook.com/pirogovo.museum

Поради бувалого мандрівника:
Доїхати до музею можна від станції метро «Либідська» на тролейбусі № 11; маршрутним таксі № 172 (з Ленінградської площі), маршруткою № 156 (з Софіївської площі).

автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua

205786_474286112607103_1736372445_n

Скансен Пирогово

Скансен Пирогово

Скансен Пирогово

Скансен Пирогово

Скансен Пирогово

Скансен Пирогово

Скансен Пирогово


Клікніть, щоб збільшити
Скансен Пирогово

Скансен Пирогово

Скансен Пирогово

Зима в Пирогово (автор Ашатан)

Зима в Пирогово (автор Ашатан)

Зима в Пирогово (Київський фотограф Дмитро Бартош)

Зима в Пирогово (Київський фотограф Дмитро Бартош)

Зима в Пирогово (Київський фотограф Дмитро Бартош)

Зима в Пирогово (Київський фотограф Дмитро Бартош)

Під час зйомок фільму "Толока"

Під час зйомок фільму “Толока”

Stitched Panorama

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

pirohovo714095822840

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

Інтер’єр хати фото: pro-travel.net

Інтер’єр хати
фото: pro-travel.net

фото: Музей Пирогово

фото: Музей Пирогово

На святі Купала

На святі Купала

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

фото: Віталій Стельмах

фото: Віталій Стельмах

Осінь в музеї

Осінь в музеї

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

фото: pro-travel.net

Чарівна осінь у музеї

Чарівна осінь у музеї

Літо в Пирогові

Літо в Пирогові

Літо в Пирогові

Літо в Пирогові


Клікніть, щоб збільшити

Пирогово з висоти

Пирогово з висоти


Клікніть, щоб збільшити

План музею

 

Всвіті


02.03.2015 4537 0
Коментарі (0)

07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

495
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5067 3
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1640
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1659
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2809
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2454

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

393

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1600

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2335

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3079
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

151
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

699
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

866
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

447
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

647
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16112
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

3000
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

211
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1119
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

973 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

775