Врятувати Схід

 

/data/blog/51263/49b67273909076e5ffe52392101527d3.jpg

 

Питання боротьби за Схід України - це не питання історії, економіки чи культури, це питання віри. Можна раціонально обґрунтувати, чому сепаратистські регіони потрібно «відпустити», так само як і знайти бонуси та переваги для країни від передачі Криму Росії.

 

Але якщо ти не готовий до компромісів стосовно суверенітету, то залишається лише питання жертви. На які жертви ми готові заради того, щоб зберегти цілісність країни?

 

Зрозуміло, що постійна дестабілізація на Донбасі може загальмувати процес реформування та відновлення країни після диктатури Януковича. Проте культурна, політична та економічна модернізація Донецька та Луганська - це демонстрація спроможності до довгострокової «гри»: терпіти дискомфорт зараз, щоб потім перемогти. Тому питання збереження «складних» регіонів в межах країни - це питання вибору між короткою чи довгою грою.

 

В Донецьку чи Харкова відчуваєш, що тут наче є декілька зовсім різних світів: захоплені карикатурними сепаратистами адміністративні будівлі, наповнені ресторани та торгові центри в центральній частині міст та окремо депресивні районні центри на зразок Слов’янська чи Тореза. Для великої кількості жителів області ці світи навіть не перетинаються: можна спокійно гуляти в скверику біля Донбас-Арени, пообідати в місцевому ресторанчику навпроти захопленої адміністрації, не забути відвідати місцевий парк кованих скульптур біля міської ради і не помітити, що тут є сепаратисти. Хоча в самому центрі міста дивні люди вимагають чогось, чого самі пояснити не можуть, і про це пишуть всі медіа світу. Здається, Донецьк живе сам по собі і не звертає уваги на російські триколори та дивних людей в камуфляжах. Пасивність донеччан та великої частини харків’ян, з одного боку, не дає підтримки терористам-сепаратистам, а з іншого - навіть ті, хто підтримує соборність України, не готові діяти. Жителі міста не навчились об’єднуватись та проявляти ініціативу, тому що відсутність громадянсько-політичної ініціативи та патерналізм дають їм безпеку і комфорт. Не будете в Донецьку висовуватись - не будуть і вас зачіпати. Тому перше, чого потрібно вчити луганчан та донеччан, - це об’єднуватись і довіряти одне одному. Адже після зради Януковича довіра, насправді, на вагу золота.

 

Люди, з якими спілкуєшся біля захоплених будівель та в маленьких містечках, де не прийнято отримувати інформацію з інтернету, живуть у зовсім іншому світі. Майстерна пропаганда Дмитра Кисельова працює, і жодні аргументи на основі цифр, норм законів та логіки з більшою частиною співрозмовників не діють. Єдине, що може спрацювати, - це місцеві лідери думок та медіа за підтримки антикризових медіа-центрів, які будуть формувати порядок денний, творити нові змісти та вкладати правильні сенси. Результат такої діяльності, мабуть, можна буде побачити через декілька років. Хоча іноді здається, що частину населення російські міфи поглинули остаточно. Певно, треба творити моду на якісну інформацію у нового покоління східняків. Планшетами вони так само часто користуються, як і інші українські міщани.

 

У розмовах з таксистами відчуваєш культ праці та страх перед майбутнім. Сепаратистів усі таксисти, з якими я спілкувався на Сході, зневажливо називали неробами. Тут праця дає стабільність, яка стала цінністю. Тут, на Донбасі, легко відчути, чому колишній президент так часто говорив про стабільність – для них це справді має першочергове значення. Страх соціально-економічних негараздів, мабуть, не менший, ніж від міфічних «бандерівців», які вже давно приїхали, погуляли містом та поїхали назад. Як би це дивно не звучало, але гарантувавши впевненість жителям Сходу у завтрашньому дні, пообіцявши, що пенсії та зарплати зростатимуть, можна суттєво вибити ґрунт з-під сепаратизму. Хтось скаже, що це несправедливо – так перейматися лише ними, адже в країні є й інші регіони. А я запитаю: що для вас цінніше - гроші чи соборність України?

 

Другий, проте дуже тонкий механізм заспокоєння радикалів - це реальна децентралізація: нехай місцева еліта бере на себе відповідальність. Бо мало хто там сумнівається, що Ринат Леонідович контролює процеси, більшість впевнені, що саме він роздає карти та визначає, хто «грає» навколо його Донбасу.

 

А Донбас зараз грає у великій міжнародній політиці, де ефект доміно працює частіше, ніж нам здається. Якщо гральні кості Сходу впадуть невдало, то масштаб руйнування всієї конструкції стримувань та противаг на карті світу важко й передбачити. Може впасти вся Європа. Тому врятувати Донбас від московського імперіалізму - це не лише врятувати Україну, це врятувати Європейську спільноту та її цінності. Важко нам усвідомити масштаб відповідальності, який лягає на плечі Тореза, Слов’янська, Донецька, Харкова чи Шахтарська, а як же важко там! Проте ніхто, крім нас, їм не допоможе.

 

 

Тарас СЛУЧИК, політолог для Галицького Кореспондента

Харків – Донецьк – Івано-Франківськ


24.04.2014 Тарас СЛУЧИК 865 1
Коментарі (1)

Сергій 2014.04.25, 22:00
Вслухайтеся в текст пісеньки - http://www.youtube.com/watch?v=uGzA2aVSvBY
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

5938
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1061
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

604
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5597
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1510
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1373

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

447

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1270

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1095

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1001
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

333
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

374
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1327
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

413
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

678
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5722
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

427
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

293
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

635 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1077
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

936