Вперше на Прикарпатті проведена лазерна коагуляція варикозних вен

 

Вперше на Прикарпатті в лікувально-діагностичному центрі МЕДЕКС в відділенні лазерної хірургії здійснено ендовенозну лазерну коагуляцію варикозно змінених вен.

 

Кандидат медичних наук, лікар-ангіолог  - Диб'яко Юрій Миколайович розповів детальніше про варикозну хвороба та сучасні методи її лікування:

 

- Варикозне розширення вен нижніх кінцівок відноситься до одного з найпоширеніших захворювань периферичних судин, відомих суспільству з давнини. За оригінальним висловом Д. Ван Дер Стріча (1996), варикозна хвороба стала «платою людства за прямоходіння і вертикальний спосіб життя».

В нашій країні з цією проблемою,  в тій чи іншій мірі, стикається кожна третя жінка і кожен п’ятий чоловік. За епідеміологічними даними  різними формами цього захворювання страждають 10-20% чоловіків і 30-40% жінок  працездатного віку.  Особливо схильні до цього захворювання люди, що працюють на «стоячих» роботах або ті, що ведуть малорухливий спосіб життя.

Виникає варикозне розширення виникає внаслідок недостатності у венозній стінці специфічних еластичних волокон, які формують утримуючий каркас самої стінки. Слабкість  венозної тканини обумовлює, в свою чергу, недостатньо щільне змикання венозних клапанів, що стає причиною погіршення відтоку крові від кінцівок. Затримка крові в поверхневих венах сприяє ще більшому їх розширенню та виникненню варикозних вузлів.

Підступність варикозної хвороби полягає в тому, що дуже довго вона справляє враження лише косметичного дефекту, і не завдає людині особливих незручностей. Поява відчуття важкості і втоми в ногах, невеликих розширених вен на гомілці (судинних «зірочок» і «сіточок») – це перший сигнал про неблагополуччя. На жаль, більшість людей не звертають уваги на вищевказані симптоми і хвороба прогресує. Коли поряд з розширеними венами з'являються набряки, шкіра темніє і стає «лаковою», забої і порізи на ногах довго не гояться – це вже другий, тривожніший сигнал про те, що організм вичерпав можливості справитися з хворобою самостійно і йому терміново потрібна допомога фахівця.  

Небезпечна варикозна хвороба і своїми ускладненнями. Через поганий відтік крові виникають трофічні виразки і щонайменша травма провокує їх розповзання по всій гомілці. І це ще не вся біда. У варикозно розширених венах часто утворюються тромби, які у разі їх відриву від стінки судини з потоком крові потрапляють в легеневу артерію. Виникає так звана тромбоемболія, що становить загрозу не тільки здоров'ю -- життю. От чому з варикозом необхідно боротися на будь-якій стадії його розвитку, не чекаючи ускладнень.

На жаль, консервативні методи лікування варикозної хвороби та її ускладнень часто не приносять бажаних результатів, особливо, якщо захворювання запущене. Носіння спеціальної компресійної білизни, дотримання правильного режиму та інші подібні заходи спроможні лише сповільнити прогресування хвороби, не ліквідовуючи причини.  

Останнім часом особливої популярності набула склерозуюча терапія, яка  полягає у введенні у просвіт варикозних вен  хімічних речовин для склеювання стінок з метою виключення їх з кровоплину. Однак, це не тільки не усуває причину хвороби, а й при виконанні без належних показів призводить до ряду небезпечних ускладнень, а саме до тромбофлебіту (запалення і тромбування поверхневих вен), змертвіння шкіри в ділянці ін’єкції, тромбозу глибоких вен, попадання частинок тромбів і склерозанта в системний кровоплин з подальшим його перекриттям у різних судинах. Тому слід пам’ятати, що цю процедуру варто виконувати лише при наявності незначного варикозу, а саме судинних «зірочок» і «сіточок», бічних гілок великої підшкірної вени, а не самої великої підшкірної вени та при повторній появі варикозних вен після оперативного їх видалення. Варто мати на увазі, що після склеротизації залишається висока вірогідність повторної появи варикозу.

Саме тому оперативні методи лікування варикозу до цих пір залишаються найбільш ефективними і широко використовуються.

Оперативне видалення варикозно змінених вен, яке найчастіше здійснюється в медичній практиці, передбачає видалення розширених вен з окремих розрізів. Ця операція має як свої переваги так і недоліки. До переваг слід віднести загальнодоступність операції, тому що виконується вона майже у всіх хірургічних стаціонарах, великий практичний досвід хірургів у її виконанні і радикальність втручання, тобто можливість максимально повного видалення змінених вен, що особливо актуально при запущених формах варикозу. Крім того, зазначена операція значно знижує ризик рецидиву захворювання.

Серед недоліків варто мати на увазі кровотечі з ран в першу добу після операції. Вони, як правило, бувають незначними, але можуть слугувати причиною накопичення крові в місцях забраних вен і утворення підшкірних крововиливів, які зникають впродовж 7-10 днів. Рідше можливе виникнення запалення в ділянці післяопераційних ран, пошкодження лімфатичних судин і дрібних нервів, які створюють дискомфорт на більш тривалий термін. Також варто не забувати про післяопераційні рубці, які будуть нагадувати вам про перенесену операцію впродовж всього життя.

Згаданих ускладнень значною мірою вдається уникнути, використовуючи відносно нову для нас методику оперативного лікування варикозної недуги – ендовенозну лазерну коагуляцію, яка є більш перспективною для забезпечення належної ефективності при мінімальній інвазивності. Суть лазерної коагуляції полягає у локальному термічному пошкодженні стінки вени лазерним випромінюванням, що веде до її заростання і виключення із патологічного кровоплину. Серед переваг даної методики можна назвати наступні: майже повне уникнення таких післяопераційних ускладнень як кровотечі, ураження нервів і лімфатичних судин, післяопераційних синців, больового синдрому. Також необхідно зазначити, що лазерна коагуляція є засобом так званої «офісної» хірургії, коли відразу ж після виконання процедури пацієнт може самостійно залишити медичний центр і в короткому часі приступити до своєї звичної діяльності. Значним позитивом цієї методики є винятковий естетичний результат, тобто відсутність рубців. Попри всі позитиви, лазерна коагуляція, як і кожна з методик, може в ряді випадків мати ускладнення. До них належать почервоніння шкіри над коагульованою веною, короткотривале затерпання шкіри, незначний набряк, опіки шкіри, місцевий тромбофлебіт. Слід зазначити, що всі вони, якщо й виникають, то носять поміркований зворотній характер.

Іноді ендовенозна коагуляція поєднується з естетичною флебектомією, суть якої полягає у видаленні дрібних венозних гілок з проколів шкіри. Таке комбіноване втручання проводиться пацієнтам з розсипним типом варикозу для забезпечення максимального косметичного результату.

Попри всі позитиви, стримуючим чинником при виконанні лазерної коагуляції вен є те, що методика в певному сенсі не є загальнодоступною. Вона потребує  складного спеціального обладнання та виконання ультразвукового контролю за проведенням операції. Але, не зважаючи на складнощі такого характеру і враховуючи визнану у всьому світі ефективність лазерного лікування варикозу, методика набуває все більшої популярності і в Україні. В нашому регіоні згадані втручання можуть бути запропоновані фахівцями лікувально-діагностичного центру «Медекс», які здійснюють як доопераційні консультації, так і післяопераційне спостереження за пацієнтами.


15.12.2011 4800 1
Коментарі (1)

Петро 2011.12.15, 14:04
Не вперше шановні колеги,уже 5 років в міській клінічній лікарні №1,по вул. Матейки професор В.Криса провів успішно біля 500 операцій з допомогою лазера.
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717