Вперше на Прикарпатті проведена лазерна коагуляція варикозних вен

 

Вперше на Прикарпатті в лікувально-діагностичному центрі МЕДЕКС в відділенні лазерної хірургії здійснено ендовенозну лазерну коагуляцію варикозно змінених вен.

 

Кандидат медичних наук, лікар-ангіолог  - Диб'яко Юрій Миколайович розповів детальніше про варикозну хвороба та сучасні методи її лікування:

 

- Варикозне розширення вен нижніх кінцівок відноситься до одного з найпоширеніших захворювань периферичних судин, відомих суспільству з давнини. За оригінальним висловом Д. Ван Дер Стріча (1996), варикозна хвороба стала «платою людства за прямоходіння і вертикальний спосіб життя».

В нашій країні з цією проблемою,  в тій чи іншій мірі, стикається кожна третя жінка і кожен п’ятий чоловік. За епідеміологічними даними  різними формами цього захворювання страждають 10-20% чоловіків і 30-40% жінок  працездатного віку.  Особливо схильні до цього захворювання люди, що працюють на «стоячих» роботах або ті, що ведуть малорухливий спосіб життя.

Виникає варикозне розширення виникає внаслідок недостатності у венозній стінці специфічних еластичних волокон, які формують утримуючий каркас самої стінки. Слабкість  венозної тканини обумовлює, в свою чергу, недостатньо щільне змикання венозних клапанів, що стає причиною погіршення відтоку крові від кінцівок. Затримка крові в поверхневих венах сприяє ще більшому їх розширенню та виникненню варикозних вузлів.

Підступність варикозної хвороби полягає в тому, що дуже довго вона справляє враження лише косметичного дефекту, і не завдає людині особливих незручностей. Поява відчуття важкості і втоми в ногах, невеликих розширених вен на гомілці (судинних «зірочок» і «сіточок») – це перший сигнал про неблагополуччя. На жаль, більшість людей не звертають уваги на вищевказані симптоми і хвороба прогресує. Коли поряд з розширеними венами з'являються набряки, шкіра темніє і стає «лаковою», забої і порізи на ногах довго не гояться – це вже другий, тривожніший сигнал про те, що організм вичерпав можливості справитися з хворобою самостійно і йому терміново потрібна допомога фахівця.  

Небезпечна варикозна хвороба і своїми ускладненнями. Через поганий відтік крові виникають трофічні виразки і щонайменша травма провокує їх розповзання по всій гомілці. І це ще не вся біда. У варикозно розширених венах часто утворюються тромби, які у разі їх відриву від стінки судини з потоком крові потрапляють в легеневу артерію. Виникає так звана тромбоемболія, що становить загрозу не тільки здоров'ю -- життю. От чому з варикозом необхідно боротися на будь-якій стадії його розвитку, не чекаючи ускладнень.

На жаль, консервативні методи лікування варикозної хвороби та її ускладнень часто не приносять бажаних результатів, особливо, якщо захворювання запущене. Носіння спеціальної компресійної білизни, дотримання правильного режиму та інші подібні заходи спроможні лише сповільнити прогресування хвороби, не ліквідовуючи причини.  

Останнім часом особливої популярності набула склерозуюча терапія, яка  полягає у введенні у просвіт варикозних вен  хімічних речовин для склеювання стінок з метою виключення їх з кровоплину. Однак, це не тільки не усуває причину хвороби, а й при виконанні без належних показів призводить до ряду небезпечних ускладнень, а саме до тромбофлебіту (запалення і тромбування поверхневих вен), змертвіння шкіри в ділянці ін’єкції, тромбозу глибоких вен, попадання частинок тромбів і склерозанта в системний кровоплин з подальшим його перекриттям у різних судинах. Тому слід пам’ятати, що цю процедуру варто виконувати лише при наявності незначного варикозу, а саме судинних «зірочок» і «сіточок», бічних гілок великої підшкірної вени, а не самої великої підшкірної вени та при повторній появі варикозних вен після оперативного їх видалення. Варто мати на увазі, що після склеротизації залишається висока вірогідність повторної появи варикозу.

Саме тому оперативні методи лікування варикозу до цих пір залишаються найбільш ефективними і широко використовуються.

Оперативне видалення варикозно змінених вен, яке найчастіше здійснюється в медичній практиці, передбачає видалення розширених вен з окремих розрізів. Ця операція має як свої переваги так і недоліки. До переваг слід віднести загальнодоступність операції, тому що виконується вона майже у всіх хірургічних стаціонарах, великий практичний досвід хірургів у її виконанні і радикальність втручання, тобто можливість максимально повного видалення змінених вен, що особливо актуально при запущених формах варикозу. Крім того, зазначена операція значно знижує ризик рецидиву захворювання.

Серед недоліків варто мати на увазі кровотечі з ран в першу добу після операції. Вони, як правило, бувають незначними, але можуть слугувати причиною накопичення крові в місцях забраних вен і утворення підшкірних крововиливів, які зникають впродовж 7-10 днів. Рідше можливе виникнення запалення в ділянці післяопераційних ран, пошкодження лімфатичних судин і дрібних нервів, які створюють дискомфорт на більш тривалий термін. Також варто не забувати про післяопераційні рубці, які будуть нагадувати вам про перенесену операцію впродовж всього життя.

Згаданих ускладнень значною мірою вдається уникнути, використовуючи відносно нову для нас методику оперативного лікування варикозної недуги – ендовенозну лазерну коагуляцію, яка є більш перспективною для забезпечення належної ефективності при мінімальній інвазивності. Суть лазерної коагуляції полягає у локальному термічному пошкодженні стінки вени лазерним випромінюванням, що веде до її заростання і виключення із патологічного кровоплину. Серед переваг даної методики можна назвати наступні: майже повне уникнення таких післяопераційних ускладнень як кровотечі, ураження нервів і лімфатичних судин, післяопераційних синців, больового синдрому. Також необхідно зазначити, що лазерна коагуляція є засобом так званої «офісної» хірургії, коли відразу ж після виконання процедури пацієнт може самостійно залишити медичний центр і в короткому часі приступити до своєї звичної діяльності. Значним позитивом цієї методики є винятковий естетичний результат, тобто відсутність рубців. Попри всі позитиви, лазерна коагуляція, як і кожна з методик, може в ряді випадків мати ускладнення. До них належать почервоніння шкіри над коагульованою веною, короткотривале затерпання шкіри, незначний набряк, опіки шкіри, місцевий тромбофлебіт. Слід зазначити, що всі вони, якщо й виникають, то носять поміркований зворотній характер.

Іноді ендовенозна коагуляція поєднується з естетичною флебектомією, суть якої полягає у видаленні дрібних венозних гілок з проколів шкіри. Таке комбіноване втручання проводиться пацієнтам з розсипним типом варикозу для забезпечення максимального косметичного результату.

Попри всі позитиви, стримуючим чинником при виконанні лазерної коагуляції вен є те, що методика в певному сенсі не є загальнодоступною. Вона потребує  складного спеціального обладнання та виконання ультразвукового контролю за проведенням операції. Але, не зважаючи на складнощі такого характеру і враховуючи визнану у всьому світі ефективність лазерного лікування варикозу, методика набуває все більшої популярності і в Україні. В нашому регіоні згадані втручання можуть бути запропоновані фахівцями лікувально-діагностичного центру «Медекс», які здійснюють як доопераційні консультації, так і післяопераційне спостереження за пацієнтами.


15.12.2011 4484 1
Коментарі (1)

Петро 2011.12.15, 14:04
Не вперше шановні колеги,уже 5 років в міській клінічній лікарні №1,по вул. Матейки професор В.Криса провів успішно біля 500 операцій з допомогою лазера.
28.09.2023
Вікторія Матіїв

Канада — країна, яка завойовує серця своєю величчю та різноманітністю, ділиться журналістка Фіртки, яка певний період проживала там.  

369
25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

920
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

1048
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

8340 15
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2549
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2436

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

503

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

872

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

948

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

641
27.09.2023

В області завершилося збирання ранніх зернових і зернобобових культур.  

524
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

355
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

525
27.09.2023

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

20060
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38123
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

514
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

641
25.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

337
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

462
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

379
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

1071
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

732 1