
Цього року в Івано-Франківську стартувала програма відновлення пам’яток архітектури, запроваджена міської радою.
Як вже писала Фіртка, завдяки їй вже вдалось облаштувати оглядовий майданчик на Ратуші, фортечний провулок біля «Бастіону», повністю відновити фасад будинку на вул. Мазепи, 7-9.
Як завершальний штрих реставрації останнього – історична будівля отримала особливу ілюмінацію.
Це перший будинок у місті, для якого КП «Івано-Франківськміськсвітло» розробив персональний проект освітлення.
Як розповів директор підприємства Віктор Синишин, австрійська будівля тепер устаткована 14-ма діодними прожекторами.
Він наголосив, що вечірню ілюмінацію встановлювали таким чином, аби не лише підкреслити архітектурну красу та стилістику пам’ятки, але й не заважати освітленням мешканцям будинку.
Найближчим часом планується реставрація сусідньої будівлі на вул. Мазепи, 5 та колишній готель «Київ», що на вул. Незалежності, 1.
"Перша спроба, «проба пера» такої реставрації фасаду - будинку на вул. Гетьмана Мазепи 7, 9 - безперечно виявилась успішною!" - так прокоментував кроки Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини в виконанні «Програми охорони культурної спадщини міста Івано-Франківська на 2016-2018 роки» начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Володимир Ідак.
"Так зовнішнє водовідведення карнизу було повністю зруйноване, також окремі ділянки карнизу загрожували обвалом. Декоративне огородження балконів – балясини, на 80-90% були в аварійному стані, деякі взагалі не збереглись, окремі елементи кронштейнів, атлантів були втрачені повністю. З сумом доводилось дивитись на те, як безповоротно руйнуються богато декоровані фасади міської забудови. Сподівання ж на їх відновлення були дуже малі.
Але таки вдалось відновити абсолютно весь декор фасаду – від карнизів до самих дрібних елементів балконів, навіть одному з атлантів повернули втрачену голову. Відремонтована водовідвідна система карнизу, відтворено декоративні фактури поверхонь стін. Очищені елементи цоколю з природного тесаного каменю. Оновлена кольорова гама фасаду.
При цьому стало зрозуміло, що мешканці-власники квартир повинні координувати свою діяльність при ремонті чи заміні віконних конструкцій, які є невід’ємною частиною фасаду. Некваліфіковане та самовільне виконання таких робіт є тою "ложкою дьогтю", яка може зіпсувати бочку меду. В результаті окремі мешканці не задоволені обраним кольором столярних елементів.
Та, повторюсь, незважаючи на це все, фасад будинку відреставровано в повному обсязі.
Робота над фасадом будинку дозволила реалізувати не тільки реставраційні технології, а й загострила увагу на деяких типових явищах технічного стану інших об’єктів міста, на що буде звернено особливу увагу в подальшій роботі.
Ще одна дуже важлива сторона справи – у місті почала формуватися верства будівельників-реставраторів, справжніх професіоналів цієї дуже тонкої і кропіткої сфери будівельної діяльності. Це один з найголовніших чинників у справі налагодження постійно діючого будівельного процесу утримання і збереження історичного архітектурного середовища міста", - розповів В.Ідак.