B Івано-Франківську відбулась презентація нової книги Володимира Єшкілєва «Усі кути трикутника. Апокриф мандрів Григорія Сковороди».
Перо відомого івано-франківського письменника добряче «провітрило» сковородинську постать. Від іконного, народницького, канонічного Григорія Сковороди не залишилося й сліду. В центрі роману – зовсім не старомодний, талановитий, обізнаний в науках і мистецтвах юнак. Перш ніж стати письменником і прославитися в ролі філософа, він подорожує Європою, де потрапляє у вир карколомних подій напередодні Семирічної війни. На сторінках книги – пригоди, яких в житті українського гностика було чимало, та пошуки Абсолюту.
Володимир Єшкілєв про роман, Григорія Сковороду, два шляхи та втрачені можливості: «Це роман про Сковороду як особистість, яка протистоїть світові, і роман про тодішній світ, в якому народжувалися ті смисли й речі, які на сьогоднішній день визріли або вмерли. Мене цікавили саме ті речі, які не зреалізувались. Для мене Сковорода і його світ – це притча про втрачені можливості. Українська культура могла піти двома шляхами – шляхом Шевченка або шляхом Сковороди. Обидва були з села. В той час, коли Сковорода постійно долав у собі своє походження, намагався піднятися вище духовно, Шевченко оспівав свій соціальний стан, абсолютизував його як нормальний стан українця – селянина з відповідною духовною константою й прагненнями, на рівні побуту, без пошуків чогось вищого. Українська культура могла б базуватися на ідеях Сковороди, але нація почала самоусвідомлювати себе в XIX столітті, коли Шевченкові меседжі були набагато ближчими, ніж Сковорода, який на той час здавався дещо архаічним. Але, як бачимо, пройшло двісті років, і ми ще говоримо про Сковороду, і ми можемо зараз принаймні подивуватися з того, що в історії нашого народу була людина, яка нічим не поступається величчю таким світочам, як Якоб Бьоме, Мейстер Екхард, тобто великим містикам Європи. А те, до чого дійшла світова філософія, зокрема герменевтика, у другій половині ХХ століття, можна
було виводити зі Сковороди. Просто у нього не виявилося інтерпретаторів». Модератором презентації була Інна Корнелюк – літературний оглядач, критик, автор післямови до роману.
Нагадуємо, що в серії «Автографи часу» видавництва «Академія» вийшла не лише нова книга Володимира Єшкілєва, але й романи про Ольгу Кобилянську, Івана Франка, Василя Стефаника та інших відомих українських літераторів.