«ВОЄНІЗАЦІЯ» ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ВЛАДИ

Загострення політичної ситуації завжди провокує владу поставити на перший план не політичну інтригу, а командну схему контролю за ситуацією. Якщо перемагає «чорно-біла» схема протистояння політичних сил, то більш системна з них (та, яка знаходиться у владній позиції) намагається здобути перевагу за рахунок:

 

- мобілізації фінонсових ресурсів;

- комплектації кадрів з особисто відданих людей, бажано організованих за мілітарним принципом плюс таких, що навчені субординації (тобто колишніх військовослужбовців, працівників силових структур тощо);

- збільшення компетенції за рахунок посилення структур безпеки, розвідки та аналітики;

- формування в середовищі опонетів «п’ятої колони» з професійних провокаторів, залежних від компромату або просто куплених осіб;

- розробка форс-мажорних сценаріїв, підготовка «запасних аеродромів» та законспірованих структур, спроможних пережити публічну поразку влади і готувати реванш.

 

В останні місяці Івано-Франківська облдержадміністрація опинилась в ситуації жорсткого протистояння з багатоешелонною опозицією, організованою як у класичні структури інституціонального та неінституціонального типів (партії, громадські організації, родинно-політичні корупційні клани, бізнес-спільноти), так і у мережеві структури сучасного типу (опозиційна інтернет-спільнота політизованих блогерів, гуртки інтелектуалів, спільноти соціальних мереж тощо).

 

Відповідно, влада почала діяти за мілітарними схемами. Очевидно, що такий розвиток подій ще рік тому передбачив голова ІФ ОДА Михайло Вишиванюк, коли у стрункі лави місцевого обласного чиновництва були введені колишні силовики (номінально другою особою в ІФ ОДА став генерал Плав’юк, вихідець з МВС). На чолі місцевої міліції опинилася організаційно сильна фігура – Варцаба.

 

Другою ознакою перспективної воєнизації влади на обласному рівні стало виділення (призначення?) зі всього «сірого фронту» опозиціонерів в якості показово-піарних «реперних опонентів» членів організації «Тризуб», тобто опозиціонерів найбільш відверто воєнізованого типу.

 

Цим підводилася певна мотивація власної мобілізованості: якщо, мовляв, нам протистоять «люди з рушницями», правдиві чи бутафорні – не важливо, які орендують приміщення на лініях аеродромних глісад, – то нам сам Бог велів організовуватися та діяти за армійським принципом.

 

Третя ознака – зняття з підлеглих цивільної недоторканості. Кажуть, що всі чиновники ОДА та райдержадміністрацій підписали заяви на звільнення. До них було доведено «мобілізуючу» інформацію про очікуване 30% скорочення посад в структурах вертикалі державної влади. Таким чином забезпечується армійський принцип негайного зняття з посади людини яка не виконує наказів. Тепер для політичної «фронди» у обласних бюрократів не лишилося жодного маневрового поля.

 

Четвертою ознакою стало призначення у січні-лютому на ключові посади ОДА двох колишніх офіцерів спецслужб, які мають досвід аналітичної роботи. Раніше команда Вишиванюка дозволяла собі обходитись без професійних аналітиків. Ті рідкісні аналітичні документи, які готувались апаратом ОДА раніше, не витримували жодної критики. Це були радше статистичні звіти, аніж справжні аналітичні документи.

 

Відсутність фахової аналітики в її сучасному розумінні успішно компенсувалася особистими вміннями самого голови ІФ ОДА чітко знаходити і ключові мотиви, і ключових фігур обласної політики. Але за останні роки відбулося стрибкоподібне ускладнення «ігрового поля» області. І «заточена» під агропром ОДА вже не встигає надійно «перекривати» усі ділянки та «дуги напруги» невидимого фронту. Навіть за допомогою апарату Партії регіонів, де з аналітикою трошки краще (щоправда, за рахунок київських ресурсів, а не місцевих).

 

Деяким проколам обласної адміністрації можна було без особливого напруження запобігти, якби діям влади передувала якісна аналітична прогнозистика, базована на тому типі інформації, який в пригодницьких книжках називають «агентурним». Як приклади можна привести публічну маніфестацію непокори Вишиванюкові, яку опозиція влаштувала 24 сепня минулого року в Облмуздрамтеатрі  та листопадове обрання О.Сича головою обласної ради.

 

Досі опозиція користувалася «старосвітським» (і, в цілому, «цивільним») стилем роботи керівництва ІФ ОДА. Цей стиль народжувався і шліфувався у 90-их роках і базувався на балансуванні між клановими інтересами. Питання вирішувалися «полюбовно», без надто жорстких засобів впливу, без спротиву опонентів. І вбивство Шкрібляка у 2002 році виглядає чи не єдиною темною плямою на сонячному небі «ери Вишиванюка».

 

До такої патріархальності всі звикли і, в принципі, прийняли правила гри. Зокрема, за нашими даними, опозиція на місцевому рівні в принципі не готова протистояти грамотній роботі владних структур, озброєних сучасними аналітичними і «розвідувальними» технологіями. В опозиційному середовищі поки що немає спеціалістів з цих питань. Але у випадку, якщо влада перейде на «напівмілітарні» методи роботи з опонентами (а це, очевидно, є вимогою часу), такі спеціалісти, без сумніву, знайдуться. За тим принципом, що на усе «хитре» рано чи пізно знайдеться щось з «гвинтом».

 

Тому ризикнемо передбачити, що у 2011 році відбудуться певні якісні зміни в ІФ ОДА, пов’язані зі стильовою та змістовою воєнизацією діяльності чиновницького апарата, який готуватимуть до очікуваних політичних (явних та закулісних) битв наступного року. На відміну від львівської ОДА, де за апаратом адміністрації відчувається ненав’язлива, але тверда присутність технологічного штабу Писарчука, ІФ ОДА не має такого технологічного тилу і, відповідно, повинна спиратись (немов за безсмертними завітами Мао Цзедуна) виключно на власні сили. Тому деякі населенці правого крила Білого Дому час від часу згадують ще одну фразу з цитатника Великого Кормчого: «Гвинтівка народжує владу».

 

Аналітична група «Фіртка-Магус»


Коментарі (8)

Кук 2011.03.12, 13:31
LOL
Іван 2011.03.12, 14:08
Читав, читав та не втямив думки автора, чи то авторів...
Я 2011.03.12, 14:21
А Аналітична група «Фіртка-Магус» це шо? Чи Х Т О ?
Кака 2011.03.12, 14:59
Іване, не всім дано. Дивися улюблений серіал, або грай в комп'ютерні ігри. Нашо мозги загружати всякою аналітикою??
Іван 2011.03.12, 15:44
Кака Пора покакати бо крім загравання з владою і показати свою компетентність та потрібність місцевому політолімпі нічого нового ви не мовили. ДИВІТЬСЯ СЕРІАЛИ.
ПРАГМАТИК 2011.03.12, 16:09
Людині притаманно прихилятися до сильного. В тому плані мілітаризм завжди мав своїх прихильників. Показово інше. Вишиванюк завжди показував себе людям як такого собі вуйка-аграрія, вайлуватого, простого і хитрого обласного Татка. А тепер він почав міняти імідж. Отож бо. Що, опозиціонери хрінові, догралися? Догопалися-дотанцювалися? А що ще буде!
KOLOMYJA 2011.03.12, 16:26
ДО РЕДАКТОРІВ САЙТУ: бачите, шановні добродії, як важливо підкреслювати жирним головну думку в абзаці! А то "Іван", бідако, в суцільному тексі зашпортавсі і ніц не втямив. Надалі для невтямних іванів робіть виділення,підкреслення, головне пишіть великими літерами як у тій читанці яку івани прочитали передостанньою перед тим як читати "Машину для сексу" і ту жовту книжку, яку тета подарили на профсвято Дня гавновоза.
пыпец 2011.03.13, 16:55
На чолі області тра поставити генерала. Чому не зробили Француза? Тепер би сич не головував у облраді,а бігав би в прокураткру на допити. цивільні негодні керувати відстійником, де щури сруться за останні невкрадені гроші. Корупційники! треба покласти всіх на підлогу: лєжать бояться! Інакше діла не буде.
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1063
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1496
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1452
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

4341 31
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1769 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1098

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

312

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

431

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

561

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

831
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

9791
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

556
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

633
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7273
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

582
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

856
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

1424
08.04.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18952
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

490
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

666
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

638
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

836