ВО «СВОБОДА» - ПЕРША В УКРАЇНІ політична партія «ОРДЕНСЬКОГО ТИПУ». Роль «ПЛАСТУ». Майбутня КРИЗА

Політичні партії (далі – ПП) бувають різні. В підручниках з політології пропонуються принаймні чотири різних принципи для класифікації ПП.

 

В Україні досі найбільш розповсюдженим типом ПП були «партії лобістського типу» - кишенькові угрупування політиків та піар-ресурсів, які за гроші і посади обслуговують інтереси певного олігарха або високопосадовця (варіанти: групи олігархів або групи, що складається з чиновників та олігархів). До таких партій, з тими чи іншими зауваженнями, можна віднести Партію регіонів, «Нашу Україну», «Батьківщину», КПУ, НРУ, НПУ, «Сильну Україну», «Пору» тощо.

 

«Лобістські партії» розквітли після 1998 року, коли остаточно стало зрозумілим, що для успішного і ситого існування українських партій не є критично важливими ані  зрозуміла ідеологія, ані розвинута апаратна структура. Ідеологію в «лобістських партіях» замінив так званий «меседжевий субстрат», а класичну розгалужену систему партійних організацій – офісне представництво. Таким чином, українські  ПП  перетворились на політичні корпорації.

 

В цьому перетворенні були свої плюси і мінуси. З одного боку, сучасна комунікаційна техніка (заточена на офісний протокол і зручна для розповсюдження меседжів) забезпечила корпоративним ПП відносно недорогу й ефективну схему впливу на електорат.

 

З іншого боку, ПП стали «дуже далекими від народу», який їхні менеджери та технологи стали розглядати виключно як «тупу біомасу, що жує перед екраном телевізора». Щезла принципова ланка партійної структури – лідер місцевої громади (вулиці, містечка, тусовки, підприємства). Тобто, саме та фігура, на якій стояли і стоять партії-монстри (такі як КПРС, гітлерівська НСДАП, арабська «Баас», КПК тощо). Саме «локальні лідери», а по суті чорнороби (часто-густо безкорисливі ентузіасти)  партійної структури злютовували в єдине ціле групи сусідів, молоді та колег по работі. І телевізор з фейсбуком, як би цього не хотіли ліниві «офісні партапаратники», не зміг замінити «локальних лідерів». Особливо загострюється їхній дефіцит за доби криз і нестач, коли довіра до ЗМІ падає, коли люди хочуть чути живе слово знайомої людини сказане «очі в очі».

 

Отже, лобістські ПП спіткала системна криза. Народ рушив шукати альтернативи і знайшов… «Свободу». Єдину натепер велику українську партію, яка не будується виключно на «офісно-піарному» принципі. При цьому ми не стверджуємо, що ВО «Свобода» не відноситься до лобістських партій. Її «ідеологічна чистота» під великим питанням, особливо після подій 9 травня. Але мова йтиме не про це. Мова йтиме про принципи побудови партійної структури.

 

Аналітики «Фіртки-магус» саме у «Свободі» вбачають зародження в Україні реальних політичних структур так званого «орденського типу». Структур, системність яких веде своє походження від середньовічних релігійно-військових орденів, містично-політичних ізмаїлітських братств та мафіозних угрупувань на кшталт китайських «Тріад» або ж сицилійської «Коза ностри».

 

Безперечно, спроби створити таку ПП в Україні були й раніше. Варто згадати талановитого політичного креатора Д.Корчинського з його УНА-УНСО, або Ю.Збітнєва та І.Каганця зі спробою побудови політичної сили на відродженні язичницького жрецтва. Але це були лише романтичні спроби. Адже кожному юнакові, що прочитав про Хасана ас-Сабаха та його асасинів, хочеться стати українським Старцем Гори і наводити жах на аморальних «жирних котів».

 

Мрії мріями, але реальність відкорегувала романтиків. Навіть при безпосередній підтримці «вболівальників у цивільному», різноманітні романтичні орденські проекти з часом зійшли на пси. Тому що все орденське, що не спирається на давню традицію, рано чи пізно гине через сварки лідерів, неподілені гроші і тому подібне.

 

На відміну від щирих любителів середньовічної історії, поетів та начитаних бізнесменів, батьки «Свободи» спиралися на таку традицію. Це була традиція українського «Пласту», який, у свою чергу, був «ідейно-методологічним спадкоємцем» британських скаутів, що вели свою традицію від право-консервативної масонерії Туманного Альбіону. А точніше, від її шотландської, «якобітської» гілки.

 

Саме у «Пласті» історично закріпилася і самовідтворювалась протягом десятиліть «дворівнева структура», характерна для орденських організацій. Там завжди присутні «зовнішнє» і «внутрішнє» кола.

 

Рівень «бійців» і рівень «посвячених у таємниці». А не аморфна піраміда виконавців та керівників-посадовців (плюс лідерів-клоунів), як у звичайних ПП.

 

У 30-ті роки пластова структура була перенесена С.Бандерою до «молодіжної» структури ОУН, яка протистояла мельниківцям (більш традиційній, якщо не сказати старосвітській, генерації УВО-ОУН). Це «пересадження структури» диктувала, у першу чергу, конспіративна необхідність. Адже відомо, що бідою кожної підпільної організації є зрадники (інсайдери, провокатори). Існування «внутрішнього рівня посвячених», зв’язаних багаторічною дружбою (від пластового дитинства), родинно-клановим походженням, релігійними переконаннями, є достатньо надійним захистом від зрадників. Достатньо тримати зрадників на «зовнішньому» колі, навіть невиявленими й не знешкодженими, щоби стрижень організації не зазнав катастрофи. Саме тому «звичайні» партії живуть роки, а орденські (або параорденські) – століття.

 

«Пластове» походження й стало основою для формування «внутрішнього кола» ОУН (у 30-ті роки) і ВО «Свободи» (У 90-их роках). Саме «Пласт», а не Соціал-націоналістична партія, як хибно вважають деякі київські  і львівські політологи, був і є політично-ідеологічною школою правих (і крайньоправих) радикалів в Україні. При цьому пластове виховання є в певному сенсі фундаментальним. Це достатньо ефективне «ідеологічне щеплення», а не поверхневе засвоєння гасел та слоганів. Щоправда, на відміну від пластунів покоління Бандери, які зростали, підпалюючи вночі будинки «ворогів нації», теперішні пластуни засвоюють ідеологічний матеріал здебільшого на теоретичному рівні. Дехто вважає, що саме це завадить їм потім, у дорослому віці, перейти на «практичний рівень». «Фіртці-магус» таке бачення видається суперечливим. Але це тема іншої аналітики.

 

На першому етапі створення партії орденського типу «дворівнева» схема значно гальмує чисельне зростання. За 2-3 роки лобістська ПП може набрати до мільйона членів, але орденська не перевищує двох-трьох тисяч. На першому етапі формується «внутрішнє коло», а у «зовнішньому» відбувається процес притоку-відтоку. «Внутрішнє коло» виявляє там амбіційних (і потенційних) лідерів-конкурентів і виводить їх за межі партії. «Внутрішньому колу» не потрібні нові лідери (воно, це коло, самодостатнє), а потрібні бійці, які виконуватимуть накази. На першому етапі бійців обмаль. Але це до пори до часу.

 

А потім він наступає, той очікуваний «час Х» і ситуація різко змінюється. Орденська партія стає популярною. Її конкуренти дискредитовані. Дискредитовані їхні методи і кадри. Весь якісний «людський матеріал» звідти прагне потрапити у «зовнішнє коло» партії-ордену (там і лише там, згідно нових уявлень, перебувають «справжні патріоти»).

 

Для ВО «Свобода» таким «часом Х» став 2010 рік, коли українські націонал-демократи і націонал-ліберали остаточно сіли в калюжу. Прихід до влади Януковича мобілізував радикалів. Тепер почалося швидке формування не лише «зовнішнього кола», але й «третього кола» - попутчиків і кон’юктурників, яких можна (і треба) використовувати в умовах дефіциту кадрів. Наприклад, в умовах, коли отриманих депутатських місць більше, ніж партійців, здатних написати слово «мандат» без помилки:)). Потім ці попутчики отримають коліном під зад. Тому що «не свої». Не «внутрішнє» й навіть не «зовнішнє» партійне коло. Не тепер і не потім. Але поки що попутчики про це не знають. І наївно думають, що згодом їм можна буде увійти до партійної еліти.

 

На другому етапі  у «внутрішньому колі» орденської партії виникає криза. Це було у більшовиків у 1921 році («робоча опозиція»), в НСДАП (у 1934, знищення верхівки СА), в КПК (заколот Лінь Бяо у 1971). Криза неминуча і витікає із самої природи орденської структури, коли певний клан (група прихильників гіперрадикальної «чистої лінії») починає оспорювати лідерство вождя).

 

Слід очікувати такої кризи і в ВО «Свобода». Напевно, вона вже визріває. Частина лідерів ВО «Свобода» занадто захопилася свастиками, расовими питаннями та факельними ходами. Вождь, навпаки, явно тяжіє до створення респектабельної, визнаної на міжнародному рівні право-націоналістичної ПП на штиб лепенівської або австрійської «Партії свободи». Це принципові розходження. Тому що, скажімо, між антисемітизмом у гаслах та антисемітизмом у діях велика різниця. Перше зрозуміють (хоча і покривляться для годиться). Друге однозначно закінчиться погано, в першу чергу для самого вождя. Тому криза неминуча.

 

А вже після неї почнеться третій етап. Коли партія, скоріше за все, перестане бути орденською…


Коментарі (20)

пеха 2011.05.18, 14:35
Цікаве спостереження щодо "Пласта". Походження цієї організації дійсно виводить нас в аристократичне середовище ьританців, які ненавиділи Ганноверську династію і ностальгували за Стюартами. Ностальгували в масонських майстернях з чітким католицьким присмаком. Там зростали ті лідери британської правиці, до яких летів але не долетів Рудольф Гесс. Порівняно з мельниківськими вусатими ротмістрами, це було просунуте середовище. Там тусувалася буржуазна золота молодь, діти священиків УГКЦ. Звідти може йти ТРАДИЦІЯ. Це не гнила інтелігенція, яка сорок років товклася у приймальні Шептицького і лизала халяви польських журналістиків.
05 2011.05.18, 14:59
Знову онуки бандерівців рекламують своїх дідів. Вже вони орден! завтра стануть церквою. А мельниківців, які були вчителями, адвокатами і лікарями, яких гопи-бандерівці розпинали на брамах, тих записано до "старосвітських" тупаків. сичики кермують!
x 2011.05.18, 15:18
друга - Фронт змін!вірніше третя, а друга Батьківщина
ПЕДРО 2011.05.18, 18:48
Ого "Свободу" придумали тіпа масони. Дописалася Фіртка...... А Свобода навіть не здогадується))))))
Іван 2011.05.18, 19:00
Щось там масонське мабуть є:))
Ivan 2011.05.18, 21:43
барани вони а не масони.
A 2011.05.19, 07:33
Ото і вся дискусія - чи вони барани чи вони масони. Зрештою, нічого дивного, бо сайт франківський, а мова йде, якщо я правильно зрозумів, про львівську "Свободу". Дивлячись на на ших марсінківих важко уявити організацію орденською:) Але ж не всюди так, там є дуже й дуже недурні люди.
Я 2011.05.19, 08:51
фіртці просто добре платять, щоб обливати брудом Свободу. от і все...
До Я 2011.05.19, 10:47
Ну і де тут бруд побачив чоловіче? Це швидше Свобода їм платить за піар.
Олег 2011.05.19, 17:27
Ця накалякана херна не може мати змісту, бе не має автора. І тільки ДолбоДятли можуть таке читати, я вже не кажу писати. Краще йдіть пиво пити.
ннн 2011.05.19, 21:39
Цікава альтернативна позиція. В той час, коли свободу всі намагаються представити як орду імбецилів, люди шукають корені. Олеже, нафуя тобі аффтор? Хочеш з ним випити пива?
Universal 2011.05.19, 21:44
Той старший по параньці, шо підписується олегом, то є жабовдавлена істота. пише безграмотно. Може це бацака з "поклику"? Там бігає якийсь олег. То не ти братику?
Werde- Green 2011.05.19, 22:51
Что принесет Украине тандем Янукович-Тягнибок ? 4-ри варіанти розвитку подій - Читати статю на сайті ОСТРІВ ГАЛИЧИНА
Олег ло ннн 2011.05.20, 12:17
Кажу що писали цю хрень ДолбоДятли. Якщо в тексті є зміст - то немає потреби робити стільки виділень слів чи фраз. Якщо люди навчилися копіювати кусками інформацію - це ще не означає, що її можна подавати людям як щось розумне і потрібне людям.
Олег до Universal 2011.05.20, 12:19
Ти ніколи не завагітнієш, бо ти навіть не гандон, то - гумовий чобіт.
ннн 2011.05.20, 23:51
Олег - троль. Й чому усі тупі копіпастери так поведені на тому, що копіює хтось інший?:)))))))))))))))))))))))))))))))
Dop 2011.05.21, 01:33
Краще читати долбодятлів ніж гірника. тут хоч щось таке свіженьке а політики пишуть самозаказуху.
Jozef 2011.05.21, 11:50
Не личить ВО Свободі приписувати собі все на світі.що містить у собі слово "Націоналізм".Не варто,на мій погляд, "вставляти" себе в різноманітні ордени.Бо Пласт є всеукраїнська організація, а точніше світова, а світ, на жаль, Свободу мав у дупі.То ж і з чорно-червоним прапором ОУН,різноманітними відзнаками і значками.Просто свободівцям ще ніхто інший з націоналістів не давав по писку.А варто було б остуд ити голови окремих шмаркачів.Не присвоюйте собі здобутки минулих поколінь до яких ви жодного відношення не маєте.Маєте власну символіку,користуйтесь нею.Бо все інше-від Лукавого.І попахує провокацією.
Щемак 2011.05.21, 14:01
Йозеф все бореться зі "Свободою", не розуміючи того, що "Свобода" вже стала головним виразником і репрезентантом волі і чину Українського народу. "Свобода" - це Орден Лицарів України, за яким рано чи пізно піде весь народ, а представники дрібних порлітичних проектів, створених на гроші закордонних фондів (й серед них Йозеф) залишаться на смітнику політичної історії. Як свого часу ОУН дорівнювала Україні, так і в 21-ому столітті ВО "Свобода" і Україна є синоніми. Тягнибок вже у списку найпотужніших вождів Народно-правої Європи. правий марш не зупинити! Й не гавкайте з вашого смітника, "пане" Йозефе. Смішно і бридко. СЛАВА НАЦІЇ!
Jozef 2011.05.22, 20:17
До Щемака.Смерть ворогам.Коли Ви друже на гівно казали Гога,я в силу можливостей молотив рудобороді мармизи.І може я й на смітнику тепер, але ще раз кажу "не творіть собі кумира".І не робіть з шмаркачів Організації орденського типу. Їм до неї(маю на увазі ОУН(б) як до неба. Хоча й згідний з тим,що у Галичині Свобода в даний час найліпше з того дрантя що "розводить" звичайного обивателя.
21.03.2023
Тіна Любчик

Ідея виготовляти ліки для військових у "гарячі" точки виникла після того, як на запити захисників волонтери шукали ліки. Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

243
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

310
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

727
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

10487 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1360
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2636

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

598

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

1801

Концептуальні підходи психології та соціології до ведення бізнесу в Україні

1002

Минулого тижня, в лютому 2023 року, делегація Івано-Франківської торгово-промислової палати перебувала в північно-західній Німеччині, в регіонах Східної Фрізії та Папенбургу, на запрошення місцевої регіональної ТПП. Програма перебування видалася насиченою.

1413
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1147
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

581
06.03.2023

Навесні у продажу з'являються редиска, огірки, шпинат, листковий салат, цибуля та інша рання городина. І хоча у ній містять нітрати, все ж варто включати її до весняного раціону.

834
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

125
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

258
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

355
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

671
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3349
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

144
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

342
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

642
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

835