ВО «Свобода» перешкоджає євроінтеграції України, - історики

Прихід до місцевої влади у трьох західноукраїнських областях ВО «Свобода» матиме негативний вплив на польсько-українські відносини так само, які і рішення польських сеймиків щодо історичних питань, вважає історик Василь Расевич.

 

«ВО «Свобода» сповідує етнічний націоналізм, який не те, що не вітається в сучасному світі – насправді він є пережитком і рудиментом. Ця політична сила і раніше практикувала реваншистську політику щодо сусідів і вела свою історичну політику шляхом коммеморації», - зазначив Расевич 26 березня під час конференції на тему "Сучасні проблеми та перспективи розвитку українсько-польських відносин" у Львівському історичному музеї.

 

Окрім того, історик звернув увагу і на історичну політику на місцевому рівні у Польщі. «Польські сеймики також приймають історичні рішення, якими радше мали б займатися історики і науковці, приймають рішення про трагедію на Волині періоду Другої світової війни, фактично даючи свої оцінки наперед і заганяючи істориків у прокрустове ложе їхніх дефініцій і їхніх визначень. Це справді дуже важлива проблема у сучасних польсько-українських відносинах», - наголосив він.

 

«Українці не є свідомі того, що, голосуючи за ВО «Свобода», відрізають Україні шлях до євроінтеграції», - додав Расевич.

 

З позицією Расевича погодився також історик Богдан Гудь, висловлюючи переконання, щодо чутки про надмірний націоналізм мешканців Західної України з’являються через те, що сам націоналізм штучно нагнітається «деякими політичними силами». За його словами, те, що ці політичні сили намагаються використовувати складну історію взаємостосунків між Польщею та Україною є дуже безвідповідальним.

 

Окрім того, Гудь нагадав слова Єжи Ґєдройця, за якими постійне копирсання в минулому є дуже шкідливим. «Історична пам’ять деяких народів починає нагадувати плиту, яка постійне заскакує, і про що б ми не говорили, вони повертаються до «волинської різні», а ми повертаємося до акції «Вісла». Мені це нагадує знаменитий вислів «Сам дурак», - зазначив він.

 

«Чому ми, славословлячи Андрея Шептицького, не пам’ятаємо його пасторського листа «Не вбий», де він засудив тих, хто брав участь у мордуванні поляків, євреїв і інших речах?» - додав Гудь.

 

Своєю чергою, історик Леонід Зашкільняк не погодився із тим, що регіональна політика може відігравати ключову роль в польсько-українських відносинах, оскільки ці відносини формують державні органи, а локальні лише її здійснюють. Також він наголосив на тому, що історична пам’ять у будь-якому випадку продовжує жити протягом 3-4 поколінь, і треба толерантно ставитися до тих, для кого вона важлива.

 

«Висновок такий, що треба ставитися до партнера так, як ми хотіли б, щоб він ставився до нас», - резюмував Зашкільняк, повідомляє Zaxid.net.  

 

11


28.03.2011 2581 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2514
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1601 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3672
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1695
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2092

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

781
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

520
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

887
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

747
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

668
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

602
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

410
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

900 2